Stará vana může dožít na zahradě. Na koupačku, jako originální sedačka nebo jezírko pro živočichy

Tipy a inspirace 29. května 2018 | 11:46 — Marie Drahá
Při rekonstrukci koupelny se většinou zbavujeme všeho, co nám přijde pod ruku. Zatímco staré kachličky najdou uplatnění například při srovnání a zpevnění terénu na polňačkách, umyvadlo, toaleta i vana čekají na velkoobjemový odpad. I ty jde přitom využít.
Dalších 6 fotografií v galerii
Koupání pod širým nebem? Stačí stará vana a pořádný špunt / Shutterstock

Kdo má dům, nabízejí se zahradní domky. Právě tam oceníme starší umyvadlo, když si potřebujeme umýt ruce po špinavé práci. Stejně tak se dá využít i starší záchod, podmínkou jsou však pochopitelně odpady. V každém případě je však škoda vyhazovat starou vanu. Ta se dá využít hned několika různými způsoby.

Provizorní bazén

Ač to zní vtipně, stará vana dokáže udělat službu na zahradě coby letní bazén pro menší děti. Pamatujete si na doby, kdy jste byli malí, a babička vám napouštěla vodu do plechové, postupem let do umělé vaničky? Jde o ten samý princip. Jen s tím rozdílem, že je vana větší a možná z jiného materiálu. Neříkáme, že napořád, ale na přechodnou dobu, kdy není peněz nazbyt, se v ní menší děti dokonale vyřádí. A možná také vy! Anebo se můžete mezitím natáhnout do houpací sítě a dávat na ně pozor. Jak ji pověsit, aby byla pohodlná a zároveň i bezpečná, jsme psali zde.

Z vany sedačka

Staré vany se využívají také pro zahradní posezení. Je třeba říct, že na rozdíl od multifunkčních palet najdou spíš uplatnění ve vesnickém stylu bydlení, pochopitelně spíš v exteriéru. Postup není nijak složitý. Stačí jednu stranu vany vyříznout a pořádně obrousit, aby se o ostrou hranu někdo nepořezal. Pokud nemá nožky, chce ukotvit. Můžete ji natřít, nebo ponechat patinu – obojí varianty mohou vypadat zajímavě. Pak už jen zbývá vyřešit pohodlné sezení. Pomoci si můžete dřevěnými deskami či už zmíněnými paletami, někdy však poslouží pevnější molitany nebo sedáky.

Zahradní jezírko

Plánujete si zkrášlit zahrádku a vybudovat v ní malé jezírko? Je to sice trochu dřina, ale výsledek stojí za to. Nejdřív je třeba vykopat velkou a hlubokou díru, kterou je však stejně třeba zaizolovat. Právě tuto službu za vás udělá vana, kterou do díry vložíte. Seženete špunt, srovnáte vanu s terénem a napustíte vodou. Zahradníci by z vás měli radost. Nejenže si zahradu takhle jednoduše oživíte, ale poskytnete navíc důležité útočiště nejrůznějším živočichům. Pro hezčí vzhled vysaďte na hladinu vodní rostlinky a nezapomeňte vložit z jedné strany do vody prkno, které přesáhne okraj. Poslouží jako výlez pro spadlá zvířata.

Náš tip:

Do nádoby, kterou vložíte do vany, můžete zasadit i léčivý puškvorec nebo jedlé květy jako jsou vodní kaštany. Vegetace ve vaně má ráda sluníčko. Do vany lze svést i okap z menší střechy.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Čtyřnásobná maminka a hvězda seriálu Četnické humoresky Alena Antalová podstoupila liposukci

Stáří se u koček projevuje i vypadáváním zubů. Je třeba...

Pokud vás už nudí běžně pěstovaná zelenina, zasaďte si...

Aviváž je všestranný pomocník, využijte její potenciál na...

Agresivní ovoce, víno i jiná špína. Mnohé skvrny na...

Volba psa napoví mnohé o vaší povaze. Jorkšíra si...

Jak vybrat nádobí podle materiálu aneb není hrnec jako hrnec

Zavřít reklamu