Co dělat, když přijde silná bouřka? Zásady, kterých je třeba se v domácnosti držet

Spotřebiče 04. srpna 2018 | 13:15 — Marie Drahá
Stačí, aby blesk udeřil do elektrického vedení nebo datových kabelů, a přepěťový impulz může poškodit nebo zničit spotřebiče až v okruhu několika kilometrů. A nepomůže ani hromosvod, ani pojistky, varují odborníci. Jak se tedy doma chovat, když začne bouřka?
Další 4 fotografie v galerii
Bouřku pozorujte rozhodně za pořádně zavřeným oknem / Shutterstock

Pokud zrovna nejste lovcem bouřek, jako většina z ní asi máte respekt. Zatímco malým dětem vadí zvuk hromů a blesky, které osvěcují byt, dospělí se bojí škod. Blesk má totiž vliv na všechna elektrická zařízení v domácnosti. Nejohroženější jsou přitom přístroje s obrazovkou – televize a počítač, ale také pračka.

Na co při bouřce pamatovat?

  • Přestože bydlíte v budově s hromosvodem, zavřete všechny dveře a okna v domě. Kochat se pohledem na bouřku není zrovna bezpečné. Většinou je s ní navíc spojený také silný vítr. Ostatně hromosvodní soustava by měla procházet pravidelnou revizí, a to každých pět let u většiny běžných domů.

  • Při silné bouřce automaticky vypněte všechny elektrické spotřebiče zapojené do sítě, které nemusí být aktuálně v provozu. Nestačí je však pouze vytáhnout ze zásuvky, důležité je odpojit všechny přívody – u televize například anténu, u počítače modem.
  • Dobrým nápadem je pořídit si tzv. přepěťovou ochranu. Chrání totiž elektrický obvod proti prudkým výkyvům v elektrické síti. Zdálo by se vám, že jste vystaveni vyššímu riziku, pokud máte doma spotřebiče staršího data? Není to tak úplně pravda. Moderní přístroje jsou kvůli své větší sofistikovanosti naopak méně odolné proti náhlým výkyvům napětí. V případě dobré ochrany stačí spotřebiče pouze klasicky vypnout.
  • Držte se dál od vody! Tedy nesprchujte se, nečistěte si zuby, neumývejte nádobí. Výboj totiž může vniknout do domu potrubím a proletět člověkem. I takové případy se už staly a skončily tragicky.
  • Doporučuje se také netelefonovat. Elektřina z blesku se totiž podle odborníků může šířit i po telefonních linkách. Jisté riziko prý nesou také mobily, které nejsou k ničemu připojené.
  • Při odjezdu na dovolenou odpojte od elektrické sítě rovněž veškeré spotřebiče, které nemusí být nutně v provozu. Vězte, že nestačí jen vypnout vypínač či jistič.

Co dělat při nehodě?

První pomoc je podle záchranářů stejná jako při ostatních úrazech způsobených elektrickým proudem a při popáleninách. Podle stavu zraněného můžete použít protišoková opatření, umělé dýchání i srdeční masáž.

Další články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci Mӧlltal již od této neděle

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci...

Egyptská Taba: Vítejte v ráji dobrodruhů

Přemýšlíte o změně? Pár tipů na místa pro život, kde si...

Evropské termální ráje: Tipy na místa, kde se v horké...

Luxusní únik: Zažijte netradiční dovolenou v exkluzivních...

Cestování v září: Tipy, kam vyrazit v těchto dnech za...

Zavřít reklamu