Tvrdá voda způsobuje nejen vodní kámen. Možností, jak s ní bojovat, je několik

Tipy a inspirace 02. února 2020 | 14:39 — Anna Novotná
Tvrdá voda je taková voda, která má vysoký obsah minerálů. Nejčastěji jde o ionty vápníku a hořčíku. Nejznámějším projevem tvrdé vody je vodní kámen. Ten může způsobit nižší účinnost spotřebičů, jako je rychlovarná konvice nebo pračka, a také zkrácení jejich životnosti. Existuje přitom řešení, jak s tvrdou vodou zatočit!
Další 3 fotografie v galerii
Tvrdá voda ničí spotřebiče, změkčit ji lze přitom i bez chemických přípravků / Depositphotos

To, zda zrovna ve vaší domácnosti máte příliš tvrdou vodu, poznáte například jednoduchým testem. Pokud při mytí mýdlo málo pění, je to znak spíše tvrdé vody. Naopak, když pění hodně, bude se jednat pravděpodobně o měkkou vodu. Řádově lepší výsledky však dostanete s testy v podobě speciálního papírku, který ponoříte do vody a po chvilce na barevné škále uvidíte, jak tvrdou vodu máte.

Co způsobuje tvrdá voda

Nejviditelnější důsledek tvrdé vody je vodní kámen. Nejen, že způsobuje ošklivý povlak v rychlovarných konvicích, ale zanáší topné těleso v pračce, myčce nebo bojleru, a snižuje tak energetickou účinnost.

Dalším důsledkem tvrdé vody je i snížená účinnost pracích prostředků (je nutné přidávat do praní více prášku pro stejný účinek jako s měkkou vodou) nebo myčky na nádobí, kdy zejména na sklenicích zůstávají viditelné zaschlé kapky.

Tvrdá voda také způsobuje vysušování pokožky.

Jak odstranit tvrdou vodu

Způsobů, jak bojovat s tvrdou vodou, je několik. Je možné různě měnit strukturu vody, ale výsledkem bývá pouze částečné zmírnění důsledků tvrdé vody.

Jediným opravdu účiným řešením je měnit složení vody. To se provádí tzv. iontovou výměnou, kdy se nahrazují ionty vápníku a hořčíku neškodnými ionty sodíku, respektive vodíku.

Ty pak nejen, že nezpůsobují vodní kámen, ale nezpůsobují ani ostatní projevy tvrdé vody.

Pro odstranění minerálů z vody se používá i tzv. reverzní osmóza, kterou se voda nechává protékat pod tlakem. Reverzní osmóza je v podstatě velmi jemný filtr, který zachytí vše kromě molekul vody, tedy i vápník a hořčík. Nevýhoda je, že pít vodu zcela bez obsahu minerálů, může být až nezdravé. Pili jste někdy snad destilovanou vodu? Tato metoda je vhodná pro použití v průmyslu na úpravu procesní vody. Dále čtěte: Vyzkoušejte v domácnosti sílu aspirinu. Dokáže zázraky nejen s vaším prádlem.

Další články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Egyptská Taba: Vítejte v ráji dobrodruhů

Egyptská Taba: Vítejte v ráji dobrodruhů

Přemýšlíte o změně? Pár tipů na místa pro život, kde si...

Evropské termální ráje: Tipy na místa, kde se v horké...

Luxusní únik: Zažijte netradiční dovolenou v exkluzivních...

Cestování v září: Tipy, kam vyrazit v těchto dnech za...

Největší vodní park v Evropě je plný vzrušujících jízd...

Zavřít reklamu