Vybíráte jídelní židle? Víme, na co byste při tom neměli zapomenout

Kuchyně 13. října 2018 | 08:08 — Marie Drahá
Když zařizujeme kuchyň, snažíme se, aby veškeré vybavení k sobě ladilo. Výjimkou nejsou ani židle u jídelního stolu. Design však není to jediné, co bychom měli brát na zřetel. Podstatnější totiž je, aby se nám na nich dobře sedělo. A na to má vliv hned několik věcí.
Dalších 5 fotografií v galerii
Dávno neplatí, že židle musí tvořit s jídelním stolem jednu sadu / Shutterstock

V prvé řadě je to tvar. Po jídle jsou pro nás pohodlnější židle, které mají sedák mírně skloněný dozadu. Nestlačujeme si tak zbytečně na nich plný žaludek. Oběd na sedačce nebo barové židli nám proto nikdy nenahradí plnohodnotné sezení u jídelního stolu.

Velikost kuchyně

Roli hraje pochopitelně velikost kuchyně. Do malého panelákového bytu si budeme těžko pořizovat rozměrné masivní židle, židle s područkami či větší čalouněné židle. Jsou sice vhodnější pro starší osoby, ale na malém prostoru by zbytečně zabíraly místo. Hodí se spíše do velkých kuchyní či jídelen, tam si je mohou majitelé dovolit. Menší prostory si žádají lehkost, užší rozměry a snadno přenosné židle, které v případě potřeby využijeme i v jiných částech bytu. Mohou být kovové, plastové nebo malé dřevěné. Pokaždé je však vhodné židle na prodejně vyzkoušet. Jen tak se ujistíme, že je sezení na nich pro nás příjemné.

Rozměry židle

Jaká je optimální velikost židle tak, aby se nám na ní dobře sedělo? Vždy je potřeba vzít v úvahu výšku a váhu členů bytu. Obecně však platí, že by měl být sedák o něco širší než pánev. Univerzální míra je 45 centimetrů. Kolena by při sezení měla svírat úhel 90 stupňů. Mezi částí nohy pod kolenem a hranou sedadla musí zůstat mezera. Opěradlo židle do kuchyně by mělo být vysoké minimálně na úroveň lopatek. Toužíte po kuchyňském ostrůvku? Zvažte, zda se hodí právě pro vás.

Materiál židle

Souvisí s kvalitou provedení. Mezi nejkvalitnější a nejoblíbenější materiál patří masivní dřevo, obzvlášť dub, který má vysokou životnost. Někdy jsou dřevěné židle kombinované s textilem, který je už v dnešní době vybaven praktickou úpravou proti ušpinění. V moderních kuchyních nacházejí často místo i čalouněné židle. Kvalitnější než koženka, která se brzy ošoupe, je pochopitelně pravá kůže. Masiv i čalounění patří k dražším variantám. Na oblibě však získává i levnější polyuretan. Židle z něj jsou odolné, ale přitom lehké. Moderní je také plast nebo kov. V každém případě se vyhýbejte židlím, které jsou za podezřele nízkou cenu. Nechcete přece, aby byla už za měsíc rozklížená.

Celkový design

Jídelní židle by měly ladit s kuchyňským stolem. Neplatí přitom, že musí tvořit stejnou sadu. Totožné nemusí být ani všechny židle u stolu. Jedna židle jiného tvaru nebo jinak barevná dodá místnosti jistý šmrnc. Oblíbili jste si rustikální styl? Nebojte se ani nákupu v antiku, kde můžete narazit na zajímavé kousky.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Revoluce v ukládání dat. Vědci představili zbrusu novou technologii v podobě grafenového disku

Stáří se u koček projevuje i vypadáváním zubů. Je třeba...

Pokud vás už nudí běžně pěstovaná zelenina, zasaďte si...

Aviváž je všestranný pomocník, využijte její potenciál na...

Agresivní ovoce, víno i jiná špína. Mnohé skvrny na...

Volba psa napoví mnohé o vaší povaze. Jorkšíra si...

Jak vybrat nádobí podle materiálu aneb není hrnec jako hrnec

Zavřít reklamu