Rezavé fleky na příborech? Poradíme, jak je snadno vyčistit

Tipy a inspirace 21. května 2018 | 14:30 — Marie Drahá
Železo a voda nejdou dohromady odpradávna. Následná oxidace totiž způsobí, že se na předmětech projeví koroze. Všimnout si toho můžeme i u příborníkových nožů z nerez oceli, které necháme napospas myčce.
Další 4 fotografie v galerii
Zašlé příbory jdou krásně vyčistit i bez použití chemických přípravků / Pixabay

Zejména pro levnější typ příborů s označením 18/0 nebo 17/0 odborníci myčku nádobí rozhodně nedoporučují. Ostatně i v případě dražších kousků jsou vůči takovému mytí skeptičtí. Jenže po velkém nedělním obědě se pohodlného spotřebiče vzdáme asi těžko. Ani nemusíme. Stačí si pohlídat dobu mytí a hned po skončení příbory vytáhnout a utřít do sucha. Pokud zapomeneme, riskujeme nevzhledné skvrny. Vyhazovat však kvůli nim příbory by byla věčná škoda. Rezavé fleky jdou totiž poměrně snadno vyčistit, a to bez chemie.

Brambora

Pokud se rez objeví na části nože, kterou krájíte, zabodněte jej do syrové brambory. S korozí si totiž umí poradit kyselina štavelová. Nechejte působit přes noc a potom rez jednoduše oškrábejte. Bramboru můžete použít i tím způsobem, že ji překrojíte na půl, posypete jedlou sodou a rezavý flek jí otíráte.

Ocet

Univerzální čistidlo uplatníte i na rez. Funguje skvěle. Nevzhledný příbor namočte přes noc do octa a na druhý den flek seškrábejte. Jestli máte znehodnoceného nádobí víc, nalijte ocet do větší nádoby a můžete čistit ve velkém. Podle zkušeností funguje nejlépe jablečný ocet. Oškrabovat rez můžete kuličkou z alobalu namočenou v octu.

Citron

Šťáva z citronu výborně zabírá na skvrny od rzi na oblečení. Funguje i na kov, jen to chce větší trpělivost. Flek posypete solí, namočíte klidně 24 hodin do vymačkané šťávy a na konec vezmete na pomoc opět kuličku z alobalu. Podobným způsobem se používá i limetka! Na příborech se nevyplatí šetřit. Jen ty kvalitní totiž neovlivní chuť jídla a přežijí i naši generaci, psali jsme zde.

Coca-cola

Někdo ji pije, jiný s ní čistí. Coca-cola je natolik agresivní nápoj, že dokáže vyčistit záchodovou mísu a poradí si také s korozí. Stačí flekatý příbor namočit do plné skleničky a nechat aspoň půl hodiny působit. Rez by měla být pryč nebo jít velmi jednoduše seškrábnout.

Jedlá soda

Na další univerzální čistič nesmíme zapomenout. Z jedlé sody a vody vytvoříte hustou pastu, nanesete na rezavý předmět a starým zubním kartáčkem čistíte. Možná to bude chtít několikrát zopakovat, ale rzi se určitě zbavíte.

Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Svět zasáhla smutná zpráva: Princezna Kate má rakovinu a podstupuje chemoterapii

Jaké jsou výhody běhu? Fakta a mýty o tomto sportu

Co můžete očekávat, když přivedete dítě do domácnosti se...

Jak správně prát tenisky v pračce, aby se nezničily ani boty...

Jedlá soda je dostupný a účinný pomocník v péči o psa či...

Jak jednoduše vyrobit trendy paletový nábytek na zahradu i do...

Nový trend vtrhl do českých měst, střešní včelaření je...

Zavřít reklamu