Nejjednodušší způsob, jak vyžehlit košili? Pomůže igelitový sáček
Mít doma manažera zní mozná prestižně, ale při pohledu do koše plného špinavých košil o tom začínáme pochybovat. Ve skříni by měly vypadat jako ze škatulky, což dá někdy trochu zabrat. Starat se o košile se totiž zajídá i jednou za čas, natožtak obden. Známe však způsob, jak košilím věnovat jen třetinu času.
Praní košil
Zapněte knoflíčky a košile vždy otočte naruby, a to včetně rukávů. Límec a manžety také otočte dovnitř. Vysouvací výztuhy z límečků pochopitelně do pračky nepatří. Špinavé límečky či manžety je možné potřít odstraňovačem skrvn. V čem prát? Budete se divit, ale nejlepší je mýdlo s jelenem. Kdo fandí elekologickému praní, může si zkusit vyrobit mýdlový sliz. Pračku se doporučuje plnit pouze ze dvou třetin, aby se košile mohly volně pohybovat. Protože nepatří zrovna mezi nejlevnější prádlo, mělo by být jejich praní šetrné. Aby vydržely co nejdéle, je dobré zvolit teplotu maximálně 40°C a při ždímání nižší otáčky.
Sušení košil
Správný způsob pověšení košile usnadní mnohé. Po vyjmutí z pračky ji nejdříve pořádně protřepte, aby na ní nezůstaly žádné záhyby a pověste schnout na ramínko. Můžete i na sušák, ale výsledek nebude takový. Jestli vlastníte sušičku, zjistěte si nejdřív, jestli jsou košile, o které pečujete, vůbec do ní vhodné. Například čistá bavlna tam vůbec nepatří.
Žehlení košil
Výhoda je, pokud máte doma širší žehlicí prkno. Košili tak nemusíte co chvíli posunovat. Samozřejmostí je v dnešní době i kvalitní napařovací žehlička. Podle čeho si vybrat tu nejlepší jsme psali zde. Žehlení vlhké košile zabere totiž polovinu času než žehlení košile suché! Buď si je pohlídejte, když schnou na ramínku, anebo vlhčete za pomocí žehličky. Další možností je využít rozprašovač.
Košili kompletně navlhčíte, klidně několik kusů najednou, a pro lepší vstřebání dáte na chvíli do igelitového pytlíku. A můžete se vrhnout na rychložehlení. Začněte u límečku od krajů směrem do středu, pokračujte rukávy od manžet až k sedlu. Nezajíždějte až úplně ke kraji, aby se na rukávech nevytvořily puky. Sedlo je lepší žehlit z vnitřní strany, lépe se tak dostanete do všech rohů. Následují záda a úplně na konec přední díl košile. Po vyžehlení se doporučuje nechat košili viset aspoň deset minut na ramínku.
Věšení košil
Aby vaše práce nepřišla vniveč, dbejte i na správné uložení košil. Měly by mít ve skříni dostatek prostoru, aby se nezmačkaly. Lepší než drátěný je tvarovaný věšák. A nezapomeňte větrat!