Povlečení by mělo vydržet léta. Jak rozeznat v obchodě kvalitu od levné atrapy?

Tipy a inspirace 12. prosince 2018 | 12:51 — Marie Drahá
Mělo by být hebké, voňavé, v zimě hřát a zároveň něco vydržet. Také by mělo barevně ladit k barvám v ložnici a ideálně nezačít pelichat po několika opráních, ale vydržet léta. Jak poznat kvalitní povlečení?
Další 4 fotografie v galerii
Hlavní roli hraje při výběru materiál a skutečnost, jak je nám příjemný / Depositphotos

Povlečení není závěs, který pověsíme na tyč a pomalu několik měsíců na něj nemusíme sáhnout. Ložní prádlo musí odolat vysoké zátěži. I když máme doma více druhů, které střídáme, během používání se v něm osm hodin denně válíme. Pravidelně jej pereme, sušíme a žehlíme, než jej znovu natáhneme na peřiny.

Vlastnosti, které odhalí mnohé

Ložní prádlo se dá pořídit za několik stovek, ale i několik tisíc korun. Kolik do povlečení investovat? Pokud jste si oblíbili určitou značku nebo se zamilujete do odstínu, který marně sháníte už několik sezon, pak vám asi na nějaké koruně navíc nesejde. Obecně však nejnižší cena kvalitu nezaručí. Dívejte se proto po vlastnostech. Zajímat by vás měl materiál, hustota příze, švy, v neposlední řadě i výrobce.

Bavlna je celoroční záležitost

Stejnou barvu i tvar si dlouhodobě zachovává bavlna, která stále patří k nejvyhledávanějším materiálům. Je měkká, dobře saje, navíc je odolná vůči častému praní. Její jedinou nevýhodou je, že se příliš mačká. Tento problém naopak odpadá s krepem, který není třeba žehlit vůbec. Ne každému je ale tento materiál příjemný. Zvolit lze satén, flanel, mikrovlákno a další druhy. Umělotinám je však lepší se vyhnout. Jaké materiály se nejvíce hodí na zimu, zjistíte zde.

Hodnoty naznačí, jak je kvalitní

Stejně jako například u koberců hraje v případě kvality roli délka vlákna. U povlečení a konkrétně u bavlny platí, že čím delší, tím lepší. Rovněž sledujte hustotu příze, uvádí se v nitích na palec. Hodnota pod 200 značí nižší kvalitu, která vás nepotěší dlouhou životností. Nejlepší pro povlečení jsou hodnoty mezi 200 a 300 nitěmi na palec, vyšší bývají mnohdy zbytečně předražené.

Krátké a husté švy vydrží déle

Podobně jako kvalitní oblečení pozná dobrá švadlenka podle švů, je dobré si jich všimnout také u kupovaného povlečení. Příliš dlouhé a řídké stehy nejsou známkou kvality. Naopak čím hustější a kratší, tím je větší pravděpodobnost, že tkanina déle vydrží. Všímejte si švů, které lemují okraje peřiny i polštáře.

Zárukou je také značka

Země původu, kterou jsme zvyklí u různého zboží sledovat, může být pochopitelně zavádějící. Výrobci si nechávají šít povlečení na různých místech světa, některé v zemích s nejlevnější pracovní sílou. Lepší známkou než Asie je v každém případě tuzemsko či Západ. Jistým vodítkem je také cena a místo prodeje. Kvalitní povlečení většinou neseženete v supermarketech ani na tržnici, ale v kamenném obchodě. Dobrým zvykem také bývá prověřit si značku.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

I takhle může vypadat dovolená. Zážitek, na který do konce života nezapomenete

I takhle může vypadat dovolená. Zážitek, na který do konce...

Pozor na změny platné od příštího týdne. Cestovatelům se...

Ohřejte se u moře. Tipy, kam vyrazit za teplem během...

Světový unikát, který vám vyrazí dech. Co všechno byste...

Změny, které by vám neměly ujít. Covidový semafor se opět...

Barevný podzim vybízí k cestování. Navštivte kouzelná...

Zavřít reklamu