Přišli jste o práci a nemáte na nájem? Stěhujete se jinam? Máte plné právo vypovědět smlouvu předčasně

Tipy a inspirace 28. února 2018 | 11:18 — Marie Drahá
Podstatná změna okolností může být podle právníků důvodem k tomu, abyste bez sankce vypověděli smlouvu o nájmu bytu na dobu určitou. Je však třeba stále počítat se zákonnou tříměsíční lhůtou, pokud se s majitelem bytu nedohodnete jinak.
Další 2 fotografie v galerii
Změna sociálních podmínek je pádným důvodem k předčasnému ukončení smlouvy / Shutterstock

Jestliže se vám změní sociální podmínky, a nejste schopni pravidelně splácet byt, aniž byste se například zadlužovali, je vaším právem podat výpověď z bytu klidně půl roku dopředu. Stejnou možnost máte i v případě, že se stěhujete za prací do jiného města. Nastává totiž situace, kdy pronajímatel nemůže po nájemci rozumně požadovat, aby v nájmu pokračoval.

Podle zákona má možnost jen nájemce

Řada lidí o této možnosti neví a majitelům to z pochopitelných důvodů nijak nevadí. Výpověď kvůli podstatné změně okolností musí samozřejmě obsahovat přesné důvody. Využít ji může podle zákona pouze nájemce. Pokud je uvedeno v nájemní smlouvě nebo dodatku, pak i pronajímatel.

Nájemní smlouvou na dobu určitou se většinou pronajímatelé jistí. Po roce mohou bez udání důvodu nájemci říct, že s ním už nepočítají. A stejné právo má i nájemce. Zákon totiž obecně chrání především jej. Pronajímatel nemůže vyhodit nájemce z bytu, který má smlouvu na dobu určitou, ze dne na den, aniž by k tomu měl zákonné důvody. Těmi jsou porušování povinností vyplývajících ze smlouvy, poškozování bytu, nebo zánik bytu. Pokud to udělá, jedná nezákonně. Na co si dát pozor při pronájmu bytu, zjistíte zde.

Kdykoliv bez udání důvodu? Pak obě strany

Mohlo se však stát, že jste si při podepisování smlouvu pořádně nepřečetli, nebo přehlídli dodatek o tom, že pronajímatel může nájem vypovědět kdykoliv bez udání důvodu, a to bez uvedené několikaměsíční lhůty. V případě, že se s takovou smlouvou setkáte, určitě trvejte na tom, aby měly stejnou možnost obě strany. Jak ale poukazují právníci, i v případě, že smlouva přiznává právo jen pronajímateli, mohl by se nájemce u soudu úspěšně výpovědi bránit. Jenže je otázka, jestli běhání po soudech stojí za to, a nepředejít mu raději kvalitní přípravou.

Automaticky se prodlužuje po třech měsících

Co když vám smlouva na dobu určitou vypršela a pronajímatel se nemá k tomu, aby ji oficiálně prodloužil? Jakou máte jistotu, že vás kdykoliv nevyhodí? I tady lze kalkulovat s tříměsíčním obdobím. Pokud nájemník zůstane v pronajatém bytě po tuto dobu, nájem se automaticky prodlužuje o tutéž dobu, po kterou trval původní nájem. To pochopitelně neplatí, pokud ho pronajímatel před uplynutím této doby vyzval, aby byt opustil. Výzva však musí být písemná.

Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Legendární zpěvačka a herečka Barbra Streisandová vydala po letech nový singl

Je vaším snem zažít pulsující atmosféru nejslavnějšího...

Chtěli byste vědět, jaká zima nás letos čeká? Sledujte...

5 chyb při výběru AKU nářadí, kterým se musíte vyhnout

Jak vytvořit dokonalou zahradní oázu: Tipy a triky

Jaké jsou výhody běhu? Fakta a mýty o tomto sportu

Co můžete očekávat, když přivedete dítě do domácnosti se...

Zavřít reklamu