Chňapky, se kterými se nepopálíte. Víte, která je pro vás ta pravá?

Kuchyně 30. května 2018 | 09:19 — Marie Drahá
Stačí jeden dotyk, ale víme o něm i týdny. Zapomenout se a sáhnout holou rukou na rozpálený hrnec nebo plech se zkrátka nevyplácí. Co když ale pálí i přes chňapku? Buď máte doma lacinou atrapu, nebo se vám s ní špatně manipuluje a chce to jinou.
Další 4 fotografie v galerii
Nejoblíbenější jsou textilní, které se dají jednoduše sladit s barvami kuchyně / Shutterstock

Kuchyňská chňapka je na první pohled pouze doplňkovým zbožím většiny kuchyní, ale v zásadě jde o podstatnou věc, která chrání naše zdraví. I drobné popáleniny totiž mohou znepříjemnit život na pěkně dlouho. Jak se jim vyhnout?

V prvé řadě dát vale podezřele levnému zboží. Chňapka za 20 korun asi z příliš teplovzdorného materiálu vyrobena nebude. A pak si vybrat takovou, se kterou bude manipulace s nádobím hračka. Nedá se přitom doporučit jedna konkrétní. Zkušenosti se totiž různí a co vyhovuje jednomu, by si druhý už nikdy nekoupil. Víte vůbec, jaké jsou možnosti?

Textilní s magnetem

Stará klasika, kterou má většina žen zavěšenou poblíž sporáku nebo připnutou na ledničce. Existují čistě látkové varianty s nižší či vyšší vrstvou vatelínu, nebo chňapky napuštěné teflonem. Právě ten má usnadnit manipulaci s horkým nádobím a ochránit před popálením. Tyto chňapky bývají obvykle vyrobeny z bavlny, lze je prát v pračce většinou na 40 °C. Prodávají se různých velikostí, tvarů a pochopitelně i vzorů. Některé se pyšní tím, že odolají vysokým teplotám, a to až do 280 °C

Silikonová varianta

Silikon má tu výhodu, že izoluje teplo a umožňuje pevné uchopení. Ne každému je ale na rozdíl od látkových chňapek příjemný. Navzdory tomu se snadněji čistí, lze jej mýt dokonce v myčce na nádobí. Podle výrobců odolá teplotám kolem 250 °C. Některé hospodyňky na silikonové chňapky nedají dopustit. Horké věci v nich prý skutečně nepálí. A propálených děr se také bát nemusíte. Stejně jako textilní chňapky se dají sehnat v jakémkoliv designu. Hodit se vám budou i na ohnivzdorné sklo, které je hygienické, nepřijímá pachy a dá se recyklovat.

Chňapky z neoprenu

Názory na tento druh chňapek se výrazně liší. Vzhledem k tomu, že se vyrábějí vysoké, ochrání ruku nejen po zápěstí, ale až do půli předloktí. Podle některých přes ně nepálí ani litinový pekáč. Nevýhody? Umějí praskat ve švech a drolit se. Záleží ale možná na tom, na jaký kus zrovna narazíte.

Náš tip:

Kuchyňskou chňapku si můžete sami ušít. Je to jednoduché a návodů na internetu je bezpočet. Anebo si můžete pořídit nádobí, které nemá nikdy horká ucha.

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Výzkum naznačuje, že lidský mozek pracuje velice podobně jako kvantový počítač

Nejzdravější káva je filtrovaná, shodují se studie. Může...

Peugeot slaví 130 let závodění. Fascinující výstava...

Březen je ideální čas na jarní restart trávníku:...

Jaro je ideální čas na přípravu zahrady: Přilákejte...

Vůně benzínu sponzory neláká, dnešní motorsport je ve...

Domácí vaječný koňak jako krásný dárek. S vynikající...

Zavřít reklamu