Víte, co způsobujete, když splachujete zbytky potravin nebo léky? Budete nemile překvapeni

Spotřebiče 03. listopadu 2018 | 14:46 — Marie Drahá
Co všechno pouštíte do kanalizace? Zbytky tuků, lógr z kávy, občas spláchnete i nepoužité léky? Zatímco s některými nečistotami si síť hravě poradí, jiné pro ni představují hotovou katastrofu. Co lze vylít do dřezu či do toalety, a čeho se naopak důsledně vyvarovat?
Další 3 fotografie v galerii
Na zbytcích potravin, které pustíte do kanalizace, si pochutnávají potkani / Depositphotos

Vyčistit ucpaný sifon není žádný problém. Stačí převařit horkou vodu s octem, použít sůl, krystalickou sodu nebo krtka z drogerie. A problém je zažehnán. Toaleta také skousne kdeco. Horší však je, jaké mají nečistoty dopad na celkový stav kanalizace. Mohou ji totiž zanést natolik, že nám způsobí v domácnosti hotovou pohromu. A odstranění havárií vzniklých ucpaním nevhodného materiálu hradí v plné výši majitel příslušné přípojky.

Lógr z kávy nepředstavuje takový problém, jak se kdysi tradovalo. Bez potíží jej lze do dřezu vylít, kanalizace si s ním poradí. Využít jej však lze v domácnosti i jinak, psali jsme zde. Naproti tomu zbytky tuků z pekáče či z pánve mohou kanalizaci postupně ucpat. Lít je do dřezu je to největší barbarství. Lepší variantou je přelít je do pet lahve či uzavíratelné sklenice a vyhodit do odpadu. Primárně ale patří tuky do sběrného dvora.

Potravinami krmíte potkany

Další velkou kapitolou jsou zbytky potravin. K tomu, aby neprocházely dřezem, poslouží obyčejné plastové či kovové sítko. Nahromaděný odpad odsud jednoduše vyhodíme do koše. Přesto někdy menší kousky do odpadu propadnou. V zásadě se nic nestane. Buď si s nimi poradí krtek, nebo kanalizační síť. Jenže právě těmito zbytky živíme potkany, kteří jsou ve stokách doslova přemnožení. Vyléváte často do záchodu zbytek polévky? Pak je vyloženě přikrmujete. Drtiče odpadů jsou na tom podobně.

Vlhčené ubrousky jsou peklo

Toaleta je uzpůsobena na to, aby si poradila s biologickým odpadem a toaletním papírem, který kanalizace lehce rozloží. Neplatí to však o dámských vložkách, dětských plenách, ale ani vlhčených ubrouscích, kteří představují pro kanalizaci hotový kolaps. A věděli jste, že problém mohou způsobit i vlasy ve velkých chomáčích?

Hormony způsobují neplodnost i rakovinu

Vyvarujte se také toho, splachovat do záchodu nepoužité zbytky léků. Hormony v kanalizaci se navzdory čištění vody mohou dostat skrze ryby zpátky k nám. Jak dokazují nesčetné výzkumy, způsobují neplodnost i různé druhy rakoviny. Žádné čištění totiž není stoprocentní. Čistota vody i životního prostředí tak záleží na každém znás.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Dvě mouchy jednou ranou. Úchvatné vyhlídky i největší koncentrace léčivých pramenů

Dvě mouchy jednou ranou. Úchvatné vyhlídky i největší...

Tip na podzimní výlet. Vydejte se po stopách...

Přírodní divy Provence, nad kterými se vám bude úžasem...

Praděda automobil, lahodné víno a legendární sýr. Ráj...

Malá, ale nesmírně krásná. Poznejte vavřínovou perlu...

Kam vyrazit k moři na sklonku léta. S naším výběrem...

Zavřít reklamu