Chcete voňavé utěrky beze skvrn? Máme osvědčené triky, které zabírají
Vyprat špinavé utěrky býval kdysi docela docela složitý proces. Zapnout pod kotlem, vyvařit, potom namočit do škrobu, teprve vyprat a sušit. Nutno však říct, že je naše babičky měly výstavní. Můžete je mít takové i dnes a nenadřít se při tom tolik. Poradíme vám, jak na to.
Namočit na hodinu do roztoku
V lavoru nebo vaničce smíchejte pět litrů horké vody, 2 polévkové lžíce slunečnicového oleje, stejné množství krystalické sody a hrnek prášku na praní. Namočte špinavé utěrky a nechejte je tam do té doby, než roztok nevyhladne. Potom utěrky vyždímejte a hodťe do pračky. Stačí je vyprat na 60 °C. Budou jako nové.
Namočit před praním do žlučového mýdla
Poradí si s fleky od jídla i od trávy a používá se před samotným praním. Žlučové mýdlo je k dostání od 20 korun. Utěrky namočíte, potřete ze všech stran mýdlem a několikrát promnete v ruce. Pak jdete teprve prát. Pokud máte čas a chuť, nechejte utěrky namočené i přes celou noc – ať už v mýdlovém roztoku, aviváži nebo klasickém pracím prášku.
Vyvařování v hrnci
Místo kotle nebo speciálních vyvařovacích hrnců používají někteří klasický větší kuchyňský hrnec. Asi hodinu v něm utěrky na sporáku vyvařují, potom přemáchají a klasicky operou v pračce na 60 °C nebo 90 °C. Další variantou je vyvařovat už utěrky přímo s postrouhaným mýdlem nebo práškem, potom vymáchat a pověsit. V takovém hrnci už ale vývar nikdy vařit nebudete, takže je potřeba si vyčlenit na vyvařování jeden speciální.
Mikrovlnka
Se skvrnami z tkanin si dokáže poradit vysoká teplota, tak proč nevyužít mikrovlnku? Do namočené a vyždímané utěrky vetřeme mýdlo, vložíme do sáčku a dáme do mikrovlnky. Na střední výkon ohříváme asi 1,5 minuty. Za pomocí rukavic nebo kleští vytáhneme, bude hodně horká. Pak už stačí utěrku pouze opláchnout. Skvrny jsou pryč! Jak mít oblečení beze skvrn, si přečtěte zde.
Pozastavené praní
Komu přijde namáčení utěrek zdlouhavé, dá večer utěrky do pračky společně s běžným pracím prostředkem, odstraňovačem skvrn nebo domácím mýdlovým gelem. Nejlevnější je domácí sliz z jádrového mýdla. Dávkuje se přímo do bubnu pračky, obvykle 250 ml na jedno praní. Záleží však na znečištění, je možné přidat i více. Zapneme vyvařovací program. Až se prádlo promíchá a je kompletně namočené, ovšem předtím, než se pračka začne nahřívat, ji vypneme. Ráno stačí pokračovat tam, kde jsme večer přestali. Špína namočená přes celou noc pustí. Není pak už ani nutné prát na 90 °C.
Některé hospodyňky nedají dopustit na vyvářku při 90 °C, při níž se mají zničit veškeré bakterie z kuchyně. Vysoká teplota si navíc se skvrnami poradí lépe. Jiné ženy perou maximálně na 60 °C. Důvodem je nižší kvalita utěrek i ohled na životní prostředí. Řada z nich nedá dopustit na aviváž, která i utěrky hezky změkčuje a provoní, někdy zabírá i při běžném praní dobrý odstraňovač skrvn. Podmínkou je ovšem čistý buben pračky!