Nejčastější poruchy myček na nádobí. Které zvládnete opravit sami?

Spotřebiče 07. listopadu 2018 | 10:03 — Marie Drahá
Moderní domácnost už si dnes bez myčky na nádobí nedokážeme představit. Je neocenitelným pomocníkem do okamžiku, než zahlásí poruchu. Zatímco s některými maličkostmi si hravě poradíte sami, na závažnější chyby je třeba objednat servis. Pojďme si říct, které to jsou.
Dalších 5 fotografií v galerii
Pravidelné čištění myčky je pro její dlouhou životnost naprostý základ / Depositphotos

Zanedbávat údržbu spotřebičů se zkrátka nevyplatí. A myčka není výjimkou. Pokud nevhodně šetříte na prostředcích na nádobí, leštidlech či zapomínáte doplňovat sůl, může se vám nepěkně odvděčit a vypovědět službu zrovna v okamžiku, kdy to nejméně očekáváte. Jak závadu řešit, se nejlépe dočtete v konkrétním manuálu myčky. Nejčastější chyby a jejich řešení jsme pro vás připravili také zde.

Myčka nejde spustit

Zkontrolujte, zda není vyhozený jistič nebo nemáte spálenou pojistku. Pokud není zásuvka pod napětím, jen těžko bude spotřebič fungovat. Někdy se také stane, že potřebuje šňůra lépe zasunout. Pokud je přívod elektřiny v pořádku, zkontrolujte, zda máte skutečně dobře zavřená dvířka a zvolený program. Bez toho myčka nejede.

Netěsní dveře myčky

Při instalaci spotřebiče se může stát, že není přesně vyrovnaný. Chybu však zjistíte záhy a je třeba ji napravit. Na vině může být také poškozené nebo znečištěné gumové těsnění, které si žádá pravidelnou údržbu. Pokud ji zanedbáte, budete muset požádat servis o výměnu nového. Vyčnívajícího kusu nádobí, které překáží myčce dovřít dveře, si snad všimne každý.

Myčka se neplní vodou

Příčinou nemusí být jen uzavřený přívod vody, ale například zalomená nebo ucpaná hadice, kterou je třeba narovnat, vyčistit či pořídit novou. Na ucpaný odtok většinou upozorní majitele blikající kontrolka. Potíže může způsobovat i zanesené sítko na koncovce napouštěcí hadice, které je nutné vyčistit. Na většinu těchto poruch je třeba si přivolat instalatéra nebo servisní službu.

Spotřebič nevypouští vodu

Stejně jako v předchozím případě je zřejmě potíž v hadici. Může být zalomená, ucpaná, ale také příliš dlouhá či vyvedená zbytečně vysoko. Někdy je také třeba pročistit odtok, který není odvzdušněn a je příčinou všech potíží. A ruku na srdce: nedáváte do myčky talíře či hrnce se zbytky jídla? Je načase se tohoto zlozvyku co nejdříve zbavit.

Během mytí se ozývají nárazy

Jedinou chybou je, že jste v myčce špatně poskládali nádobí, do kterého naráží ostřikovací rameno. Nejedná se o nic závažného, jen si příště rozložení nádobí v myčce už kvůli vlastnímu komfortu lépe pohlídejte. Může se totiž stát, že budete muset nádobí mýt ještě jednou.

V dávkovači zůstává mycí prostředek

Otevřete myčku a zjistíte, že kapsle nebo sypký prášek zůstali v otevřeném zásobníku na svém místě nebo ulpěli v přední části koše? Vypláchnutí mycího prostředku zřejmě zabránila přeplněná myčka nebo objemný kus nádobí. Příště nechejte u víčka dávkovače větší prostor. A nezapomeňte, že dávkovač by měl být před nasypáním mycího prostředku suchý.

Nádobí je špatně umyté

Na vině bývá často špatně uložené nádobí v koších, jak už bylo zmíněno výše. Ostřikovací ramena se tím pádem ke všem kouskům nemají šanci dostat. Problém může nastat i v případě, že mají ramena ucpané trysky a obtíženě se otáčejí, což zjistíte jednoduše vyzkoušením. Rovnou se podívejte, jestli není špatně nasazené nebo zanesené síto, které je nutné vyčistit. Vliv na kvalitu mytí má pochopitelně volba mycího prostředku, dostatek soli a volba vhodného programu. Podrobněji jsme o tomto tématu psali zde.

Nádobí není po umytí suché

Utěrku na nádobí, které vytahujeme z myčky, bereme do rukou jen s velkým sebezapřením. Důvodem toho, že jej myčka pořádně nevysušila, může být hned několik: byla přecpaná, nebylo v ní dostatek soli a hlavně leštidla, které má na schnutí nádobí přímý vliv. Rozdíl je pak také v materiálu, který do myčky dáte. Na plastech se totiž drží teplá voda nejdéle. Ovšem hlavní tajemství tkví v tom, otevřít myčku hned po vypnutí, kdy vypustíte ven horkou páru. Nechcete nebo nemůžete čekat? Pak si pořiďte takovou, jejíž dvířka se po skončení programu otevírají samy.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete od března vyrazit

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete...

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci...

Egyptská Taba: Vítejte v ráji dobrodruhů

Přemýšlíte o změně? Pár tipů na místa pro život, kde si...

Evropské termální ráje: Tipy na místa, kde se v horké...

Luxusní únik: Zažijte netradiční dovolenou v exkluzivních...

Zavřít reklamu