Je vaše prádlo zašedlé? Nekupujte drahá bělidla a sáhněte do spíže

Tipy a inspirace 08. září 2019 | 15:37 — Anna Novotná
Trápí vás zažloutlé či zašedlé prádlo, které bývalo bílé? Bělení prádla je alchymie. Ne všechny drahé prostředky i tipy skutečně účinkují. Zkuste opravdu zaručené a vyzkoušené způsoby bělení prádla.
Další 3 fotografie v galerii
Bílé prádlo je krásné, jen když je opravdu bílé / Shutterstock

I když bílé prádlo perete odděleně, ve speciálním pracím prášku, může se prostě stát, že vaše oblíbené tričko, halenka nebo záclony prostě zešednout. V drogériích můžete koupit mnoho speciálních přípravků. Účinek ale často není viditelný. Poradíme vám, jak vybělit prádlo za pomoci surovin, které máte doma nebo snadno seženete v drogérii.

Jak vrátit prádlu skutečně bílou barvu, zbavit se skvrn a přitom i ušetřit?

Bílé prádlo by se mělo prát minimálně na 60 °C, pokud to výrobce neuvádí na visačce jinak. Bavlněné prádlo snese teplotu 60 °C, ostatní materiály perte raději na 40 °C. Určitě si vždy prostudujte štítek každého oblečení, kde najdete nejenom údaje o složení látky, ale také doporučenou teplotu praní. Pokud máte pračku, která má v sobě předepírku, určitě toho využívejte. Tyto speciální programy pomohou odstranit mírnější znečištění i skvrny.

Navíc, aby se skutečně dobře vypralo, nesmí být buben pračky přeplněný. Pokud pračku ládujete až do okamžiku, kdy už se do ní nevejde ani ponožka, pak je příčina vašeho zapraného prádla právě odhalena.

Prevence je základ

A toto staré dobré heslo patří i u praní prádla. Aby vypadalo stále jako nové, perte bílé kousky vždy odděleně od těch barevných. A pozor! Do barevné kategorie spadá třeba i bílé triko s barevným potiskem nebo kombinované kousky. Právě zde dělá velká část hospodyněk chybu.

Chlor rozhodně ne

Nepoužívejte u bílého prádla přípravky na chlorové bázi. Ty sice pomáhají bělení, ale  takto vyprané prádlo má tendenci při sušení na slunci žloutnout. Naopak šednutí velmi často způsobuje i aviváž a různé nečistoty a vodní kámen v pračce. Proto je skutečně důležité pračku pravidelně čistit. K tomu vám bohatě poslouží obyčejný ocet, který stojí ani ne deset korun. Stačí nalít hrnek či dva do nádržky na prací prostředek a pračku zapnout na vysokou teplotu.

Pomocníci z domácnosti

Prášek do pečiva i soda

Co se týče bělení, pak stačí, když se rozhlédnete po kuchyni. Určitě v ní najdete třeba obyčejnou kuchyňskou sodu. Ta pomůže nejenom vybělit prádlo, ale při pravidelném používání jej také udržet zářivě bílé. Přidejte asi lžíci jedlé sody k pracímu prášku nebo rovnou k prádlu do bubnu pračky. Pokud nemáte sodu po ruce, použijte obyčejný prášek do pečiva. V tomto případě ale dejte k prádlu pět balíčků. Prášek do pečiva můžete také použít při namáčení. Pomůže vám to odstranit z oblečení našedlou barvu.

Vaječné skořápky, sůl nebo citron

Skvělými pomocníky jsou také obyčená kuchyňská sůl nebo vaječné skořápky. Větší množství soli rozmíchejte ve vodě a přes noc do ní namočte zažloutlé záclony. Na druhý den je vyperte. Zaprané bílé prádlo rozzáříte díky citronu. Prádlo nechte odmočit ve vodě s několika plátky nakrájeného citronu, případně vytvořte lázeň z vody a citronové šťávy. Budete překvapeni výsledkem. Proti zašednutí skvěle fungují i obyčejné vaječné skořápky. Přidejte před praním do bubnu pračky  uzavřený plátěný sáček s nadrcenými skořápkami.

Na skvrny ocet

Ocet mějte neustále po ruce. Poslouží vám nejenom k čištění pračky, ale také k odstranění skvrn a vybělení prádla. Nejlepší je bílý vinný ocet, ale dá se použít i obyčejný kvasný lihový. Přidávejte ho při praní místo aviváže, prádlo změkčí, vydezinfikuje a ještě k tomu vybělí. Skvěle si poradí také s pracovním oblečením, které dokáže krásně vyčistit i odstranit zápach z potu. Prádlo nechejte odmočit ve vlažné vodě s octem a teprve potom jej vyperte. Na odolnější skvrny si připravte pastu ze sody a octa. Tou potřete skvrny a vyperte. Dále čtěte: Máte žaluzie plné fleků a špíny? Díky těmto tipům si jejich čištění můžete výrazně usnadnit.

Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Cupra Formentor: První opravdová Cupra

Vánočním věncům letos nebude vévodit jehličí, ale...

Tipy, jak pěstovat vánoční kaktus, aby vám kvetl jako divý...

Péče o pokojovky v zimě: Pozor na průvan, suchý vzduch,...

Umělecká fotografie je na vzestupu navzdory snadné dostupnosti...

Nekvete vám orchidej? Připravte si zálivku ze dvou...

Průvodce půjčováním nářadí: vaše cesta k efektivním...

Zavřít reklamu