Co je v domácnosti největším žroutem elektřiny?

Spotřebiče 02. října 2017 | 20:16 — Anna Novotná
Spotřeba elektřiny v domácnosti je hodně individuální, přesto lze na základě obecného využívání spotřebičů určit, kolik elektrické energie zhruba spotřebují ty či ony spotřebiče a konkrétní procesy.
Další 3 fotografie v galerii
Spotřeba elektrické energie v domácnosti je individuální. Přesto lze sestavit pomyslný žebříček největších energetických žroutů. / Shutterstock

Každý spotřebič v domácnosti disponuje určitou spotřebou, která se následně projevuje na celkovém odběru vaší elektrické energie. Jedná se nejenom o prostory kuchyně, koupelny, ale také ostatních místností, kde dochází ke spotřebě elektřiny.

Vaření a příprava jídla

Z pomyslného stoprocentního koláče je elektřina využívána nejvíce právě při vaření, pečení a obdobných činnostech v kuchyni. Je to rovných 35%, což je více než třetina celkové spotřeby, pokud tedy elektřinou netopíte.

V této oblasti lze doporučit snad pouze několik fíglů, jak se dopracovat k nižším procentuálním hodnotám. Před ohřevem potravin vodu ohřívejte raději v rychlovarných spotřebičích než na elektrickém sporáku. Nedisponujete-li indukční deskou, využívejte při vaření plotýnky odpovídajícího půdorysu hrnce či pánve, aby nedocházelo ke ztrátě energie. Při používání klasické trouby dopékejte pochutiny při vypnutém spotřebiči, zhruba několik minut před koncem pečení.

Chladicí a mrazicí zařízení

Dalším výrazným odběratelem elektrické energie jsou lednice a mrazáky. Spotřeba elektřiny zde tvoří zhruba 20%, které lze také do určité míry snížit. Například se vyhněte umísťování chladničky do teplých prostor nebo před prosvětlené okno. Držte se optimální chladicí teploty +5 C° a –18 C°, při nichž dochází k ideálnímu odběru elektřiny.

Neopomínejte ani na dostatek prostoru kolem zadní části těchto chladicích zařízení nebo nasprávné těsnění, které nesmí propustit žádný vzduch dovnitř.

Nákladné praní prádla

Činnost, bez které se jednoduše neobejdete a která tvoří alespoň 17% spotřeby elektřiny. Při provozování klasické pračky přihlížejte ke správné volbě programu, čím kratší, tím úspornější. To samozřejmě platí také při výběru otáček nebo regulaci teploty. Příliš horká voda je pojítkem k vysokým energetickým nákladům.

Běžné vnitřní osvětlení

Tento údaj je samozřejmě relativní, protože vše závisí na množství světel v bytě a především na volbě světelného zdroje. Přesto lze počítat s tím, že osvětlení vnitřních prostor vám uzme zhruba 14% celkové elektrické energie.

Spotřeba energie však může být nižší, pakliže využíváte úsporné žárovky a svítíte pouze tam, kde to doopravdy potřebujete.

Elektrické spotřebiče v domácnosti

Pomineme-li výše uvedené spotřebiče, jež patří mezi energeticky nejnáročnější, tvoří poslední skupinu ostatní zařízení, v rámci jejichž provozu lze počítat taktéž s 14 %. Do této kategorie spadají klasické domácí přehrávače, kina, LED televizory, notebooky, počítače nebo myčky na nádobí.

U elektrických spotřebičů závisí celková spotřeba na používání a hlavně energetickém štítku daného výrobu. Čím lepší hodnoty konkrétní přístroj bude mít, tím se domůžete výraznějšího snížení spotřeby.

Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Cupra Formentor: První opravdová Cupra

Vánočním věncům letos nebude vévodit jehličí, ale...

Tipy, jak pěstovat vánoční kaktus, aby vám kvetl jako divý...

Péče o pokojovky v zimě: Pozor na průvan, suchý vzduch,...

Umělecká fotografie je na vzestupu navzdory snadné dostupnosti...

Nekvete vám orchidej? Připravte si zálivku ze dvou...

Průvodce půjčováním nářadí: vaše cesta k efektivním...

Zavřít reklamu