Jak vyčistit mastné obklady a spáry v kuchyni? Připravte si skvělou domácí pastu

Tipy a inspirace 05. listopadu 2019 | 10:42 — Anna Novotná
Mytí nádobí, příprava jídla a vaření na sporáku dokážou obkladačky za linkou pěkně zaneřádit. Možná máte na jejich vyčištění osvědčený čistič. Dnešní doba ale přeje přípravkům bez chemie – hlavně pokud se jedná o místa, která přijdou do kontaktu s jídlem.
Dalších 5 fotografií v galerii
Nejjednodušší je čištění pomocí rozprašovače a hadříku z mikrovlákna / Depositphotos

Co všechno lze na kachličky použít? Pokud tedy začneme klasickými přípravky z drogerie, určitě se nevyplatí sahat po takových, které obsahují abrazivní složky. Na keramiku nejsou vhodné z jednoho prostého důvodu: mohou na nich vytvořit rýhy, kterých si nemusíte pouhým okem ani všimnout, ale stanou se dalším zázemím pro usazování nečistot.

Na řadu tak přicházejí běžné saponáty anebo osvědčené ingredience na čištění, které běžně používáme v kuchyni. Řada hospodyněk se naučila místo jaru používat ocet. Výborně leští a dezinfikuje jakékoliv povrchy – od podlah po linku, vypínače i obkladačky. Dalším dobrým tipem bývá jedlá soda nebo šťáva z citronů.

Jak na zašlou špínu

Někdy zkrátka nemáme chuť čistit kachličky za linkou po každém vaření. Jenže špína zaschne, usadí se a pak jde o to hůř dolů. I se zašlými nečistotami si přesto poradí roztok z octa a vody. Nejlépe uděláte, když roztok nalijete do rozprašovače a vezmete si na pomoc hadřík z mikrovlákna. Tak zabráníte případným šmouhám. Určitě se vyhněte už použité houbičce na nádobí, která by na obkladu udělala víc škody než užitku.

Pasta na mastnotu

Ocet si dobře rozumí i se sodou. Dokáže rozpustit přischlé mastnoty, které se často objevují právě za varnou deskou. Z obou ingrediencí si vytvořte pastu, kterou naneste na kachličky a nechte několik minut působit. Následně setřete vlhkým hadříkem.

Pryč s fleky od jídla

A do třetice neváhejte použít citron, který je rovněž skvělým pomocníkem při čištění. Elegantně vás zbaví přischlých skvrn od polévky, omáčky a dalšího jídla, které ulpí na kachličkách. Fleky můžete potřít nakrájenými plátky citronu nebo si vymačkat do misky šťávu a tu rozetřít na obklad. Špína půjde snadno dolů.

Ani spáry nejsou problém

Na znečištěné spáry mezi kachličkami zafunguje pasta z vody a jedlé sody. Zapomeňte na hadříky či houbičky, čištění vám nejlépe půjde se starým zubním kartáčkem. Zajímavým tipem na čištění spár je ale také obyčejná bílá svíčka, kterou potřete všechny suché spáry. Některé hospodyňky radí použít i kypřící prášek nebo obyčejnou bílou křídu. Jak jednoduše změnit barvu spár, si přečtěte zde.

Další články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Last minute Turecko s cestovní kanceláří TUI aneb Prožijte dovolenou snů

Last minute Turecko s cestovní kanceláří TUI aneb Prožijte...

Dlouhá cesta může být pro dítě utrpením, nová auta ale...

Dokonalé prázdninové letovisko? Plážové ráje Bodrumu...

Balení bez námahy – módní tipy pro chytré a stylové...

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete...

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci...

Zavřít reklamu