Jak si poradit s ucpaným odpadem

Tipy a inspirace 02. ledna 2018 | 09:26 — Marie Drahá
Voda nechce odtékat, sifon smrdí? Zřejmě je plný mastnoty, vodního kamene, vlasů nebo chlupů. Zanedbali jste čištění odpadu. Pusťte se do toho, abyste nakonec nemuseli shánět instalatéra. Nejdřív můžete zkusit využít babských rad.
Další 3 fotografie v galerii
Odpad je třeba čas od času protáhnout i preventivně / Shutterstock

V prvé řadě je zanesení odpadu dobré předcházet. Stačí si koupit sítko, které největší hrubé nečistoty zachytí. Donutí vás je vyhodit a sítko propláchnout. Stojí přitom pár korun. Kuchyňský sifon přesto vyžaduje větší očistu. Zatímco v koupelně vlasy vyhodíte do koše, dřezem projdou zbytky jídla i úlomky kostí. Doporučuje se prolít odpad jednou týdně několika litry horké vody.

K mechanickému čištění dobře poslouží osvědčený gumový zvon. Pokud jej doma nemáte, prodává se v různých velikostech a průměrech. Dřez nebo umyvadlo ucpěte špuntem, napusťe z poloviny teplou vodou. Odzátkujte, nasaďte zvon a pokuste se odpad protáhnout. Ve vodě se začnou objevovat naplaveniny, které sifon ucpaly, a na které si musíte dát příště pozor. Odpad můžete protahovat tak dlouho, dokud nebude voda plynule odtékat.

Domácí čističe, biologické, nebo chemie?

Potom můžete použít k čištění prostředky, které máte doma. Jedlou sodu, prášek do pečiva nebo sůl a ocet. Jednou ze sypkých surovin zasypte sifon, zalijte asi dvěma deci octa, nechte 15 minut působit a přelijte vroucí vodou. Kombinace těchto univerzálních čističů vám odpady pěkně protáhne. Klidně můžete postup opakovat několikrát. Skvělé vychytávky, které v domácnosti fungují a šetří peněženku, najdete zde.

Než sáhnete po chemických přípravcích, vyzkoušejte biologické. Jsou dražší, ale ekologičtější k životnímu prostředí. Žravé bakterie, které obsahují, rozkládají látky usazené v potrubí, přitom nejsou tolik agresivní. Je ale třeba nechat je působit. Ideální doba na čištění je večer před spaním. Nejdříve nechte potrubím protéct asi půl minuty teplou vodu, potom nalijte biologický přípravek do odpadu a spláchněte půllitrem vlažné vody. Působit může celou noc. Díky biologickým přípravkům lze profesionální čištění oddálit o rok až dva.

Pokud je problém daleko v trubkách, nejrychlejší a nejúčinnější je chemie. Hydroxid sodný, prostředek na bázi louhu, krtek – v drogerii je jich celá řada. Některé podle etikety slibují větší šetrnost k životnímu prostředí. Dokážou rozložit zbytky potravin a poradí si se stěnami trubek i uvolněnými kusy. Doporučení, jak je použít, bývá uvedeno na etiketě. Většinou je jednoduše aplikujete na sifon a zalijtete horkou vodou. A následuje prudká reakce: z trubek byste měli slyšet syšení a bublání. Místnost, kde chemické přípravky používáte, však důkladně větrejte! Jsou velmi agresivní, dokážou rozleptat pokožku i horní dýchací cesty. Vhodné je navléct si na čištění rukavice, mít oblečení s dlouhými rukávy i ochranné brýle.

Nic nezabírá? Nezbývá než instalatér

Jestliže nezabere na ucpaný odpad ani chemický čistič, je nutné rozšroubovat sifon. V případě umyvadla někdy stačí povolit a nechat vytéct naplaveniny do připraveného kbelíku. Usazeniny z vnitřních stěn lze odstranit za pomocí mechanické pružiny. Zkontrolujte rovnou těsnění. Podobně lze postupovat i u dřezu, hlavně nezapomeňte mít po ruce nádobu na odtékající vodu, abyste neměli v kuchyni potopu.

Poradit si lze i kanalizačním perem, které se dá pořídit v hobby marketech. Na takové čištění si už ale netroufne každý, navíc je při něm zapotřebí spolupráce dvou lidí. Konec pera se natlačí do potrubí, ostré očko na jeho konci zavrtá do nečistoty a ta se v něm zachytí nebo rozruší. Otáčivými pohyby se odpad pročistí. Pokud je třeba silný tlak vody, prospěšná může být zahradní hadice nebo speciální násada na wapku. Posledním řešením je instalatér.

Náš tip:

Nejste si jistí, v jakém stavu potrubí máte? Aktuální nečistoty, naplaveniny i usazeniny okamžitě odhalí kamerová prohlídka.

Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Svět zasáhla smutná zpráva: Princezna Kate má rakovinu a podstupuje chemoterapii

5 chyb při výběru AKU nářadí, kterým se musíte vyhnout

Jak vytvořit dokonalou zahradní oázu: Tipy a triky

Jaké jsou výhody běhu? Fakta a mýty o tomto sportu

Co můžete očekávat, když přivedete dítě do domácnosti se...

Jak správně prát tenisky v pračce, aby se nezničily ani boty...

Jedlá soda je dostupný a účinný pomocník v péči o psa či...

Zavřít reklamu