Jak šetrně ošetřit sklokeramickou desku? Připravte si domácí pomocníky a držte se těchto pravidel

Kuchyně 10. listopadu 2019 | 13:53 — Anna Novotná
Vyčistit sklokeramiku je často složitý úkol. Vysoké teploty, mastnota a prach dokážou udělat na povrchu varné desky pořádnou paseku. Čištění varné desky navíc probíhá běžně až po dovaření, což situaci ještě komplikuje. Případné nečistoty se nám na ní pěkně škvaří a problém je na světě. Jak se správně starat o sklokeramickou varnou desku?
Další 3 fotografie v galerii
Pokud dojde k připálení kousků folie a dalších plastu, ihned škody odstraňte / Internet

Pravidelná údržba sklokeramické desky nemá jen estetický efekt, ale je důležitá hlavně pro její správnou funkčnost.

Pokud nechcete sklokeramiku poškodit, měli byste se rozhodně vyhnout používání ostrých předmětů a drátěnek. I když by to nemuselo být na první pohled patrné, může se stát, se na povrchu vytvoří rýhy a i když mikroskopické rýhy neomezí funkci sporáku, mohou se v nich usazovat další nečistoty.

Prevence na prvním místě

Pokud jde o čištění sklokeramické varné desky, stejně jako u většiny dalších věcí, je prevence a správné zacházení mnohem jednodušší, než samotné čištění. Zde je pár tipů, jak správně pečovat o varnou plochu a předcházet většímu znečištění.

Nepřeplňujte nádoby na vaření

Výběrem správné velikosti kastrolu či pánve, zabráníte přetečení vody či jídla na rozpálenou plochu a jejímu připékání.

Okamžitě odstraňte škody

Pokud dojde k odpadnutí kousků potravin, folie a dalších plastu, ihned odstavte nádobu, vypněte teplo a nečistotu opatrně odstraňte papírovým ubrouskem, či měkkým hadříkem, případně seškrábněte speciální škrabkou na sklokeramické povrchy.

Překypěné tekutiny, jako voda, mléko, polévka či omáčka, lze odstraňovat pouze po vychladnutí varné plochy. Zabráníte tak jejímu poničení a vlastnímu popálení. 

Běžné čistění

Na běžnou údržbu sklokeramické varné desky vám postačí obyčejný jar, či jiný kuchyňský odmašťovač.

Roztavený plast či jiné věci na desce

Pokud se na horkém povrchu desky nedopatřením roztaví předmět z plastu, fólie nebo potravina s cukrem, odstraňte je okamžitě - ideálně pomocí čistící škrabky, dokud je zóna horká.

Pomocníky najdete i doma ve spíži

Stejně dobře jako speciální kuchyňské čisticí prostředky zakoupené v obchodě, můžete použít i suroviny, které máte běžně doma po ruce.

Kuchyňská sůl + perlivá voda

Vyrobte si ze soli a perlivé vody čistící roztok. Roztok naneste na skvrnu, nechte alespoň půl hodiny působit a po té nečistoty setřete.

Ocet + citrón + sůl

Na čištění desky můžete také použít ocet nebo citrónovou šťávu, do kterého zamícháte trochu soli a opět necháte působit na znečištěném místě.

Jedlá soda + ocet

Jedlá soda s octem také perfektně fungují. Šumivou reakcí a skvělou čisticí schopností jedlé sody budete mile překvapeni. Dokáže odstranit i větší nečistoty a připáleniny.

Speciální škrabka

Pokud se vám i přes veškerou snahu nepodařilo odstranit všechny napečené skvrny, nebo je na některých místech varné plochy opravdu silná připálenina, použijte k jejímu odstranění škrabku určenou na sklokeramické povrchy. Po té běžně celou plochu desky otřete a vyleštěte.

Ošetřit a naleštit 

Po odstranění nečistot by se měla deska ošetřit a rozleštit. Dnes již běžně v drogeriích zakoupíte speciální přípravky pro čistění sklokeramiky. I když je asi nebudete používat denně, jejich občasné použití se doporučuje. Na povrchu totiž zanechávají speciální ochranný film, takže ušpinit desku už není tak snadné a nečistoty nemohou tak snadno přilnout. (Dále čtěte: Indukční varné desky mají své klady i zápory. Co všechno vás může u indukce zaskočit?).

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Nejprodávanější kompaktní dodávka na elektřinu v Evropě má nástupce, nový Expert se mimořádně povedl

Jaké jsou výhody běhu? Fakta a mýty o tomto sportu

Co můžete očekávat, když přivedete dítě do domácnosti se...

Jak správně prát tenisky v pračce, aby se nezničily ani boty...

Jedlá soda je dostupný a účinný pomocník v péči o psa či...

Jak jednoduše vyrobit trendy paletový nábytek na zahradu i do...

Nový trend vtrhl do českých měst, střešní včelaření je...

Zavřít reklamu