Spálenina se drží v bytě i týdny. Znáte fígle, jak se jí účinně a rychle zbavit?
Připálit jídlo se čas od času podaří kdekomu. Na vině může být zničené dno kastrolu nebo pánve, ale také krátké odběhnutí či telefonát. Spálené jídlo oželíme, ale žít řadu dní s nelibým odérem není nic příjemného. Máme pro vás několik tipů, které fungují.
Káva
Když potřebujeme vybrat parfém, pomůže káva. Právě ta dokáže nejlépe neutralizovat výrazné vůně. Poradí si také se zápachem v lednici. A vyzkoušet ji lze i v místnosti. Zabírá vaření kávy nebo káva nasypaná v menší mističce. Prověřené je také opatrné pražení zrnek kávy na suché pánvi. Tato metoda je ale účinná spíš v případě menších připálenin a v menších prostorách.
Citrony
Oloupeme slupky z citronů, vhodíme do vody a zapneme sporák. Jakmile voda projde varem, stáhneme a vaříme dál – klidně i několik hodin. Vůni z citronů necháme odpařovat do prostoru. Můžeme přidat výrazný hřebíček. Zmíněné ingredience se často používají také na výrobu domácích aroma.
Ocet
Zavařovali jste někdy v kuchyni okurky? Pak jistě nezapomenete na známý octový odér, který se držel v domě ještě několik dní. I ten dokáže přebít připáleninu. Abyste místo jednoho problému neřešili druhý, povařte ocet v hrnečku pouhých deset minut a potom ho vylijte. Můžete zkombinovat i s dalšími uvedenými metodami.
Sůl
Pachy pohlcuje nejen jedlá soda, ale také sůl. Další z prověřených metod je rozmístění mističek se solí po místnosti, případně po bytě – buď samotnou, nebo rozmíchanou v trošce vody. Trochu soli můžete nasypat i na kuchyňský stůl nebo linku. Doporučuje se nechat působit několik hodin. Co všechno platí na připálené nádobí?
Pračka
Silný zápach umí proniknout i do textilií, nábytku nebo stěn. V tom případě nezbývá, než sundat záclony, závěsy, povlaky na polštářky i na židle a všechno vyprat. Doporučujeme přetřít vodou s octem veškerý nábytek a podle materiálu se vrhnout i na sedačku. Jen tak budete mít opravdu jistotu, že se se zápachem vypořádáte co nejdřív.