Není dobré vysát vše, co na podlaze najdete. Někerá špína může vysavač nenávratně zničit

Spotřebiče 30. května 2021 | 14:33 — Anna Novotná
Pokud máte špinavou podlahu a chcete ji uklidit, asi v prvé řadě sáhnete po vysavači. Jenže pozor! I když vás vysavač zbaví snad každé špíny, měli byste vědět, že některý druh nepořádku vám může stroj i zcela zničit. Vyplatí se proto vědět, na jaký druh špíny vysavač raději nepoužívat.
Další 4 fotografie v galerii
Ne na každý nepořádek je dobré použít vysavač / Shutterstock

Někdo používá vysavač prakticky denně, je to totiž opravdu obrovský pomocník. Jenže i když se na první pohled zdá, že zvládne prakticky cokoliv, není to tak. Respektive vám možná každou špínu vysaje, ale pak se pokazí. A to je příliš velká daň. Poradíme vám, ve kterých případech je lepší vzít do rukou starý dobrý smetáček s lopatkou.

Chomáče vlasů

Pokud alespoň jeden člen rodiny má dlouhé vlasy, asi není ve vašem bytě nouze o chomáče vlasů. Chomáče vlasů také mohou vzniknout po domácím stříhání. V každém případě vlasy raději nameťte na lopatku a vyhoďte, pro vysavač by to mohlo znamenat zkázu. Chuchvalce vlasů totiž vysavač snadno ucpou. A pokud máte na vysavači kartáče, které nejdou vyjmout a vyčistit, čeká vás opravdu mravenčí práce, než z nich zamotané vlasy dostanete. Pokud byste je v kartáči nechali, přestaly by plnit svou funkci.

Voda a jiné tekutiny

Pokud máte vysavač na mokré vysávání, můžete nějakou tu loužičku vysát, ale s běžným vysavačem zvolte raději hadr nebo mop. Vlhkost běžným vysavačům nedělá dobře a brzy by uvnitř přístroje vznikla plíseň, což byste doslova pocítili po každém zapnutí vysavače. A problém nepředstavují jen čisté tekutiny, ale i pouhá vlhkost. Špína nasátá vodou může poškodit motor a ucpat filtry.

Hlína a kousky rostlin

Jak jsme už psali výše, voda či vlhkost do vysavače nepatří. A platí to i pro vysypanou hlínu z květináče nebo zbytky rostlin. I ty totiž mohou být vlhké a zapříčinit vznik plísně v útrobách vysavače. Proto se snažte větší kusy hlíny posbírat rukama a než se pustíte do vysávání, nechejte hlínu pořádně proschnout.

Popel

Kdo má doma krb, musí čas od času vysát z jeho okolí zbytky popela. Určitě to ale nedělejte běžným vysavačem. Ten se nehodí ani na vysávání studeného popela, natož pak horkého. Studený popel snadno ucpe filtry, které nejsou u klasického vysavače určené k zadržení tak jemných částeček. Ty se pak mohou dostat do motoru a je zle. U horkého popela je to ještě horší. Vysavač totiž může obsahovat plast a další hořlavé části, takže hrozí vznícení přístroje. Na vysátí popela si pořiďte buď průmyslový vysavač, nebo speciální vysavač na popel. Normální vysavač nepoužívejte ani na vysátí hrubé stavební suti. I ta totiž může obsahovat jemný prach, který vysavači nesvědčí.

Mince, šroubky, dílky ze stavebnice

Než se do vysávání pustíte, je dobré z podlahy zvednout všechny poztrácené mince, kancelářské sponky, zapomenuté dílky z dětské stavebnice, šroubky či jiné větší, těžké nebo ostré předměty. Opět vám mohou ucpat hadici, ale v horším případě také poškodit motor nebo ventilátor.

Rozbité sklo

Nehoda v podobě rozbitého nádobí se stala asi každému. Pokud máte střepy skla roztříštěné po celé podlaze, odolejte pokušení vzít vysavač a vše pohodlně vysát. Střepy by vám totiž mohly v tom lepším případě protrhnout sáček uvnitř vysavače, ale ty větší mohu také uvíznout v hadici. Ostré střepy mohou dokonce poškodit vnitřek stroje a vysavač vám už nepojede. Pár střepů si můžete i nechat a použít je k výzdobě vlastnoručně vyrobeného květináče, návod najdete v našem článku zde. Na druhou stranu existují už vysavače, u kterých výrobce vysávání střepů vysloveně dvoluje. Je jich ale jen několik.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Egyptská Taba: Vítejte v ráji dobrodruhů

Egyptská Taba: Vítejte v ráji dobrodruhů

Přemýšlíte o změně? Pár tipů na místa pro život, kde si...

Evropské termální ráje: Tipy na místa, kde se v horké...

Luxusní únik: Zažijte netradiční dovolenou v exkluzivních...

Cestování v září: Tipy, kam vyrazit v těchto dnech za...

Největší vodní park v Evropě je plný vzrušujících jízd...

Zavřít reklamu