Není dobré vysát vše, co na podlaze najdete. Někerá špína může vysavač nenávratně zničit

Spotřebiče 30. května 2021 | 14:33 — nov
Pokud máte špinavou podlahu a chcete ji uklidit, asi v prvé řadě sáhnete po vysavači. Jenže pozor! I když vás vysavač zbaví snad každé špíny, měli byste vědět, že některý druh nepořádku vám může stroj i zcela zničit. Vyplatí se proto vědět, na jaký druh špíny vysavač raději nepoužívat.
Další 4 fotografie v galerii
Ne na každý nepořádek je dobré použít vysavač / Shutterstock

Někdo používá vysavač prakticky denně, je to totiž opravdu obrovský pomocník. Jenže i když se na první pohled zdá, že zvládne prakticky cokoliv, není to tak. Respektive vám možná každou špínu vysaje, ale pak se pokazí. A to je příliš velká daň. Poradíme vám, ve kterých případech je lepší vzít do rukou starý dobrý smetáček s lopatkou.

Chomáče vlasů

Pokud alespoň jeden člen rodiny má dlouhé vlasy, asi není ve vašem bytě nouze o chomáče vlasů. Chomáče vlasů také mohou vzniknout po domácím stříhání. V každém případě vlasy raději nameťte na lopatku a vyhoďte, pro vysavač by to mohlo znamenat zkázu. Chuchvalce vlasů totiž vysavač snadno ucpou. A pokud máte na vysavači kartáče, které nejdou vyjmout a vyčistit, čeká vás opravdu mravenčí práce, než z nich zamotané vlasy dostanete. Pokud byste je v kartáči nechali, přestaly by plnit svou funkci.

Voda a jiné tekutiny

Pokud máte vysavač na mokré vysávání, můžete nějakou tu loužičku vysát, ale s běžným vysavačem zvolte raději hadr nebo mop. Vlhkost běžným vysavačům nedělá dobře a brzy by uvnitř přístroje vznikla plíseň, což byste doslova pocítili po každém zapnutí vysavače. A problém nepředstavují jen čisté tekutiny, ale i pouhá vlhkost. Špína nasátá vodou může poškodit motor a ucpat filtry.

Hlína a kousky rostlin

Jak jsme už psali výše, voda či vlhkost do vysavače nepatří. A platí to i pro vysypanou hlínu z květináče nebo zbytky rostlin. I ty totiž mohou být vlhké a zapříčinit vznik plísně v útrobách vysavače. Proto se snažte větší kusy hlíny posbírat rukama a než se pustíte do vysávání, nechejte hlínu pořádně proschnout.

Popel

Kdo má doma krb, musí čas od času vysát z jeho okolí zbytky popela. Určitě to ale nedělejte běžným vysavačem. Ten se nehodí ani na vysávání studeného popela, natož pak horkého. Studený popel snadno ucpe filtry, které nejsou u klasického vysavače určené k zadržení tak jemných částeček. Ty se pak mohou dostat do motoru a je zle. U horkého popela je to ještě horší. Vysavač totiž může obsahovat plast a další hořlavé části, takže hrozí vznícení přístroje. Na vysátí popela si pořiďte buď průmyslový vysavač, nebo speciální vysavač na popel. Normální vysavač nepoužívejte ani na vysátí hrubé stavební suti. I ta totiž může obsahovat jemný prach, který vysavači nesvědčí.

Mince, šroubky, dílky ze stavebnice

Než se do vysávání pustíte, je dobré z podlahy zvednout všechny poztrácené mince, kancelářské sponky, zapomenuté dílky z dětské stavebnice, šroubky či jiné větší, těžké nebo ostré předměty. Opět vám mohou ucpat hadici, ale v horším případě také poškodit motor nebo ventilátor.

Rozbité sklo

Nehoda v podobě rozbitého nádobí se stala asi každému. Pokud máte střepy skla roztříštěné po celé podlaze, odolejte pokušení vzít vysavač a vše pohodlně vysát. Střepy by vám totiž mohly v tom lepším případě protrhnout sáček uvnitř vysavače, ale ty větší mohu také uvíznout v hadici. Ostré střepy mohou dokonce poškodit vnitřek stroje a vysavač vám už nepojede. Pár střepů si můžete i nechat a použít je k výzdobě vlastnoručně vyrobeného květináče, návod najdete v našem článku zde. Na druhou stranu existují už vysavače, u kterých výrobce vysávání střepů vysloveně dvoluje. Je jich ale jen několik.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Hledáte nejkrásnější místo na planetě? Nemusíte jezdit daleko

Hledáte nejkrásnější místo na planetě? Nemusíte jezdit...

Podmínky cestování se od pondělí opět mění. Víte, co...

Žhavý tip na zářijovou dovolenou. Klid, pohoda a vynikají...

Cestovatelský semafor se mění. Návrat z oblíbených...

Změna na cestovatelském semaforu. Netýká se i vaší...

Buďte v obraze. Další změna podmínek cestování platná od...

Zavřít reklamu