Zakrývat skvrny na sedačce dekou? Proč? Jdou přece vyčistit za pár korun

Tipy a inspirace 02. února 2018 | 13:58 — Marie Drahá
Na pohovce strávíme docela dost času. Není divu, že se na ní sem tam objeví nějaký flek. Od jídla, od kávy, řádění dětí nebo domácích mazlíčků. Nemusíte ale kvůli tomu užívat sedačku jen svátečně. Naučte se skvrny vyčistit svépomoci. A ani vás to nebude moc stát.
Dalších 5 fotografií v galerii
Stejně jako oblečení i sedačka uvítá čas od času vodní nebo parní očistu / Shutterstock

Pokud hovoříme o látkových sedačkách, skvrny jdou nejvíce vidět na světlých potazích. Někdo by si takovou pohovku už z principu nekoupil a sáhne automaticky po tmavším dekoru. Fleky jsou na něm viditelné sice o něco míň, ale zůstávají a zažírají se do látky. Nechat je tak určitě není řešením.

Co funguje na gauč s potahem?

Na látkový gauč funguje obecně voda s trochou prášku na praní. Skvrnu opatrně přejíždějte jemným silikonovým kartáčkem, ať zbytečně nesedřete potah. Na pomoc si můžete vzít i žínku a zkusit nečistoty odstranit pěnovým čističem na čalouněný nábytek. Jestli ale počítáte každou korunu, kupte si v drogerii za pár korun obyčejné žlučové mýdlo. Podle ohlasů funguje perfektně nejen na skvrny na textiliích!

Ideální variantou je pak použít vysavač s mokrým vysáváním. Pokud jej nevlastníte vy ani sousedka, od které byste si jej mohla půjčit, objednejte si jednou za čtvrt nebo půl roku profesionála. Vaši sedačku zbaví veškeré špíny, kterou z ní běžným způsobem údržby nedostanete. Rozhodně vás to nezruinuje.

Nejčastější původci skvrn:

Káva

Při rozlití reagujte hned. Posypte čerstvou skvrnu solí, zkuste do sedačky jemně vetřít a nechte působit. Potom si pomozte klasickým způsobem – vodou s práškem, šamponem nebo žlučovým mýdlem.

Pivo 

Skvrna půjde vymýt teplou vodou, kterou smícháte s trochou zmíněného čističe (prášek na praní, šampon, žlučové mýdlo).

Krev

Teplá voda je zakázaná! Potřete nečistotu studenou vodou a potom se ji pokuste vyčistit vlažnou mýdlovou vodou. Pokud je skvrna starší, pomůže voda s přídavkem čpavku. Mezi osvědčené způsoby patří i deci vody smíchané s jednou lžičkou citronové šťávy, které se pokusíte vetřít do fleku. Postupujte od okrajů po střed.

Propiska

Na tu zabere koncentrovaný líh. Naneste jej na hadřík nebo kousek vaty a skvrnu otírejte.

Žvýkačka

Jde dostat z oblečení a stejně tak z gauče. Stačí ledovat. Žvýkačka by měla jít po chvilce jednoduše seškrábnout.

Náš tip:

Máte dojem, že byla vaše pohovka zářivější? Na oživení barvy zabírá starý osvědčený kuchyňský ocet. Trochu octa zředíte s vodu a namočeným hadříkem celou sedačku přetřete. Skvělým tipem je i nový potah, který při zašpinění jednoduše hodíte do pračky.

Vyčistit jde i kůže a koženka

Nejjednoduššším způsobem je použít dětské vlhčené ubrousky, ty si ale neporadí se všemi skvrnami. Lze si pomoci i v tomto případě hadříkem namočeným ve vodě s trochou saponátu nebo speciálními prostředky na kůži či koženku. A jeden domácí tip: ve stejném poměru smíchejte ocet a lněný olej. Funguje i na světlou sedačku.

Čáranců od propisek se podle zkušeností některých žen zbavíte směsí lihu s benzinem, kterou koupíte v lékárně. Pokud si jakýmkoliv přípravkem nejste navzdory radám ostatních jisti, vyzkoušejte jej nejdřív na místě, které není vidět.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Revoluce v ukládání dat. Vědci představili zbrusu novou technologii v podobě grafenového disku

Stáří se u koček projevuje i vypadáváním zubů. Je třeba...

Pokud vás už nudí běžně pěstovaná zelenina, zasaďte si...

Aviváž je všestranný pomocník, využijte její potenciál na...

Agresivní ovoce, víno i jiná špína. Mnohé skvrny na...

Volba psa napoví mnohé o vaší povaze. Jorkšíra si...

Jak vybrat nádobí podle materiálu aneb není hrnec jako hrnec

Zavřít reklamu