Když do kuchyňské desky zatéká, nezbývá než ji vyměnit. Co všechno vás čeká?

Kuchyně 22. srpna 2018 | 14:33 — Marie Drahá
Škvíry od ostrých čepelí nožů mohou narušit povrch pracovní desky tak, že začne voda pronikat dovnitř. Stejnou neplechu způsobí špatně provedené spoje kolem dřezu, baterie nebo zadní části linky. V takovém případě je nutné bez diskusí vyměnit pracovní desku.
Další 3 fotografie v galerii
Na osazení pracovní desky je lepší pozvat si skutečného odborníka / Shutterstock

Bobtnající a kroutící se okraje kuchyňské pracovní desky jsou znamením, že je něco v nepořádku. V tomto okamžiku už je většinou pozdě na to, aby se dal materiál utěsnit proti vodě. Pokud se vám tato zkušenost nestala po dvou letech od montáže, nezoufejte. Pracovní deska stejně nevydrží věčnost a stejně jako řada dalších věcí v kuchyni má omezenou životnost. Obzvlášť laminátová, k jejíž koupi se uchylujeme nejčastěji.

Pokud je zbytek kuchyňské linky v pořádku a zbavovat se jej nechcete, případně z finančních důvodů nemůžete, stačí vyměnit desku. Zvládnou to šikovní domácí kutilové, specializují se na to také hodinoví manželé. Jestli chcete mít jistotu, pozvěte si řemeslníka.

Pohlídejte si výřez pro dřez

Co vás čeká? Nejdříve výběr nové desky, jejíž rozměry budou stejné, jako byla ta původní. Pokud zachováváte dispozice linky, jen pozor na otvor pro dřez! Velmi často se stává, že se zapomene na menší výřez, rezerva by přitom měla být přibližně centimetr, za který bude dřez následně uchycen. Jaký materiál a tloušťku desky zvolíte, už záleží jenom na vás. O důležitých věcech, které je nutné si pohlídat při výběru kuchyňského dřezu, jsme psali zde.

Vykliďte prostor a odmontujte starou

Při výměně pracovní desky je nutné uzavřít v kuchyni přívod vody, odpojit dřez a vypustit sifon. Dřez se vyndá ven a stará deska odstraní pomocí povolení šroubů a hrubé síly. Někdy je lepší, když jsou na tuto práci dva. Nádobí v horních poličkách v tuto chvíli není žádoucí.

Dbejte na řádné utěsnění

A na řadu přichází nová pracovní deska. Abyste měli skutečně jistotu, že přes ni tentokrát nebude zatékat, pozvěte si na její montáž opravdu spolehlivého řemeslníka. Je nutné, aby ošetřil proti vlhkosti hrany i přechod desky a dřezu poté, co desku vsadí na místo. Pro tento účel se využívá také ohraňovací páska, která se připevní lepidlem. Zadní část linky zabezpečí lemovací lišta, případně pouhý silikon. Zbývá už jen zapojit odpad a baterii a těšit se z nového pracovního prostředí.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Revoluce v ukládání dat. Vědci představili zbrusu novou technologii v podobě grafenového disku

Stáří se u koček projevuje i vypadáváním zubů. Je třeba...

Pokud vás už nudí běžně pěstovaná zelenina, zasaďte si...

Aviváž je všestranný pomocník, využijte její potenciál na...

Agresivní ovoce, víno i jiná špína. Mnohé skvrny na...

Volba psa napoví mnohé o vaší povaze. Jorkšíra si...

Jak vybrat nádobí podle materiálu aneb není hrnec jako hrnec

Zavřít reklamu