Většina z nás se snaží z bytu rybenky vyhubit. Víte ale, že jsou i prospěšné?

Tipy a inspirace 16. dubna 2019 | 06:31 — Anna Novotná
Rybenky patří k nejstarším skupinám hmyzu na Zemi. Jsou staré asi 350 000 000 let a žily ještě dříve, než se u ostatního hmyzu vyvinula křídla. Milují tmu a vlhko a daří se jim jak v koupelnách, tak na toaletách nebo v chodbě, ale i kuchyni, podkroví a dalších místnostech.
Dalších 5 fotografií v galerii
Pokud se rybenky přemnoží, mohou poškodit knihy, fotografie, tapety i oblečení / Shutterstock

Rybenky jsou pro většinu lidí nevítaným návštěvníkem a často tak hledají řešení, jak se tohoto živočicha co nejrychleji zbavit.

Tito primitivní živočichové očividně patří mezi nejúspěšnější modely evoluce. Člověku neubližují, i když dokáží taky napáchat pořádnou neplechu. Některé druhy rybenek si rády pochutnávají na papíru a jsou schopné zničit třeba knihu, jiné zase dokáží vykousat malé dírky do oblečení, záclon a podobně. Proto lidé rybenky nevidí rádi a většinou je nemilosrdně hubí.

Možná ale změníte názor, když se dozvíte, jakou službu ve vašem bytě rybenky dělají.

Užitečné rybenky

Rybenky si rády smlsnou na roztočích domácího prachu. Nelítosné vyhubení těchto živočichů tak není úplně žádoucí.

Rozhodnutí je ale samozřejmě na vás. Pokud se budete i přesto chtít rybenek zbavit, máte prakticky dvě možnosti - buď si v obchodě koupit nějaký chemický likvidátor nebo se pokusíte rybenky zničit ekologicky.

Jak rybenky vypudit z bytu

Rybenka žije asi pět let a za tu dobu je samička schopna naklást asi stovku vajíček. Nejlepší je, když se k vám rybenky vůbec nenastěhují. Zabránit tomu lze častým větráním a udržováním sucha. Vzhledem k tomu, že rybenky mají rády tmu, s oblibou se schovávají i pod koupelnové předložky. Zbavte se jich nebo je alespoň denně vytřepávejte a udržujte v suchu.

Tito drobní živočichové rádi hledají útočiště v nejrůznějších prasklinách a spárách - všechny otvory proto dobře utěsněte tmelem nebo silikonem a vysavačem pravidelně vysávejte ze skulin nakladená vajíčka. Pomůže také to, když na noc uzavřete zátkou výlevky umyvadel a van a čas od času je prolejete vařící vodou.

Na podlahu můžete také položit dřevěná prkénka potřená melasou nebo medem. Dobře prý funguje i fígl s nastrouhanou bramborou. Nasypte ji na papír a ráno vše vyhoďte ven do popelnice. Rybenky se přes noc do nastrouhané brambory zahrabou a vy se jich tak elegantně zbavíte. Ale pozor, je třeba pak vše opravdu vyhodit ven, jinak si rybenky jen přemístíte na jiné místo v bytě. Někteří lidé zase rybenky vyhánějí z bytu pomocí pravého vanilkového lusku. Jeho aroma tito živočichové skutečně nesnášejí. Je ale třeba opravdu použít originál vanilkový lusk - žádné náhražky neúčinkují.

Past na rybenky

Mezi lidmi se osvědčily také pastičky na rybenky. Vytvořte si směs z jednoho dílu melasy a dvou dílů octa a tu pak přiložte ke škvírám a dírám, odkud rybenky vylézají.

Účinná je také past z boraxu. Stačí tuto látku smíchat s práškovým cukrem v poměru 1 : 1 a nasypat na podlahu ve vzdálenosti 2 cm před otvory, kde se rybenky ukrývají. Boraxovou směsí lze také ošetřit i další postižená místa – nejen podlahy, ale i třeby nohy od stolu, škvíry ve skříňkách a podobně. (Dále čtěte: Vybělit spáry nebo změnit jejich barvu nebylo nikdy jednodušší. Prozradíme vám, jak na to).

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Dokonalé prázdninové letovisko? Plážové ráje Bodrumu nabízí úchvatné písečné pláže i skryté zátoky

Dokonalé prázdninové letovisko? Plážové ráje Bodrumu...

Balení bez námahy – módní tipy pro chytré a stylové...

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete...

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci...

Egyptská Taba: Vítejte v ráji dobrodruhů

Přemýšlíte o změně? Pár tipů na místa pro život, kde si...

Zavřít reklamu