Ukápnul vám někde vosk? Tipy, jak jej rychle odstranit z oblečení i z nábytku

Tipy a inspirace 20. srpna 2019 | 10:08 — nov
Vosk ukápnutý ze svíček dokáže nadělat v domácnosti pěknou neplechu. Jeho zbytky objevujeme na různých místech hlavně po svátcích, kdy se doma zapalují ve velkém. Nepropadejte však panice. Vosk lze odstranit poměrně snadno, stačí jen použít ty správné metody.
Dalších 8 fotografií v galerii
Způsobů, jak se zbavit vosku, existuje hned několik / Shutterstock

Způsobů, jak se zbavit vosku, existuje hned několik. Nejdříve je však nutné nechat jej pořádně zatuhnout. Pokud chcete proces urychlit, pomozte si kostkami ledu, případně vložte ušpiněnou věc na chvíli do mrazáku - ať už látku, nebo sklo. Poté si můžete pomoci jednou z uvedených možností.

Žehlička

Pomůže vám zbavit se vosku z ubrusů, látkového prostírání, koberce i čalounění. Stačí ji podložit vlhkou hadrou nebo ručníkem a skvrnu překrýt savým papírem. Lehce nahřátou žehličkou přejíždějte po papíru, vosk se do něj postupně vsákne. Proces můžete opakovat několikrát.

Fén na vlasy

Na koberce je o něco šetrnější než žehlička fén na vlasy. Nejdříve se však snažte co možná nejvíc zatvrdlého vosku šetrně odloupnout a oddrolit.

Poté, co se vosku zbavíte, můžete koberec klasicky vyčistit mýdlovou vodou nebo saponátem. Víte, co si doma zapalujete? Při výběru svíček zbystřete, některé škodí zdraví, psali jsme zde.

Odmočení ve vodě

Keramiku nebo porcelán potřísněné voskem vložte do hrnce s vodou a pomalu zahřívejte. Vosk změkne a vy jej pak jednoduše setřete hadříkem nebo ubrouskem. Skleněné předměty většinou stačí pouze nechat odmočit, vosk se sloupne. V případě oblečení, které se někdy také namáčí, přihoďte do vody půl sáčku jedlé sody. Při praní je pak lepší použít prostředek proti skvrnám.

Líh

Pomůže vám vyčistit skvrny od vosku na nábytku. Nejdříve se však snažte maximum zatvrdlého vosku z povrchu odloupnout a seškrábat, terpve potom si vezměte na pomoc právě líh, případně ředidlo nebo benzinový čistič. Méně však znamená více, byla by škoda si nábytek poškodit.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Důrazné varování pro cestovatele. Těmto zemím se vyhněte

Důrazné varování pro cestovatele. Těmto zemím se vyhněte

Nejlepší města pro junketovou turistiku v Evropě

Nejistá budoucnost pro cestovatele. Chystá se výrazné...

Lyžaři musí změnit plány. Rakousko přestalo čekat na...

Pouliční výstavy, světelné inspirace a nádech svobody. Jak...

Evropa přitvrzuje. Od pondělí se připravte na velké...

Zavřít reklamu