Byt si krásně prosvětlíte, když umyjete zdi! Poradíme, jak na to

Tipy a inspirace 06. února 2018 | 11:42 — Marie Drahá
Zdá se vám to bláznivé? Naopak! Prach a špína se usazují i na stěnách. Málokoho přitom napadne vzít si je pořádně do parády. Udělejte si na ně čas a nebudete litovat, radí odborníci na úklid.
Další 4 fotografie v galerii
Na pomoc si vezměte koště nebo mop i rozprašovač / Shutterstock

Pravidlo číslo jedna: stěny je vždycky nutné umývat zespod nahoru. Pokud byste to dělali naopak, stékající voda by vytvořila ve spodní špinavé části stěny čisté cestičky a ty se pak myjí daleko hůř. Dřív, než se do úklidu pustíte, si přečtěte, jak správně postupovat.

1. Setřít prach

Na to postačí obyčejný smeták, případně vysavač. Pokud se bojíte, že byste mohli zdi poškrábat, omotejte smeták čistým hadrem, klidně i sepraným tričkem. Prach se doporučuje ometat na stěnách pravidelně. Tato činnost by ostatně měla patřit v domácnosti k těm pravidelným, hlavně v kuchyni a v koupelně, kde bývá větší vlhko. Stejně tak kolem všech vypínačů, kde se hromadí špína. Tam ji otřete jednoduše i suchou houbou.

2. Zbavit se skvrn

Při stírání prachu možná zjistíte, že máte na stěnách několik skvrn. Ty je nutné odstranit ještě před tím, než se pustíte do samotného mytí. Platí na ně pasta z jedlé sody a vody, která účinně vyzmizíkuje čmárance od pastelek i fixů, stejně tak zubní pasta nebo terpentýn. Další skvělé tipy najdete zde.

3. Vyčistit mýdlem, octem nebo roztokem

Na většinu zdí postačí teplá mýdlová voda. Jestli vám připadají hodně špinavé, vyzkoušejte 100 g mycí sody se čtyřmi litry vody. K lepší desinfekci poslouží voda s bílým octem. Můžete asi ale také vyrobit voňavý roztok, když smícháte lžičku levandulového oleje s litrem vody a nalijete do rozprašovače. Směs nastříkejte na staré silonky a otírejte zdi. Budou vám i krásně vonět! Ať už se rozhodnete pro cokoliv, vyzkoušejte čistič na kousku stěny, který nejde vidět. Určitě se ale vyvarujte alkoholu, který by narušil strukturu barvy a mohl by způsobit skvrny. Před čištěním je také dobré přikrýt koberce nebo okolní nábytek. Starými prostěradly, novinami, igelitem – co máte po ruce.

4. Umýt a utřít do sucha

Jestli jste na čištění použili vodu s octem, není nutné už stěny umývat. V případě jiných variant ano. Roztok setřete jednoduše hadrem namočeným v teplé vodě, případně houbičkami na zápěstí, díky kterým voda nestéká po zdech. Po umytí zeď osušte suchým ručníkem.

Jak na tapety?

Je to podobné jako u stěn. Nejdřív smetete prach, potom odstraníte skvrny. Na mastné funguje mýdlová voda nebo savý ubrousek a žehlička. Na pastelky, inkoust a fixy tekuté rozpouštědlo nebo roztok na čištění oděvů. V případě ostatních fleků raději kontaktujte výrobce. Tapetu umyjete klasicky mýdlovou vodou, opláchnete a vysušíte.

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Vědci objevili nejstaršího predátora na planetě. Dochoval se díky masivnímu podmořskému sesuvu

Jak v srpnu prořezat ovocné stromy a keře, aby vám napřesrok...

Namnožte si své muškáty. Nastal ideální čas odebrat...

Je ideální čas namnožit hortenzie. Jak správně odebrat...

Srpnová výsadba ředkviček a další zeleniny: Jaké druhy...

French press: Připravte si perfektní kávu za pár minut

Přidejte nyní k rajčatům hnojivo ze sody, kvasnic a popele....

Zavřít reklamu