Vřes v zimě ozdobí vaše okna a navíc uleví od bolesti! Víme, co všechno dokáže

Tipy a inspirace 28. listopadu 2017 | 07:43 — Marie Drahá
Žádná rostlina neozdobí v zimě okna nebo zápraží tak jako vřes. Mráz mu totiž na rozdíl od většiny jiných bylin nijak nevadí. Veděli jste však, že má celou řadu léčivých účinků? Je například jednou z mála rostlin, které pomáhají při řezavé bolesti při močení.
Další 4 fotografie v galerii
Vřes ozdobí v zimě okna nebo zápraží, mráz mu totiž nevadí / Shutterstock

Na Valašsku se mu říkalo také myšár, súchotnica nebo myší hora. V jeho odvaru se koupali většinou starší lidé, aby posílili organismus. Také ti, kteří měli slabé kosti nebo nemocné plíce. Keříčkovitá bylina dokázala snižovat vysoký tlak. Kvůli močopudnosti pomáhala také při prochladnutí nebo proti horečce.

Čaj na bolestivé záněty

Pro větší množství dobrých vlastností tvoří vřes přísadu do mnoha bylinných čajů. Bývá součástí směsí při léčení ledvin a prostaty. Rozpouští močové kameny, dezinfikuje močové cesty a má protizánětlivé účinky. Na hnisavý zánět ledvin se doporučuje smíchat nať vřesu s natí zlatobýlu, rozrazilu, přesličky, šalvěje a jalovce. Čaj z vyluhované směsi se popíjí vlažný třikrát denně. Nepříznivé účinky nemá ani při dlouhodobém užívání. Podobně jako dobromysl, která pomáhá zklidnit nervy, není vřes návykový.

Med na revma i čištění krve

Vřesový med svým složením a způsobem zpracování patří k vyjímečným medům. Bývá někdy dokonce označován králem mezi medy. Má rubínovou až jantarovou barvu s typickou vůní vřesu, gelovou konzistenci a nízký obsah sacharózy. Může být proto přírodní alternativou cukru. Je vhodný na detoxikaci organismu. Kvůli vysokému obsahu železa má pozitivní vliv na srdce a krevní oběh. Kromě už zmíněných potíží s prostatou, močovými nebo ledvinovými kameny umí pomoci při dně, revmatických potížích a v neposlední řadě jako prostředek k čištění krve. Dvě lžičky medu místo pěny ve vaně skvěle regenerují pokožku vašeho těla.

Zajímavost

Vřesu byla podle všeho přičítána také magická pozitivní síla. Pokud chtěla mít nevěsta jistotu, že její manželství bude šťastné a vydrží, přidávala si k myrtě i větvičku vřesu.

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Vrátila se do Evropy a šla pod skalpel. Zuzana Belohorcová prozradila, co si nechala vylepšit tentokrát

Přidejte k okurkám zálivku z této běžné potraviny a plodit...

Vyrobte si levný domácí postřik na mšice bez chemie. Už...

Tipy na snadné odstranění etiket ze sklenic

Jak správně sklízet rybíz, aby dlouho vydržel a přitom jste...

Technoratan na zahradu není špatnou volbou. Vydrží vám déle...

Zapomeňte na vodu. Orchideje zalévejte touto běžnou...

Zavřít reklamu