Štěnice žijí i tam, kde se pravidelně uklízí. Jak je poznat a jak je spolehlivě zlikvidovat?

Tipy a inspirace 10. srpna 2019 | 11:07 — Anna Novotná
Snadno si je spletete s komárem. Drobné svědivé štípance na kůži, které objevíte po ránu v posteli, však mohou mít na svědomí štěnice. Žijí na ubytovnách pro bezdomovce, ale i v luxusních hotelích. A výjimkou nemusí být ani vaše domácnost.
Další 3 fotografie v galerii
Obávaný škůdce se často vyskytuje poblíž lůžkovin / Pinterest

Zdaleka totiž neplatí, že štěnice jsou výsadou „nečistých“ prostor. Můžete smýčit byt dvakrát denně, přesto si můžete tyto nežádoucí parazity přivést domů z výletu, případně vám je může domů zavléct návštěva. Jelikož nijak nesouvisí s čistotou, prevence proti nim prakticky neexistuje. Přesto je dobré rozpoznat výskyt štěnic v domácnosti zavčasu a okamžitě začít jednat.

Teplejší prostředí jim doslova vyhovuje

Dokud nejsou štěnice přemnožené, žijí v úkrytech. Jediným poznávacím znamením jsou tak bodavé kousance, které objevíte po ránu na těch částech těla, které vykukují zpod peřiny. Zákeřný parazit, který s vámi žije v domácnosti, vás přitom nemusí kousat denně, ale tím častěji, čím tepleji doma máte. V ložnici, kde mívá řada z nás 18 až 20 °C, to může být jednou za týden i za deset dní. Při teplotě kolem 25 °C naopak klidně co tři dny.

Výkalů si všimnete, až je byt zamořený

Pokud nezasáhnete okamžitě, začnou se štěnice velice rychle množit a zakládat kolonie. Ty jsou pak viditelné i na stěnách, na nábytku, rámech oken a dalších místech. Prozradí je tmavé výkaly a bílá vajíčka, která se hromadí kolem.

Zbavit se jich svépomoci je nemožné

Jakýkoliv sprej, který používáte na mravence, mouchy a další hmyz, je bohužel na štěnice krátký. Na rozdíl od ostatních parazitů vás zbaví štěnic v domácnosti pouze specializovaná deratizační firma. V závislosti na tom, jak moc zamořený byt máte, se může likvidace vyšplhat na několik tisíc korun.

Domácnost si můžete nechat prověřit

Máte obavy, že s vámi žijí štěnice v jednom bytě, případně jste koupili starší byt i s vybavením a tušíte, že by v něm mohly štěnice přežívat? Nechte si do něj naklást nástrahové staničky, které případné parazity včas odhalí. Jak šetrně vyhnat z domu sršně, který patří mezi nejobávanějšíí hmyz, si přečtěte zde.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Hana Zagorová je v nemocnici kvůli komplikacím s koronavirem. Vzhledem k jejímu zdravotnímu stavu o ni mají fanoušci strach

Světelné řetězy dodají interiéru příjemnou atmosféru....

Vřesy jsou typicky podzimní rostlina. Jejich pěstování v...

Jak vyzrát na vedro v podkroví

Důvody, proč vaše kočka odmítá používat kočičí toaletu...

Kontinentální postel se od běžné neliší jen výškou. Je...

Interiéry v přírodním duchu jsou v módě. Dozdobte je...

Zavřít reklamu