K zářivému úsměvu vám pomůže i zubní sprcha

Spotřebiče 05. února 2021 | 18:59 — Helena Malá
Zubní sprcha sice nenahradí zubní kartáček, ale zásadním způsobem pomáhá udržovat čisté mezizubní prostory, odstraňuje plak a zároveň masíruje dásně. Nahrazuje tak hned několik jiných nástrojů. Aby vám tento pomocník opravdu dobře sloužil, je třeba se při výběru neukvapit a zaměřit se na několik věcí.
Další 3 fotografie v galerii
Zubní sprcha je velmi účinná / Depositphotos

Kdo chce o svůj chrup dobře pečovat, nevystačí si jen se zubním kartáčkem, ale používá také dentální nit a mezizubní kartáčky. Když si k tomu všemu pořídíte ještě zubní sprchu, bude vaše péče o zuby kompletní. Existuje mnoho typů a pokud nechcete s jejím výběrem šlápnout vedle, je třeba ji vybrat podle svých specifických potřeb.

Princip, na kterém zubní sprcha funguje, je vcelku jednoduchý - vypouští regulovaný proud mikrobublinek a jednotný proud, kterým pečlivě pročistí mezizubní prostory a zbaví je bakterií a zubního plaku. Jeho používáním nedochází k narušení povrchu zubů či dásní, právě naopak - o ústa pečuje víc než šetrně. Dokáže také precizně vyčistit kovové zámečky rovnátek od zbytků jídla.

Kdo a kde bude sprchu využívat

Než si vůbec nějakou zubní sprchu pořídíte, měli byste si ujasnit, kdo a jak bude sprchu využívat. Pokud ji budete využívat hlavně doma, sáhněte po robustnějším a výkonnějším modelu, třeba i s bohatším příslušenstvím. Pokud s ní však budete cestovat, poohlédněte se po lehké a skladné sprše.

Jestli bude zubní sprchu užívat jeden člověk, stačí menší, pokud celá rodina, vybírejte varianty s různými možnostmi nastavení, protože co vyhovuje jednomu, nemusí vyhovovat druhému.

Některé nástavce a trysky jsou již tak pokročilé, že se hodí i na péči o náhradní chrup nebo rovnátka. Směřování nebo intenzita proudu vody dokážou proniknout i do těch nejmenších mezírek a šetrně zbavit jakékoli nečistoty.

Technické parametry

Při výběru byste se měli zaměřit také na důležité technické parametry. Ať pak nelitujete, že jste si nevybrali trochu jiný model. Na co se zaměřit?

Způsob distribuce vody 

Ústní sprchy se mimo jiné liší v možnostech distribuce vody. Nejjednodušší a dost možná nejčastější je připojení sprchy k vodovodnímu kohoutku. Cestovní typy zase mají integrovanou nádržku, kterou napustíte, a máte tak vystaráno na několik čištění. Objem takových integrovaných nádržek se pohybuje kolem 120 ml. Stolní typy pak mohou nabídnout externí nádržku, která je k samotné sprše připojená hadičkou a pojme až 600 ml vody. 

Napájení 

Ústní sprchy se liší i zdrojem energie. První možností je napájení z elektrické sítě. Další variantou je využití klasických, nejčastěji tužkových baterií. Integrovaný akumulátor necháte například přes noc dobíjet a pak sprchu užíváte. Ověřte si také stupeň ochrany vůči vodě, ten by měl být minimálně IPX6, ideálně IPX7 a víc.

Ergonomie a snadnost obsluhy

Měli byste také zohlednit samotnou manipulaci s ústní sprchou. Roli hraje třeba i velikost vaší koupelny – zda máte místo na stolní model, nebo si vystačíte s cestovní variantou. Pokud máte málo místa, bude pro vás ideální také připojení na kohoutek. Také ergonomie je zásadní, protože čím lepší je, tím snadněji se vám bude s přístrojem manipulovat. Všechny ovládací prvky by měly být snadno dostupné, regulace tlaku jasně označená. Ideální je, pokud zvládnete vše jedním prstem.

Tlak vody 

Ústní sprchy vytvářejí proud vody s tlakem od 0,6 do 6,9 baru (60 až 690 kPa). Tlak do 2 barů (200 kPa) je považovaný za „měkký“ proud vody, vhodný na čištění citlivých dásní. Vodní tlak od 3,9 baru (390 kPa) a víc se zase využívá na účinné rozrušování nánosů zubního povlaku. Čím víc stupňů, tím větší je šance, že najdete proud s takovým tlakem, který vám bude příjemný.

Jaké funkce oceníte

Snad každý model má nějaké doplňkové funkce. Každému může vyhovovat něco jiného. Představíme vám ty nejběžnější, které dost možná oceníte.

  • Nastavení intenzity proudu - můžete regulovat tlak vody. To je nezbytné, pokud chcete jedním přístrojem jak masírovat dásně, tak odstraňovat zubní plak. Tlak můžete regulovat buď přímo, nebo si volíte mezi jednotlivými programy, které mají různý tlak již zvolený automaticky. 
  • Různé čisticí programy - funkce úzce související s tlakem vody. Zde se mění nejen jeho intenzita, ale také rozstřikování vody. Existují tak programy například na masáž citlivých dásní, čištění mezizubních prostor, jemný režim, čištění jazyka atd. 
  • Časovač - pokud vám zubař říká, jak dlouho si máte čistit zuby (alespoň jednu minutu), máte možnost si zde čas nastavit a přesně po tu dobu bude ústní sprcha v provozu. 
  • Možnost použití ústní vody - některé modely jsou kromě nádržky na vodu vybavené také speciální nádržkou, kam můžete nalít ústní vodu. Kromě klasické ústní vody je možné použít i hojivé nebo léčivé varianty. 
  • Náhradní trysky - různé trysky podporují různé funkce a rozprašují vodu jinak. Vy se zaměřte na originální příslušenství, které si raději zkontrolujte ještě před nákupem. O tom, jak doma odstranit zubní kámen, jsme psali zde.
Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Peugeot představil v Las Vegas šokující koncepční auto. Podívejte se, kam bude směřovat design sériových modelů

Jak správně uskladnit hlávky zelí, aby neoschly a uchovaly si...

Vyrobit si přírodní podzimní dušičkovou výzdobu na hrob...

Jak povzbudit k životu usychající vřes. Stačí dvě lžíce...

Nevhodné stanoviště, malá jáma, chybějící opora a další...

Jak využít spadané listí na zahradě. Vyrobte si z něj...

Chraňte v říjnu jabloně před škůdci a chorobami. Postřik...

Zavřít reklamu