Výběr správné židle je důležitější, než si myslíte! Co všechno je nutné vědět?

Tipy a inspirace 31. července 2017 | 13:07 — Anna Novotná
Dlouhodobé sezení na nekvalitní židli vám způsobí nejen bolesti zad, ale i zásadní potíže. Při výběru židle proto pečlivě zvažte svou volbu.
Další 4 fotografie v galerii
Nekvalitní sezení vás může přivést až na operační sál! / Shutterstock

Kvalitní židle patří i do kuchyně

Správnou židli bychom měli mít nejen v kanceláři, ale také u jídelního stolu. Sezení totiž nedělá dobře páteři. Kdo se tedy chce vyhnout bolavým zádům, měl by sedět na kvalitním nábytku. Platí přitom pravidlo: čím více na židli sedíte, tím musí být lepší. Židle se liší zejména použitými materiály, hlavně vnitřkem židle, který jako zákazník nevidíte. Laciné židle používají na výplň obyčejnou molitanovou drť. Samozřejmě jsou tu ale komponenty z různých materiálů, třeba typ dřeva. 

Změřte výšku

Rozměry jídelní židle mají velký vliv na to, jak se vám na ní bude sedět. Pro volný pohyb nohou pod stolem, by mělo být mezi dolní stranou jídelního stolu a sedákem židle minimálně 8 cm volného prostoru. Optimální výška sedáku židle by se měla pohybovat okolo 45 cm, což jsou rozměry, které umožňují, aby bylo koleno při sezení v pravém úhlu a chodidla byla po celé své ploše položená na podlaze. Je ale třeba si posed vyzkoušet a přizpůsobit výšku židle vaší výšce. Šířka sedáku se doporučuje také okolo 45 cm. 

Děti potřebují menší židle

Také u židlí do dětského pokojíku pečlivě zvažte nastavitelnou výšku. Dítě by mělo ze židle nohama dosáhnout na podlahu. Určitě by židlička měla mít sedák, který začíná na výšce 34 až 35 centimetrů nad podlahou. Velmi vhodné je mít i nastavitelnou hloubku sezení. Pokud dítě při sezení nedosáhne na opěradlo, bude si hrbit záda. Nezíská správný návyk a může ho to pak provázet celý život.  

Zdravotní židle se vyplatí

Sezení na jakékoli židli můžete vylepšit ergonomickou opěrkou zad do bederní oblasti židle. Ergonomické zádové opěrky redukují napětí a podporují správnou polohu zad. Ideální ale je, pořídit si rovnou ergonomickou židli. Výsledkem používání ergonomické židle je snížená zátěž zádových svalů a menší únava. Moderní ergonomické židle jsou vybaveny synchronním mechanikou, stavitelnými područkami, bederní oporou zad, hlavovou opěrkou až po stavitelnost posuvu sedáku. Rozhodně se nevyplatí výběr uspěchat. 

Na co se zaměřit

Mezi zásadní prvky ergonomické židle patří upravitelná výška sedáku a podpěrky pro ruce. Podpěrky poskytují oporu rukám při aktivitách, kdy je v lokti pravý úhel, a ulevují tak nejen svalům loktů, ale také svalům na ramenou a v šíji. Měly by být měkké, aby nedocházelo k otlakům při jejich používání, a přitom pevné, s možností výškového nastavení. Podstatná je také nastavitelná opora zad – opěráku. Poskytuje oporu především v bederní oblasti. Vyplatí se také opěrka hlavy, kolečka a houpací mechanismus, který umožňuje aktivní sezení - houpání a naklánění.

Jak sedět

Při nesprávném sezení dochází k bolení v zádech, předsunutému držení ramen, omezenému dýchání, stlačení břišních orgánů, přetížení některých svalů a vazů. Dlouhodobé sezení s kulatými zády přispívá i k výhřezu meziobratlových plotének bederní páteře. Pokud se chcete vyhnout bolavým zádům, je dobré nejen cvičit, sezení přerušovat procházkami, ale také dobře sedět. Při správném sedu je třeba mít obě plosky nohou opřené o zem, v kolenních i kyčelních kloubech musí být minimálně pravý úhel, pánev je podsazená a tělo vytažené nahoru, ramena mají být volně svěšena dolů.

Další články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Last minute Turecko s cestovní kanceláří TUI aneb Prožijte dovolenou snů

Last minute Turecko s cestovní kanceláří TUI aneb Prožijte...

Dlouhá cesta může být pro dítě utrpením, nová auta ale...

Dokonalé prázdninové letovisko? Plážové ráje Bodrumu...

Balení bez námahy – módní tipy pro chytré a stylové...

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete...

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci...

Zavřít reklamu