Je lepší sáčkový, nebo bezsáčkový vysavač? Pořádně zvažte, který si domů pořídíte
Řeč tentokrát nebude o oblíbených robotických nebo tyčových vysavačích, ale klasických modelech s hadicí, které jsou pro většinu rodin nejpraktičtější. První dilema nastává v okamžiku, kdy zvažujeme, zda se rozhodnout pro sáčkový, či bezsáčkový vysavač. Oba typy mají svá pro a proti. Vy byste ale měli vzít především v úvahu skutečnost, zda s vámi žijí v bytě děti, alergici a zvířata, zohlednit, po čem doma chodíte a přiznat si, jaké máte nároky na čistotu.
Dobrá zpráva je, že oba typy vysavačů mají v dnešní době poměrně srovnatelné parametry. Není tedy třeba mít obavu z toho, že na výběr výrazně doplatíte nedostatečným výkonem nebo extra vysokou hlučností, přestože mezi jednotlivými modely pochopitelně rozdíly jsou. Ten hlavní však spočívá v tom, zda jste ochotni kupovat sáčky, nebo naopak po každém vysávání vyprazdňovat nádobu.
Výhody a nevýhody sáčkového vysavače
- Manipulace se sáčky je nanejvýš pohodlná. Právě z toho důvodu jim dává přednost většina domácností. S nečistotami nepřijdete v případě sáčků vůbec do kontaktu, protože jakmile se sáček naplní, jednoduše jej vyhodíte a nahradíte novým.
- Kvalitní sáčky navíc působí jako další filtrace. Zejména ti, kteří mají domácí mazlíčky, vědí, jaký problém způsobují chlupy – mohou zanést i motor vysavače. Právě pro ně je tento druh vysavače vhodný. Sáčkové vysavače mají také obecně o něco vyšší výkonnost než bezsáčkové.
- Na druhou stranu je nutné připomenout, že v případě sáčkového vysavače je potřeba mít sáčky neustále k dispozici, protože s plným sáčkem toho moc nevysajete. Pytlíky něco stojí a každý výrobce má většinou svůj typ, někdy i pro různé modely, takže není možné případně sáhnout po levnějších. Další nevýhodou je, že pokud sáček používáte několikrát, množí se uvnitř roztoči.
- Týká se to také textilního pytlíku, který je alternativou k papírovému. Někteří mu dávají přednost, protože na rozdíl od papírového je možné jej používat stále dokola. Bez dalších investic jej stačí čas od času přeprat a znovu vložit do vysavače. Zato se nevyhnete pravidelnému vyprazdňování sáčku, kdy je prakticky nemožné nepřijít do kontaktu s nahromaděnou špínou.
Výhody a nevýhody bezsáčkového vysavače
- Podobně je tomu v případě bezsáčkového vysavače, kdy nečistoty končí v plastové nádobce. Tu je nutné většinou po každém luxování vysypat a umýt. Jde o ekologickou metodu.
- Bezsáčkové vysavače fungují na principu odstřeďování, kdy dochází k separaci prachu a vzduchu. Je proto nutné si u nich pohlídat kvalitu filtrů i výkonnost. Pozor, u některých modelů lze filtry umývat, jinde je nutné filtry měnit. Údržba je v každém případě velmi důležitá, aby nedošlo k zanesení filtrů.
- Oblíbené jsou modely s cyklónovým efektem či vodní filtrací, které jsou velmi výkonné. Podle výrobců nehrozí, že by uvolňovaly nečistoty do okolí. Dále čtěte: Podlahová myčka ušetří mnoho času. Umí sbírat špínu a zároveň mýt i sát.
- U bezsáčkových vysavačů je o to důležitější manipulace. Protože je nutné sběrnou nádobku pravidelně vyprazdňovat, měla by být snadno dostupná a padnout vám do ruky. Nejlepší je vyzkoušet si manipulaci s přístrojem přímo na prodejně.
Co si ještě pohlídat u vysavače
- Vysát koberce zvládají vysavače na trhu většinou na jedničku. Pokud jej však používáte na tvrdé podlahy, například i na dlažbu, prověřte si i prostřednictvím recenzí či spotřebitelských testů, jak obstojí v této zkoušce. Škvíry a rohy nedělají moderním typům vysavačů žádný problém.
- Velký rozdíl je také v hlučnosti vysavačů, a to až dvacet decibelů. Je potom rozdíl, zda přístroj přirovnáte k frekventované silnici nebo běžně puštěnému televizoru. Liší se také frekvence zvuku, jenž nemusí být každému příjemná. Vysavač si před koupí určitě poslechněte.