Tipy, jak si doma levně a účinně zvlhčit vzduch

Tipy a inspirace 28. září 2019 | 14:55 — Marie Drahá
Když se ráno probudíte, máte ucpaný nos a špatně se vám dýchá. Nejste nachlazení? Zřejmě jste doma začali přitápět a máte v ložnici suchý vzduch. Máme pro vás pár babských rad, jak si jej zvlhčit i bez drahých přístrojů.
Dalších 5 fotografií v galerii
Mokrý ručník u topení udělá mnohdy dobrou službu / Shutterstock

Suchý vzduch způsobuje chronickou rýmu, časté onemocnění dýchacích cest i zvýšenou únavu. Může také za to, že nám doma sesychají parkety, ničí starožitnosti a hudební nástroje. Bojovat s ním začínáme obvykle na podzim. Důvodem je zahájení topné sezony. Své o tom ví především ti, kteří doma topí v krbu nebo v kamnech. Potřebujete zvhlčit? Existuje řada možností. Buď si kupte přístroj, nebo vyzkoušejte rady našich babiček.

Sušení prádla na radiátorech

První z nich praktikujeme občas všichni, a to bez ohledu na výsledek. Je jím dosoušení mokrého prádla na topení. Tato metoda vzduch v místnosti skutečně zvlhčí, myslete však na to, že většině oblečení vůbec neprospívá. Ponožky nebo ručníky jsou dobrou volbou.

Mokrý ručník na topení

Alternativou je namočit ručník nebo osušku a zavěsit ji na teplý radiátor. I tento způsob zvlhčení vzduchu funguje, nedoporučuje se však věšet na topení použitý kus. V pokoji by mohl vzniknout nepříjemný ozón.

Miska s vodou na topení

Další možností je nalít do nádobky vodu a položit ji na topení. Pára, která se začne z mísy uvolňovat, vzduch v místnosti zvlhčí. Pokud máte podlahové topení, funguje totéž s mísou vody položenou na zemi.

Hrnec s převařenou vodou

Hrnec s horkou vodou nemusíte stavět na topení, ale kamkoliv. Také v tomto případě zafunguje princip odpařování, které vzduch zvlhčí. Jen pozor, kam jej stavíte – kvůli sobě i dětem. Řešit ještě opaření by nebylo moudré.

Květiny do ložnice

S vlhkostí v místnosti si poradí také květiny. Především tam, kde spíte, by neměla zeleň chybět. Když je sem tam postříkáte rozprašovačem, zvlhčíte vzduch v pokoji hned dvojím způsobem.

Náš tip

Suchý vzduch škodí zdraví, přílišná vlhkost způsobuje plísně. Jak se postarat o to, aby byl vzduch v místnosti optimální? Dobrou volbou je vlhkoměr. Vyjde na pár set korun a pořídit si můžete analogový nebo digitální. Trápí vás plíseň kolem oken nebo ve sprše? Zbavte se jí bez použití chemie.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Bohuš Matuš je bezesporu velký talent. Jeho život je ale plný trapných afér a ponížení

Vyrobte si krásné vánoční ozdoby z korálků. Zabavit se...

Neodčervená kočka může nakazit vás i vaše děti....

Připravte si likér z černého bezu. Má vynikající účinky...

Židle musí umět víc, než jen zapadnout do interiéru. O...

Každému ptáčkovi se v zimě zavděčíte trochu jiným...

Vyrobte dětem krásný adventní kalendář. Třeba z krabiček...

Zavřít reklamu