Povlečení by mělo vydržet léta. Jak rozeznat v obchodě kvalitu od levné atrapy?
Povlečení není závěs, který pověsíme na tyč a pomalu několik měsíců na něj nemusíme sáhnout. Ložní prádlo musí odolat vysoké zátěži. I když máme doma více druhů, které střídáme, během používání se v něm osm hodin denně válíme. Pravidelně jej pereme, sušíme a žehlíme, než jej znovu natáhneme na peřiny.
Vlastnosti, které odhalí mnohé
Ložní prádlo se dá pořídit za několik stovek, ale i několik tisíc korun. Kolik do povlečení investovat? Pokud jste si oblíbili určitou značku nebo se zamilujete do odstínu, který marně sháníte už několik sezon, pak vám asi na nějaké koruně navíc nesejde. Obecně však nejnižší cena kvalitu nezaručí. Dívejte se proto po vlastnostech. Zajímat by vás měl materiál, hustota příze, švy, v neposlední řadě i výrobce.
Bavlna je celoroční záležitost
Stejnou barvu i tvar si dlouhodobě zachovává bavlna, která stále patří k nejvyhledávanějším materiálům. Je měkká, dobře saje, navíc je odolná vůči častému praní. Její jedinou nevýhodou je, že se příliš mačká. Tento problém naopak odpadá s krepem, který není třeba žehlit vůbec. Ne každému je ale tento materiál příjemný. Zvolit lze satén, flanel, mikrovlákno a další druhy. Umělotinám je však lepší se vyhnout. Jaké materiály se nejvíce hodí na zimu, zjistíte zde.
Hodnoty naznačí, jak je kvalitní
Stejně jako například u koberců hraje v případě kvality roli délka vlákna. U povlečení a konkrétně u bavlny platí, že čím delší, tím lepší. Rovněž sledujte hustotu příze, uvádí se v nitích na palec. Hodnota pod 200 značí nižší kvalitu, která vás nepotěší dlouhou životností. Nejlepší pro povlečení jsou hodnoty mezi 200 a 300 nitěmi na palec, vyšší bývají mnohdy zbytečně předražené.
Krátké a husté švy vydrží déle
Podobně jako kvalitní oblečení pozná dobrá švadlenka podle švů, je dobré si jich všimnout také u kupovaného povlečení. Příliš dlouhé a řídké stehy nejsou známkou kvality. Naopak čím hustější a kratší, tím je větší pravděpodobnost, že tkanina déle vydrží. Všímejte si švů, které lemují okraje peřiny i polštáře.
Zárukou je také značka
Země původu, kterou jsme zvyklí u různého zboží sledovat, může být pochopitelně zavádějící. Výrobci si nechávají šít povlečení na různých místech světa, některé v zemích s nejlevnější pracovní sílou. Lepší známkou než Asie je v každém případě tuzemsko či Západ. Jistým vodítkem je také cena a místo prodeje. Kvalitní povlečení většinou neseženete v supermarketech ani na tržnici, ale v kamenném obchodě. Dobrým zvykem také bývá prověřit si značku.