Vřes v zimě ozdobí vaše okna a navíc uleví od bolesti! Víme, co všechno dokáže
Na Valašsku se mu říkalo také myšár, súchotnica nebo myší hora. V jeho odvaru se koupali většinou starší lidé, aby posílili organismus. Také ti, kteří měli slabé kosti nebo nemocné plíce. Keříčkovitá bylina dokázala snižovat vysoký tlak. Kvůli močopudnosti pomáhala také při prochladnutí nebo proti horečce.
Čaj na bolestivé záněty
Pro větší množství dobrých vlastností tvoří vřes přísadu do mnoha bylinných čajů. Bývá součástí směsí při léčení ledvin a prostaty. Rozpouští močové kameny, dezinfikuje močové cesty a má protizánětlivé účinky. Na hnisavý zánět ledvin se doporučuje smíchat nať vřesu s natí zlatobýlu, rozrazilu, přesličky, šalvěje a jalovce. Čaj z vyluhované směsi se popíjí vlažný třikrát denně. Nepříznivé účinky nemá ani při dlouhodobém užívání. Podobně jako dobromysl, která pomáhá zklidnit nervy, není vřes návykový.
Med na revma i čištění krve
Vřesový med svým složením a způsobem zpracování patří k vyjímečným medům. Bývá někdy dokonce označován králem mezi medy. Má rubínovou až jantarovou barvu s typickou vůní vřesu, gelovou konzistenci a nízký obsah sacharózy. Může být proto přírodní alternativou cukru. Je vhodný na detoxikaci organismu. Kvůli vysokému obsahu železa má pozitivní vliv na srdce a krevní oběh. Kromě už zmíněných potíží s prostatou, močovými nebo ledvinovými kameny umí pomoci při dně, revmatických potížích a v neposlední řadě jako prostředek k čištění krve. Dvě lžičky medu místo pěny ve vaně skvěle regenerují pokožku vašeho těla.
Zajímavost
Vřesu byla podle všeho přičítána také magická pozitivní síla. Pokud chtěla mít nevěsta jistotu, že její manželství bude šťastné a vydrží, přidávala si k myrtě i větvičku vřesu.