French press od A do Z aneb jak si v konvičce za pár stovek připravit tu nejlepší kávu

Spotřebiče 06. dubna 2020 | 15:35 — Marie Drahá
French press si oblíbili milovníci kávy na celém světě. Konvička za pár stovek korun totiž směle konkuruje přístrojům za desetitisíce. Některé druhy kávy z ní podle odborníků dokonce chutnají nejlíp. Znáte fígle, jak perfektně připravit kávu bez lógru v domácích podmínkách?
Dalších 6 fotografií v galerii
Namletou kávu je před výsledným louhováním nutné dobře promíchat / Internet

Zapřísáhlí milovníci českého „turka“ se doma neobejdou bez kafemlýnku a dnes už často ani bez french pressu. Šikovný pomocník pro přípravu kávy totiž umožňuje díky pístu a filtru oddělit oblíbený nápoj od kávové sedliny. French press je většinou vyrobený ze skla nebo nerezu a bývá opatřený plastovými či kovovými úchyty.

Historie french pressu

Nejde přitom o žádnou novodobou záležitost. Historie french pressu sahá až do poloviny 19. století do Francie. V podobě, jako jej známe dnes, se začal používat zhruba před sto lety v Itálii. Ve světě je známý pod různými názvy, ale princip zůstává stejný.

Největší výhody french pressu

Z french pressu si lze vychutnat i ty nejvzácnější druhy kávy bez ztráty chuti a vůně. Louhování v horké vodě totiž neničí cenné oleje mleté kávy ani její drobné aromatické částečky. Naopak postupně pronikne do namletých zrn, vytáhne z nich to nejlepší a dá tak plně vyniknout chuti oblíbeného nápoje. Moka konvička má pro srovnání tu nevýhodu, že v ní káva projde varem. Překapávače zase zbaví kávu cenných olejů. French press má podle všeho jedinou nevýhodu. Někdy skončí v šálku kousky rozemletých zrnek kávy.

Jak vybrat french press

Záleží, kolik káv pravidelně připravujete a zda plánujete konvičku převážet. Zatímco manželský pár si vystačí s velikostí 3,5 dcl, pro více lidí je vhodnější litrová nádoba. French press z nerezu je daleko odolnější než skleněný, zato v něm nemůžete kávu kontrolovat. A pokud si koupíte výrobek v supermarketu, nepočítejte s náhradními díly. Sítko pístu se přitom opotřebovává a je nutné jej po čase vyměnit. Značkoví výrobci s tím počítají.

Jak připravit kávu ve french pressu

Do french pressu se nejvíc hodí světleji pražená zrnka, u nichž vynikne lehkost chuti. Měla by být středně až hrubě mletá. Přípravu kávy v konvičce už pak zvládne každý.

Správný postup

1. V rychlovarné konvici dejte vařit dvojnásobné množství vody vašeho frenchpressu.
2. Naplňte french press polovinou horké vody a nechejte jej zahřát. Poté vodu vylijte a nasypte do konvičky odpovídající množství kávy v závislosti na její velikosti. Na 0,35 l je to přibližně 30 g, na 0,8 l asi 65 g, na 1 l zhruba 80 g hrubě mleté kávy.
3. Namletá zrnka zalijte zbývající horkou vodou tak, aby byla voda těsně nad namletou kávou, kterou tím spaříte. Měla by mít kolem 90 °C. Jestli vaše rychlovarná konvice neukazuje teplotu, postačí, když necháte vodu před zalitím přibližně půl minuty odstát.
4. Několik minut vyčkejte a dolijte konvičku zbývající vodou a promíchejte. Umístěte víčko french pressu s vytaženým pístem, aby káva nechládla. Po několika minutách pomalu stlačte píst dolů.
5. Jakmile stlačíte píst dolů, kávu podávejte. Zbylou kávu přelijte, aby se dál nelouhovala. Dlouhé louhování kávě nijak nesvědčí, naopak je zdraví škodlivé.

Náš tip

Jestli jste si na kávě z french pressu nepochutnali, protože se vám zdá hořká, zkuste příště namlít zrnka hruběji a přidat více vody. Pro více výraznou chuť naopak namelte zrnka více najemno a přidejte kávy. Pokud si vaříte kvalitní kávu, ale přesto cítíte ve výsledném nápoji pachuť, může za to zřejmě složení vody z kohoutku. Řešením je balená voda. Dále čtěte: Vybíráte nový topinkovač? Dejte dobrý pozor na to, po kterém sáhnete.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Chorvatsko přitvrzuje. Informace, které by vám před cestou do země neměly uniknout

Chorvatsko přitvrzuje. Informace, které by vám před cestou do...

Kanárské ostrovy se těší mimořádné oblibě. Navštivte...

Na co se připravit při cestování autem. Pozor, ať si svojí...

I v Čechách si užijete úžasné a navíc zdraví prospěšné...

Kvůli mutacím přibyly další červené země. A na co se...

Pravidla cestování se mění téměř každý den. Aktuální...

Zavřít reklamu