Trápí vás plíseň kolem oken nebo ve sprše? Zbavte se jí bez použití chemie

Tipy a inspirace 09. srpna 2019 | 15:15 — Marie Drahá
Nemusíte si ani všimnout, že se u vás zabydlela, přesto ji prozradí nezaměnitelný zápach. S plísní v domě se setkal snad každý. Nejvíc se jí daří tam, kde je tmavo a vlhko. Rozhodně ale není vítaným společníkem. Jak se jí zbavit přírodním způsobem?
Další 4 fotografie v galerii
S plísní je třeba začít bojovat co nejdřív / Internet

Nejlepší prevencí proti plísním je pravidelně větrat, a to hlavně v místech, kde bývá vlhkost nejvyšší. Těmi jsou koupelna a sklep. Objevit se však mohou kdekoliv. Černých flíčků si můžete všimnout ve sprchovém koutě, ale stejně tak kolem oken nebo na prochladlých zdech. Tím spíš, pokud sušíte mokré prádlo v bytě na sušáku nebo máte nábytek těsně přilepený na stěně. To všechno totiž tvorbu plísní podporuje. Aby vám nezamořila celý byt, je nutné s ní začít bojovat co nejdřív.

Chemické prostředky proti plísním fungují, ale obsahují chlornan sodný. Životnímu prostředí rozhodně nijak neprospívají, navíc dráždí kůži i oči. Přírodní prostředky mají dlouhodobě zelenou a využít je můžete i v boji proti plísním. Část z nich najdete doma ve spíži.

Jedlá soda

Jedlá soda je snad nejlepším přírodním prostředkem proti zápachu. Málokdo však ví, že dokáže také odstranit plíseň, a dokonce zabránit jejímu šíření. Je rovněž výbornou prevencí proti tvorbě plísní. Jak sodu použít? Stačí ji smíchat s vodou v poměru 1:1 a pastou potřít postižená místa. Po zaschnutí ji už jen jemně vydrhnete kartáčkem.

Vinný ocet

Ve výčtu domácích přírodních čističů nesmí ocet chybět. V závislosti na tom, s jak silnou plísní bojujete, jej můžete použít samotný nebo naředěný s vodou. Ocet nechejte na místech postižených plísní několik hodin působit, a potom vše setřete vlhkým hadrem. Pokud vám vadí typické octové aroma, přidejte do roztoku několik kapek libovolného aroma olejíčku.

Tea tree olej

Olej z čajovníku australského má doma řada z nás na popáleniny nebo akné. Zkuste jej tentokrát vyzkoušet na plíseň a nebudete se stačit divit. Její spory totiž ničí dokonale. Stačí smíchat dvě malé lžičky tea tree olejíčku se dvěma šálky vody a nastříkat na skvrny. Nechte působit až několik dní. Podobnou službu vám prokáže také tinktura z grepových jader, která není tolik aromatická.

Peroxid vodíku

Dezinfikuje rány i dutinu ústní, a stejně dobře si poradí také s plísní. Kombinace vody a kyslíku zabíjí choroboplodné organismy, takže ji stačí nastříkat na plíseň a nechat půl hodinky působit, a poté vše otřít. Tvoří se vám plíseň na listech pokojové květiny? I tady pomůže peroxid vodíku. Až ji budete zalévat, přidejte do vody několik kapek. Jak vyčistit obklady v kuchyni snadno a rychle, se dozvíte zde.

Další články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Navzdory koronaviru. Otevření čínských hranic bude mít dopad na celý svět, obávají se experti

Navzdory koronaviru. Otevření čínských hranic bude mít...

Zimní turistika - co si vzít s sebou na zasněženou stezku?

Vydejte se za krásami Třeboňska a ochutnejte místní kuchyni

Luxusní vánoční dárek cestovatelům. Zájem o něj je...

Začíná poslední adventní víkend a Češi berou Polsko...

Lyžování od úsvitu po soumrak

Zavřít reklamu