Tipy, jak si doma levně a účinně zvlhčit vzduch
Suchý vzduch způsobuje chronickou rýmu, časté onemocnění dýchacích cest i zvýšenou únavu. Může také za to, že nám doma sesychají parkety, ničí starožitnosti a hudební nástroje. Bojovat s ním začínáme obvykle na podzim. Důvodem je zahájení topné sezony. Své o tom ví především ti, kteří doma topí v krbu nebo v kamnech. Potřebujete zvhlčit? Existuje řada možností. Buď si kupte přístroj, nebo vyzkoušejte rady našich babiček.
Sušení prádla na radiátorech
První z nich praktikujeme občas všichni, a to bez ohledu na výsledek. Je jím dosoušení mokrého prádla na topení. Tato metoda vzduch v místnosti skutečně zvlhčí, myslete však na to, že většině oblečení vůbec neprospívá. Ponožky nebo ručníky jsou dobrou volbou.
Mokrý ručník na topení
Alternativou je namočit ručník nebo osušku a zavěsit ji na teplý radiátor. I tento způsob zvlhčení vzduchu funguje, nedoporučuje se však věšet na topení použitý kus. V pokoji by mohl vzniknout nepříjemný ozón.
Miska s vodou na topení
Další možností je nalít do nádobky vodu a položit ji na topení. Pára, která se začne z mísy uvolňovat, vzduch v místnosti zvlhčí. Pokud máte podlahové topení, funguje totéž s mísou vody položenou na zemi.
Hrnec s převařenou vodou
Hrnec s horkou vodou nemusíte stavět na topení, ale kamkoliv. Také v tomto případě zafunguje princip odpařování, které vzduch zvlhčí. Jen pozor, kam jej stavíte – kvůli sobě i dětem. Řešit ještě opaření by nebylo moudré.
Květiny do ložnice
S vlhkostí v místnosti si poradí také květiny. Především tam, kde spíte, by neměla zeleň chybět. Když je sem tam postříkáte rozprašovačem, zvlhčíte vzduch v pokoji hned dvojím způsobem.
Náš tip
Suchý vzduch škodí zdraví, přílišná vlhkost způsobuje plísně. Jak se postarat o to, aby byl vzduch v místnosti optimální? Dobrou volbou je vlhkoměr. Vyjde na pár set korun a pořídit si můžete analogový nebo digitální. Trápí vás plíseň kolem oken nebo ve sprše? Zbavte se jí bez použití chemie.