Vyměnit lustr? Nic na tom není. Hravě se obejdete i bez elektrikáře

Tipy a inspirace 24. srpna 2018 | 15:27 — Marie Drahá
Pořídit si světla do bytu není nijak jednoduchá ani levná záležitost. Někdy se spokojíme na čas se žárovkami, nebo zkrátka koupíme lustr do obýváku, když našetříme či narazíme na ten pravý. A pak jej chceme mít na stropě pokud možno hned. Ostatně proč ne? Čekat na elektrikáře není nutné.
Další 4 fotografie v galerii
S trochou šikovnosti ušetříte při montáži světla za odborníka / Shutterstock

Můžete mít nábytek podle poslední módy a na podlaze kožešiny, ale když ušetříte na světlech, celkový dojem bude poloviční. Na radách elektrikářů něco bude. Někdy se však stane, že i při počátečním vybavování šlápnete s výběrem světel vedle. Nebo se zkrátka po letech staly nemoderní a chcete je vyměnit, namontovat nová. Jak na to? Volat si pravidelně elektrikáře by se prodražilo. Poradíme vám, jak to zvládnout jednoduše svépomoci.

Vypojit pojistky

To udělejte jako první. Pod proudem by pracoval totiž jenom blázen, v případě elektřiny jde o život. Většina domů je napojena na několik okruhů. Pokud si nejste jistí, který spínač k čemu patří, vypněte pojistky v celém domě. Nebo jednoduše po stisknutí vyzkoušejte, jestli v místnosti svítíte. Zda jsou elektrické kabely opravdu odpojeny od proudu, se můžete přesvědčit i zkoušečkou, pokud ji máte doma.

Odmontování starého lustru

Připravte si stabilní židli nebo stůl, z nějž dosáhnete na strop. Pokud potřebujete nejdřív odmontovat starý lustr, jednoduše sejměte jeho kryt, pod nímž se ukrývají elektrické dráty. Někdy postačí lehký tah, v jiných případech budete muset odšroubovat jeden nebo několik šroubků. Šroubovákem odpojíte i dráty u starších lustrů, u novějších modelů už nebude potřeba. Jsou totiž opatřeny jednoduchým mechanismem. Lustr můžete svěsit z háčku. Při špatném světle si dítě může kazit oči. Jaké by mu nemělo v pokoji chybět a čím mu uděláte radost, zjistíte zde.

Montáž nového lustru

Nejdřív si přesně ujasněte, jak vysoko chcete světlo mít. Myslete přitom také na lidi vyššího vzrůstu. Nepsaným pravidlem může být výška dveří v pokoji. Lustr nad stolem by pak měl tvořit rozdíl od desky minimálně 80 centimetrů. Rozhodnutí je však čistě na vás. Jak na montáž? Postup je stejný jako u demontáže, jenom obrácený. Nový lustr pověsíte na hák a zapojíte elektrické dráty. Pamatujte si, že černý a hnědý drát patří k sobě. Nyní už jen nasadíte či našroubujete kryt a je hotovo. Správnost postupu si ověříte zapnutím pojistkek a stiskem vypínače.

Náš tip:

Pozornost věnujte i výběru žárovky. Na trhu najdete řadu různých odstínů od zářivě bílé až po žlutou. Teplejší barvy vytvoří zejména v odpočinkových místnostech útulnější atmosféru.

Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Smutná zpráva obletěla svět: Zemřel Chandler ze seriálu Přátelé. Bylo mu pouhých 54 let

Vánočním věncům letos nebude vévodit jehličí, ale...

Tipy, jak pěstovat vánoční kaktus, aby vám kvetl jako divý...

Péče o pokojovky v zimě: Pozor na průvan, suchý vzduch,...

Umělecká fotografie je na vzestupu navzdory snadné dostupnosti...

Nekvete vám orchidej? Připravte si zálivku ze dvou...

Průvodce půjčováním nářadí: vaše cesta k efektivním...

Zavřít reklamu