Drtič odpadu je na zbytky přeborník. Má však i celou řadu nevýhod
Elegantním řešením, jak se zbavit biologického odpadu, jsou zahradní kompostéry. Oblibu si získaly zejména na vesnicích. Ve městech a především v panelácích ale může být třídění poněkud náročnější. Drtič odpadu napojený na dřez a kanalizaci se tak jeví jako funkční pomocník, který díky zmáčknutí jediného tlačítka provede v kuchyni úklid doslova během chviličky. Jenže má to své ale.
Kompletní výměna dřezu
Jestli máte kompletně zařízenou kuchyň a chystáte se do ní drtič odpadu teprve nainstalovat, čeká vás možná kompletní výměna dřezu, který je nutné novému spotřebiči přizpůsobit. Minimální průměr výtokového otvoru při instalaci drtiče musí být 9 cm. Moderní dřezy tento požadavek většinou splňují, starší typy nikoliv. Pod dřezem je také třeba mít přivedenou elektřinu.
Třídění odpadu
Drtič odpadu toho dokáže zlikvidovat skutečně hodně – kromě zbytků jídla dokonce i papírové ubrousky nebo čajové sáčky. Například slupky od cibule nebo kukuřice pro něj však mohou být problém. Stejně tak do něj nepatří houbičky, zbytky fólie, plastů, hliníku nebo gumy, které mohou spotřebič zničit. Není možné plést si drtič s odpadkovým košem, kam jednoduše vyhodíte vše.
Hlučnost
Během drcení odpadu vydává drtič zvuk, který vám nemusí být příjemný. Stejně jako u všech spotřebičů se však jednotlivé typy svou hlasitostí liší. Modernější přístroje dokážou eliminovat zvuk na minimum. Velkou roli přitom hraje i výběr materiálu, který dokáže tlumit vibrace.
Údržba
Kvalitní drtič žádnou speciální údržbu v průběhu užívání nevyžaduje. Přesto budete muset čas od času vyčistit manžetu nebo protáhnout spotřebič kousky ledu a soli, abyste se zbavili nečistot, které jej mohou ucpat.
Ucpaná kanalizace
Není žádným tajemstvím, že společnosti spravující vodovody a kanalizace používání drtičů odpadů vysloveně nedoporučují. Profily kanalizačních přípojek totiž nejsou podle nich dostatečně dimenzované pro pevné odpady a mnohde v terénu nemají dostatečný spád. Na pevné odpady se navíc vážou tuky, což omezuje průtočnost a postupně může dojít k ucpání kanalizace. V každém případě je třeba hlídat si při pořízení drtiče potřebné certifikáty a normy.
Postihy a sankce
V některých lokalitách je používání drtičů odpadů přímo zakázané. Pokud si jej přesto necháte do domu nainstalovat a dojde k havárii na kanalizaci, může vodárenská společnost dohledat zdroj havárie a pomocí speciální techniky vytipovat zdroj znečištění. Vás pak čeká tučná pokuta. Dále čtěte: Provoz myčky může být úspornější. Stačí znát pár tipů, jak na to.