Přeschlé nebo příliš zmačkané prádlo? Žádný problém

Spotřebiče 06. září 2019 | 22:24 — Marie Drahá
Už jen milovnice starší techniky dnes rovnají prádlo suchou žehličkou, která nechyběla ještě před desítkami let v žádné domácnosti. Prim hrají jednoznačně napařovačky, díky nimž se stalo žehlení hračkou. Ty nejlepší se dostanou skutečně do každého záhybu.
Další 3 fotografie v galerii
Model žehličky výrazně ovlivní skutečnost, jak dlouhou dobu u prkna strávíte / Internet

Žehlení prádla je nejčastěji ženskou doménou. Jsou ovšem ženy, které doma takřka nežehlí. Věnují velkou pozornost tomu, jak mokré prádlo věší a skládají, případně používají sušičku, v níž se oblečení tolik nekrčí. Žehlí tedy jen operativně a pouze vybrané kousky. Řada z nich je i díky tomu se svou žehličkou docela spokojená.

Na druhé straně jsou náročnější uživatelky, a to převážně ty, které jsou nuceny si pravidelně poradit s obrovským košem prádla. Nebo mají doma manažera a neustále se jim doma kupí špinavé košile. Takové ženy věnují výběru modelu opravdu velkou pozornost. A právem. Dobrá žehlička je totiž k nezaplacení – výrazně usnadní práci a pochopitelně ušetří čas.

Co si ale představit pod pojmem dobrá žehlička? Výběr spotřebičů je dnes skutečně široký. Pokud začneme cenou, lze si pořídit napařovačku už za pár stovek. Určitě ale nenabídne tolik, co model za pár tisíc korun. Přestože by cena neměla být hlavním vodítkem, také od ní se můžete odpíchnout. Sázejte však spíš na materiál a technické parametry. Máme pro vás stručné shrnutí toho, co nejmodernější typy žehliček nabízejí.

Bleskurychlé nahřátí

Některým žehličkám stačí pouhých patnáct vteřin na to, aby se nažhavily. Jestli nechcete čekat dlouhé minuty, vybírejte model s vysokým příkonem. Opravdu výkonný přístroj disponuje příkonem 3000 W. Je ale třeba říct, že s ním souvisí i vyšší spotřeba energie. Velmi slušné jsou už modely s příkonem od 1400 W, s nimiž se vám bude také dobře pracovat.

Silný výkon

Žehlicí schopnost přístroje ovlivňuje parní výkon, který udává, kolik gramů páry vyprodukuje žehlička za minutu. Drtivou většinu odolných záhybů narovnáte s intenzitou 40 – 50 g páry za minutu. S menším výkonem jste nuceni přejíždět jedno místo několikrát.

Autoregulace teploty

Přestavte si, že nemusíte otáčet kolečkem ani předem tvořit hromádky. Nejmodernější žehličky disponují funkcí optimální teploty, která rozpozná typ látky a podle toho sama přizpůsobí teplotu žehlicí plochy. O nastavení už se starat nemusíte.

Napařovací špička

Stejně jako zbytek žehlicí plochy je vybavena otvory, kudy proudí pára. Díky tomu se lehce dostane do každého záhybu a umožní vám dokonale vyžehlit jakýkoliv kousek oblečení. Podstatné je však také celkové rozložení otvorů pro páru. Pokud jsou rovnoměrně rozloženy po celé ploše, žehlička si lehce poradí i se zmačkaným prádlem.

Parní ráz

Jedná se o funkci, která dokáže zvýšit intenzitu páry až na 600 gramů za minutu. Neodolá jí žádný sklad nebo záhyb a hodí se pro narovnání hrubých látek nebo více vrstev.

Klouzavá plocha

Do velké míry ji má na svědomí materiál žehlicí plochy. Nepřilnavá je keramika, která lehce klouže po látce a dobře rozvádí teplo. Disponuje jí většina kvalitnějších žehliček. Broušený hliník nebo nerezová ocel jsou sice odolné, ale už ne tolik šetrné.

Vhodné umístění tlačítek

Podstatný detail, který ovlivňuje pohodlí při práci. Je praktické, pokud dokážete regulovat teplotu nebo množství páry pohodlně jednou rukou během žehlení. Jak je dobrá ergonomie daného modelu, napoví často recenze na internetu. Nejlepší je ovšem vyzkoušet si žehličku na prodejně.

Délka kabelu/bezdrátová žehlička

Jestli máte žehlicí prkno se zásuvkou nebo zásuvku poblíž, délku přívodního kabelu zřejmě neřešíte. V opačném případě si dejte pozor na to, aby nebyl kabel příliš krátký. Dva metry a pět metrů je velký rozdíl. Někteří nedají dopustit na moderní bezdrátové modely.

Funkce, které se hodí

Všechny modernější napařovačky dnes disponují funkcí automatické vypnutí, díky které žehlička po desítkách minut nečinnosti automaticky vypne. Tato funkce přispívá k vyšší životnosti žehličky. Pokud se nechcete starat o její odvápňování, zvolte model s funkcí Anti-Calc, v němž se neusazuje vodní kámen. Místo destilované vody můžete směle plnit žehličku vodou z kohoutku. Odkapávání vody během žehlení zamezí praktický systém Anti-Drip. A nesmíme zapomenout na samočisticí funkci, která je v rámci úspory času také k nezaplacení. Nemáte čas žehlit? Zkuste parní generátor, o jehož výhodách jsme psali zde.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Chorvatsko přitvrzuje. Informace, které by vám před cestou do země neměly uniknout

Chorvatsko přitvrzuje. Informace, které by vám před cestou do...

Kanárské ostrovy se těší mimořádné oblibě. Navštivte...

Na co se připravit při cestování autem. Pozor, ať si svojí...

I v Čechách si užijete úžasné a navíc zdraví prospěšné...

Kvůli mutacím přibyly další červené země. A na co se...

Pravidla cestování se mění téměř každý den. Aktuální...

Zavřít reklamu