Letní horka vytápí domovy. Existuje pár tipů, jak je ochladit i bez klimatizace
Existuje pár tipů, co můžete udělat, aby se vám v parných dnech lépe doma žilo, i když nemáte klimatizaci.
Zastiňte si okna
Nejvíce s teplotami bojují lidé, jejichž obydlí není vybavené kvalitní tepelnou izolací, která v zimě brání úniku tepla a v létě snižuje množství horkého vzduchu pronikajícího dovnitř. Podobné je to i u oken. Pokud se vám nechce do nových oken investovat, zakryjte je.
Žaluzie, pomocník i ohřívač
Přednost dejte venkovním roletám před žaluziemi. Žaluzie totiž v těchto parných dnech mohou fungovat jako topení. Přes den cloní, ale v noci se promění v malé radiátory a nakumulované teplo začnou pouštět do místnosti. Lepší službu vám proto v tomto případě udělají rolety. Ty na rozdíl od žaluzií nebo vnitřního clonění zabrání dopadání slunečních paprsků na sklo a zastaví teplo pronikající do místnosti.
Ochrání i zkrášlí
Pokud je ještě nemáte, pořiďte si markýzy. Na trhu seženete výsuvné i kazetové. Ty se dají namontovat na dům, ale i na váš balkon. Zabraňují vnikání tepla do místností, ale navíc ochraňují i před sluncem. Výhodou je také to, že je v případě potřeby můžete zpátky svinout a máte je rázem uklizeny. Markýzy mají ještě jednu výhodu. Jsou vyrobeny z různých materiálů, takže si můžete vybrat ty, které budou vašemu prostředí slušet.
Ochlazujte vodou
Záclony, závěsy nebo třeba ručníky namočte, vyždímejte a zavěste mokré do oken. V průběhu dne je pak zvlhčujte. I když vzduch neochladí, bude se vám lépe dýchat. Místnosti vyvětrejte ráno a poté až večer, těsně před spaním, kdy teplota klesne pod 25 °C, jinak přes den vám větrání přinese opačný účinek, než je ochlazení, do domu si totiž pouštíte teplý vzduch!
Doma si dopřejte pohodlí
Pokud máte doma plovoucí podlahu, dlažbu nebo PVC, choďte bosi. Pokud ne, klidně smotejte koberec. Podlahu vytřete studenou vodou.
Pomůžou i odpařovače
Kdo má doma odpařovač, má vyhráno. Ale i ten lze nahradit účinnými triky. Do vany, umyvadla i dřezu napusťte studenou vodu. Ta se bude v průběhu dne odpařovat. Poslouží i rozprašovače, které vzduch v domácnosti příjemně zvlhčí, nezapomeňte ani na vaše květiny. Další trik jsou misky s ledem, ty můžete postavit i před větrák. Po zapnutí bude vzduch z větráku do místnosti rozhánět chlad, který vydávají kostky ledu.
V boji s vedrem vede i fólie
Speciální protisluneční fólie je další tip, jak lze účinně odvrátit horké paprsky od vašich oken. Lepí se buď zvenku, nebo zevnitř přímo na sklo, aniž byste měli obavu z toho, že byste přišli o denní světlo. Fólie v létě bojuje proti horku, v zimě naopak nepropouští teplo z místnosti ven. Podle odborníků je účinnější její lepení zvenku, protože rychleji odrazí teplo. Podle typu pak může fólie zadržet až 80 % slunečního záření. Připravte se však, že pořízení tohoto opatření není nejlevnější.
Klimatizace za pár kaček
Pokud byste chtěli poradit, jak lze klimatizaci nahradit, můžete vyzkoušet návod na výrobu domácí klimatizace. Nelze však od ní očekávat takový výkon jako od té klasické, ale chvíli vás chladit bude.
Co na její výrobu budete potřebovat:
- 5 dvoulitrových PET lahví se zmrzlou vodou
- axiální ventilátor (používá se v koupelnách)
- plastové koleno s průměrem 10 cm
- polystyrenovou krabici velkou tak, aby se do ní pohodlně vešlo všech 5 lahví
- řezák
Postup výroby:
Do víka od polystyrenové krabice vyřežte do protilehlých rohů dva otvory. Díky tomu bude moct vzduch proudit v celé krabici.
Do krabice naskládejte lahve se zmrzlou vodou, do jednoho otvoru dejte plastové koleno, do druhého větrák. Větrák zapojte do elektřiny a začněte s „klimováním“. Lahve se zmrzlou vodou vydrží zhruba 2 hodiny. Pro jistotu je dobré mít v mrazáku zásobu dalších PET lahví.
Rada na závěr
Jestliže jste přesto majiteli klimatizace, nezapomeňte nechat zkontrolovat její funkčnost a stav chladicích jednotek a potrubí a jedenkrát za měsíc vyměnit filtry. Berte také na zřetel venkovní teplotu – rozdíl by nikdy neměl být více než pět stupňů Celsia, jinak hrozí, že tělo dostane teplotní šok. (Dále čtěte: Nedejte hmyzu šanci a zabezpečte si i dveře na zahradu. Jaké existují možnosti?).