Vybělit spáry nebo změnit jejich barvu nebylo nikdy jednodušší. Prozradíme vám, jak na to

Tipy a inspirace 10. srpna 2018 | 11:59 — Marie Drahá
Spáry mezi kachličkami upoutají na první pohled. Projevuje se na nich zub času, ulpívají na nich nečistoty a často i plíseň. Kachle ale vypadají stále k světu, nebo se vám je zrovna měnit nechce? Pak si pohrajte jen se spáry. Věřte, že to zvládnete i bez řemeslníka.
Další 3 fotografie v galerii
Bělič spár obsahuje i speciální antibakteriální účinné látky, které zabraňují tvorbě plísní / Pinterest

Zašlé spáry trápí časem každou domácnost, nehledě na údržbu, jakou jim věnujeme. Volat si ale pravidelně zedníka, který by pracně odstranil starou hmotu mezi kachlemi a nanesl novou, může být nákladné a omezující. Naštěstí dnes existují pomocníci, díky nimž zvládne obnovit spáry prakticky kdokoliv. A nemusí jít zrovna o šikovného všeuměla.

O obnovu se postará bělič

V řadě českých koupelen jsou k vidění spáry bílé – tedy původně bílé. Zejména v tomto případě je obnova docela jednoduchá. Stačí si totiž pořídit tužku na spáry. S běličem spár špínu zkrátka překreslíte a vaše koupelna bude rázem jako nová. Podle výrobců pokryje až padesát metrů a využijete ji také v kuchyni nebo na podlaze. Tužka navíc obsahuje speciální antibakteriální účinné látky, které zabraňují tvorbě plísní. Pracovat se vám bude dobře, bělič bývá opatřen protiskluzným držákem.

Jak jej použít?

Před každou obnovou spár je třeba nejdřív všechny očistit a usušit. Pryč musí jít totiž veškerý prach, mastnota i nečistoty. Tubu s běličem před nanášením protřepete, odstraníte uzávěr a aplikujete. Není přitom třeba zbytečně tlačit na špičku. Lepší je v případě potřeby nanést další vrstvu, ale až po zaschnutí předešlé vrstvy. Bělič spár schne asi půl hodiny, voděodolným se stane po dvanácti hodinách.

Sehnat se dá v různých odstínech

Tužka naštěstí neřeší jen potíže se zašlými bílými spárami. Speciální barvu, kterou lze starou spárovací hmotu pouze přebarvit, můžete sehnat v nejrůznějších odstínech – od fialové až po čokoládovou. Místnost tak díky renovovaným spárám hezky prokoukne. Tužka může být dobrým řešením i v případě, že máte kachle vyspárované nově, ale zkrátka jste s barvou šlápli vedle. Není nic jednoduššího než ji změnit.

Staré spáry vyžere chemie

Pokud se rozhodnete pro generální obnovu, nezbývá vám, než alespoň část staré spárovací hmoty odstranit. Buď mechanicky pomocí škrabáků, což bývá ovšem dost pracné, nebo s použitím chemie, která spáry „vyžere“. Na jejich odstranění pak údajně postačí pouze tvrdý kartáč. Staré spáry musí být odstraněny do hloubky asi dvou třetin obkladu, aby nová spárovací hmota nepřečuhovala.

Další články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Egyptská Taba: Vítejte v ráji dobrodruhů

Egyptská Taba: Vítejte v ráji dobrodruhů

Přemýšlíte o změně? Pár tipů na místa pro život, kde si...

Evropské termální ráje: Tipy na místa, kde se v horké...

Luxusní únik: Zažijte netradiční dovolenou v exkluzivních...

Cestování v září: Tipy, kam vyrazit v těchto dnech za...

Největší vodní park v Evropě je plný vzrušujících jízd...

Zavřít reklamu