Nezbavujte se oblečení s fleky od potu! Existuje jednoduché řešení

Tipy a inspirace 04. června 2018 | 09:22 — Marie Drahá
Světlé oblečení často opouští naše šatníky nedobrovolně. Oblíbili jsme si jej, je vkusné, ale jsou na něm znatelné skvrny od potu. Jde se jich zbavit? Docela jednoduše – namočením do roztoku. Z čeho si jej vyrobíte, záleží na vás. Možností je totiž celá řada.
Další 4 fotografie v galerii
Skvrny, které často zůstávají u límce na pánských košilích, jde hravě odstranit / Shutterstock

Někdo se nepotí skoro vůbec, jinému nestačí ani dobrý deodorant. Pocení se ale nevyhne nikdo z nás – obzvlášť v letním období. Kromě genů jej umocňuje nemoc a v neposlední řadě stres. Oblečení to obvykle odnese žlutými skvrnami v podpaží či kolem krku. Navzdory tomu, že jej několikrát vyperete, zůstávají.

Jak si poradit se skvrnami od potu?

  • V prvé řadě hraje roli rychlost. Čím kratší dobu bude pot na textil působit, tím menší škody napáchá. Pokud se vrátíte propocení z tělocvičny, z procházky, z práce nebo z večírku, namočte oblečení okamžitě do vlažné vody s mýdlem nebo trochou prášku. Jenom ho vyvětrat bohužel nestačí.

  • Jestli už jste oblečení vyprali a skvrny od potu zůstávají, chce to důkladnější očistu. Na bílé prádlo můžete použít kašičku vytvořenou z pracího prášku a vody. Pořádnou vrstvu vetřete na příslušná místa a namočte do vlažné hodin klidně na několik hodin. Potom zkuste vyprat. Stejně postupujte v případě barevného prádla, jen s tím rozdílem, že použijete prášek na barevné nebo černé oblečení. Náš tip: Na skvrny funguje skvěle i jádrové nebo žlučové mýdlo. Jak se zbavit žlutých fleků na polštářích, zjistíte zde.
  • Pomůže oblíbená spíž a klasické ingredience. Oblečení můžete před vypráním namočit do solného roztoku (hrst na litr vody), octového roztoku (3 lžíce do litru vody) či kyseliny citronové rozpuštěné v horké vodě a nechat působit několik hodin. Funguje tradičně i jedlá soda, kterou potřete mokré skvrny na noc. Vyzkoušet lze i kypřící prášek a aspirin. S opatrností funguje také čpavek, peroxid vodíku, chlor nebo líh. Vždy je nutné brát ohled na barvu oblečení a materiál.
  • Máte oblíbené triko nebo košili a bojíte se, abyste je usilovným čištěním nezničili? Svěřte jej čistírně. V rámci úklidu šatníku můžete dát zrovna do pořádku špinavý oblek nebo kabát.

Roli hraje i bojovník s potem

Čistírny mají jasno. Nejlépe jdou odstranit obvykle pozůstatky po tuhých antiperspirantech, o poznání hůř jsou na tom kuličky a spreje. Potíž bývá i s některými tuhými deodoranty, které je třeba ručně předvyčistit.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Vědci objevili příčinu těžkého průběhu nemoci COVID-19. Může za to nebezpečná mutace

Fakta o psech, o kterých jste možná ještě neslyšeli nebo si...

Pokud chcete na jaře rozkvetlou zahradu, na zasazení...

Že váš dům trpí nadměrnou vlhkostí, poznáte docela...

Dopřejte své kočce doma malý ráj. Vyrobte jí místo k...

Světelné řetězy dodají interiéru příjemnou atmosféru....

Vřesy jsou typicky podzimní rostlina. Jejich pěstování v...

Zavřít reklamu