Jak vypudit mravence, kteří se vám stěhují do bytu? Stačí pár fíglů
Problém s mravenci řešíme dvakrát do roka. Za teplem a něčím dobrým k snědku k nám jdou na konci léta, ovšem znovu se o nich dozvídáme koncem zimy. Možná by se našemu domu vyhnuli, kdybychom je tolik nelákali. V podobě květináčů za oknem nebo věčných drobků po kuchyni, které pro ně představují hotové hody.
Prevence tedy hraje zcela zásadní roli. Zaměřte se na správné skladování potravin. Mravencům chutná cukr, med, džem, rádi vlezou i do potravinové skříně, kde je mouka a další sypké suroviny. Papírové pytlíky prokoušou, do uzavíratelných dóz se však nedostanou.
Jestli jste v tomto ohledu pořádní, a mravence v domě přesto zahlédnete, jednejte okamžitě. Nevyplatí se čekat ani jediný den, jinak se možná budete muset vypořádat s celým hnízdem. Jste ve výhodě, protože víte, jaká je slabá nebo chcete-li silná stránka mravenců. Je to jejich čich.
Bylinky a rostliny pod okny
Mravencům se u vás bude jen těžko líbit, pokud budete na okně nebo na terase pěstovat aromatické bylinky. Odpuzuje je máta, levandule, bazalka, také eukalyptus. Pěstovat se dají i doma. Stejně dobrou službu si prokážete tím, že si blízko domu nasadíte pár česneků nebo cibulí. Voňavé záhony je odradí.
Koření a další sypké propriety
Sůl, skořice nebo hřebíček, které má doma každý, mravencům zrovna nevoní. Vysypte jím cestičky, kudy mravenci chodí, nebo odkud si myslíte, že by mohli vylézat. Tento starý osvědčený způsob sice někdy nefunguje hned, ale účinný je. Je také dobrý coby prevence. Ze zmíněných koření je pro černé tvory nejagresivnější hřebíček. Některé hospodyňky mají zkušenosti i s majoránkou, pepřem, pálivou paprikou nebo jalovcovým listem. Mravencům nechutná ani prášek do pečiva, lepí se jim na nohy. Můžete si také vyrobit doma vlastní osvěžovač vzduchu, který tvorečky odradí.
„Dobrůtky“ z domácích surovin
Mravencům můžete zkusit nastražit i nejrůznější směsi, kterým se buď obloukem vyhnou, nebo po jejich pozření nepřežijou. Jednou z možností je osolený celer posypaný skořicí, další kvasnice s cukrem nebo medem připravené na papíře či usušená a rozdrobená kávová sedlina. Někdy prý stačít rozlít v jejich cestičce kávu. Vyzkoušená je i sůl a ocet smíchané s vodou, nebo prášek na praní.
Účinné mazání
Díry, prahy i okna lze preventivně natřít buď hřebíčkovým olejem, který jim hodně zapáchá, případně roztokem horké slané vody nebo směsí cukru, vody a pětinásobku jedlé sody. Otvory, kudy lozí mravenci dovnitř, se stříkají vodou s jarem. Vyplatí se také umývat podlahy octovou vodou.
Hraniční čára
Sem už nesmíte! Jasný signál udá mravenců čára nakreslená na zemi bílou křídou, tu prý nepřekročí. Jejich putování prý přeruší i čára ze zubní pasty. Nakolik jsou tyto finty účinné, posuďte sami.
Pokud už jste skutečně bezradní a máte dojem, že přírodní způsoby na mravence nezabraly, lze vyzkoušet některý z přípravků z drogerie. Naštěstí dnes na pultu nejsou jen chemičtí agresoři, ale také spreje nebo prášky na přírodní bázi, například s vůní levandule nebo kopretiny růžové. V nabídce jsou krom jiného také domečky pro mravence.