Netahejte si bláto nebo sníh až do domu. S našimi radami necháte velkou špínu za dveřmi

Tipy a inspirace 19. listopadu 2018 | 15:43 — Marie Drahá
Odpadající kusy bláta, loužičky vody a spoustu drobných kamínků. Udržet předsíň čistou může být zejména v sychravém či zimním období kumšt. Přece jen se ale můžeme postarat o to, abychom špínu netahali do bytu. Protože nás ty nejhorší plískanice teprve čekají, můžeme se na ně připravit.
Dalších 5 fotografií v galerii
Sníh a další nečistoty musíme nechat už v takzvané špinavé zóně / Depositphotos

Špatné počasí nám jen těžko zabrání, abychom vytahovali paty z domu. Na vzhledu vstupních prostor se to bohužel záhy projeví. Nečistoty v domě přesto můžeme snížit na minimum, a to pokud dodržíme zásady tří čisticích zón:

  • venkovní čisticí zóna – slouží k odstranění hrubých nečistot, například sněhu či bahna
  • zádveří – prostor, kde bychom se měli zbavit hrubé špíny, vody i prachu
  • vnitřní čisticí zóna – zachytí zbylou vlhkost a prach

Nečistot se jen těžko zbavíme na chodníku nebo obrubníku před vchodem. Od špíny na botech nám nejlépe pomohou dobré rohože, ovšem pozor – není rohožka jako rohožka.

Venku se zbavíte bahna

Do venkovní čisticí zóny se nejlépe hodí gumové nebo kartáčové rohože položené na hliníkovém profilu. Odhalí vzorek na podrážkách a zbaví členy rodiny i návštěvy přilepeného bláta nebo listí. Většinou si dokážou poradit s opravdu velkými nánosy. Některé kvalitní rohože dokonce pod člověkem pruží, takže jakoby čistí boty samy. Údržba těchto rohoží není náročná. Většinou je stačí vymést nebo omýt hadicí.

V zádveří zůstane voda

V mezidveřním prostoru je třeba s trochou špíny počítat, to nejhorší ale přece jen zůstalo venku. Ve druhé čisticí zóně by se měla objevit rohož kartáčová nebo i textilní, ovšem taková, která má vysokou sací schopnost. Prach ani vodu nepropouští například polypropylen zatavený do měkčeného PVC. Vyrábí se v různých dekorech i barevných provedeních. Tady byste se měli definitivně zbavit i všech kamínků a do předsíně vstupovat s prakticky očištěnými botami.

Do předsíně už na koberec

Pro předsíně už je totiž určena rohož dočišťovací, která má jemnější strukturu a lze ji designově sladit s interiérem. Může dokonce vypadat jako koberec. Přesto stále nestrádá na praktičnosti – umí přijmout vlhkost a zachytit prach. Koupit ji lze i v přírodním provedení, například vyrobenou z kokosového vlákna.

Výběr rohoží je obrovský

Venkovní a vnitřní rohožka by měla být součástí každého rodinného domu, ale i panelákového bytu. Spíše než na vzhled se dívejte při jejím výběru na vlastnosti. Nekvalitní rohože totiž zůstávají stále mokré a může se pod nimi tvořit nezdravá plíseň. Rohože si můžete nechat vyrobit i přímo na míru. Záleží už jenom na vás, zda dáte přednost volně položeným nebo zapuštěným do podlahy. Praktické rovněž je, pokud jsou opatřeny náběhovými rámy. Snižují riziko zakopnutí a jsou prakticky bezbariérové.

Náš tip:

V zimním období oceníte v předsíni i odkapávač na boty. Nelze pak než doporučit uzavřený botník, který zamezí tomu, aby voda z pověšených kabátů stékala dolů do bot. Předsíň by měla být především funkční. Co v ní nesmí chybět, i když je miniaturní, zjistíte zde.

Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Záplavy a povodně ve světě: Přinesly kromě vody i krokodýly či hady plující v ulicích měst

Je vaším snem zažít pulsující atmosféru nejslavnějšího...

Chtěli byste vědět, jaká zima nás letos čeká? Sledujte...

5 chyb při výběru AKU nářadí, kterým se musíte vyhnout

Jak vytvořit dokonalou zahradní oázu: Tipy a triky

Jaké jsou výhody běhu? Fakta a mýty o tomto sportu

Co můžete očekávat, když přivedete dítě do domácnosti se...

Zavřít reklamu