Vyhněte se nejčastějším chybám, kvůli kterým se k vám domů stěhují mravenci

Tipy a inspirace 16. února 2020 | 10:24 — Marie Drahá
Přestože je teprve únor, do některých obydlí už se začínají stěhovat mravenci. Stačí totiž první sluneční paprsky a mravenčí dělnice po zimním klidovém období rychle oživnou. A jdou za potravou. Rádi byste, aby se vašemu domu obloukem vyhnuly? Vsaďte na prevenci, ta je základ.
Dalších 5 fotografií v galerii
Mravenci se jednoduše dostanou dovnitř škvírami v podlaze či mezi okny / Internet

Mravenci okupují lidská obydlí ve dvou vlnách: na jaro a na podzim. V zimních a jarních měsících se nejčastěji shlukují pod fasádou, podél oken nebo dveří. Pokud zjistí, že je za oknem teplo a dostatek potravy, je jen otázkou času, kdy se u vás objeví.

Největší lákadla

Zbavit se mravenců v domě může někdy skončit až odtahováním kuchyňské linky. Jestli nechcete dopadnout podobně, zkuste se vyvarovat následujících chyb.

Špatně utěsněná okna a dveře

Jelikož se mravenci usídlují v těsné blízkosti lidských obydlí, jsou pro ně škvíry v oknech nebo podél dveří vysloveně pozvánkou do bytu. I v zimě a předjaří je však třeba větrat, proto se vyplatí nasypat na parapety něco, co mravencům nevoní. Může to být skořice, hřebíček či majoránka. Dobrým řešením je položit poblíž okna květináč s bazalkou nebo mátou.

Nesprávné skladování potravin

Mravenci se orientují především čichem, proto je nejčastěji přiláká dům, kde se vaří. Pokud navíc zjistí, že se snadno dostanou k jídlu, máte zaděláno na problém. Základem je skladovat potraviny v uzavíratelných plastových či skleněných nádobách, papírové sáčky totiž mravenci prokoušou. Je třeba důkladně zavírat sklenice s marmeládou nebo medem, stejně tak láhve od sirupu.

Drobky na podlaze

Pro mravence jsou zbytky jídla doslova lákadlem. Přilákají je kousky pečiva, zapomenutý brambůrek i vystavené ovoce na kredenci. Prevencí je nenechávat v tomto období na stole či na lince žádné sladké ovoce včetně jablek a často uklízet - zejména tam, kde se pohybují malé děti. Mravence totiž přilákají i drobné krystalky cukru na podlaze.

Přeplněný odpadkový koš

Obal od ovocné tyčinky nebo PET láhev od sirupu v odpadkovém koši představuje rovněž velké riziko. Zejména v následujícím období se doporučuje vynášet koš co možná nejčastěji. Výsledkem bude dobrá prevence a čistější a voňavější domácnost.

Špinavé nádobí

Stejně tak není vhodné nechávat ve dřezu či v myčce delší dobu použité nádobí. Zbytky jídla jsou pro mravence velkým lákadlem. Jediným řešením je častější mytí. Pokud se totiž zbavíte všeho, co by mohlo mravence lákat, nebudou mít důvod se do vašeho bytu stěhovat nebo v něm déle setrvávat.

Jak se mravenců zbavit

Existuje spousta rad, jak se zbavit mravenců na přírodní bázi. Vyzkoušet můžete už zmíněnou skořici či hřebíček, které jim vysloveně nevoní, či další aromatické bylinky. Někdo radí sůl či prášek do pečiva. Ingredience stačí nasypat do cestiček, po nichž se mravenci pohybují nebo do míst, která by je mohla lákat. Podlahy i parapety zkuste vytírat octovou vodou. Až následně by měla přijít na řadu chemie či specializovaná firma. Dále čtěte: Jak vypudit mravence, kteří se vám stěhují do bytu? Stačí pár fíglů.

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Vrátila se do Evropy a šla pod skalpel. Zuzana Belohorcová prozradila, co si nechala vylepšit tentokrát

Spotřebujte úrodu maximálně. I spadaná nezralá jablka se...

Osvědčené postupy, jak ze zahrady odstranit nechtěný pařez

Potemník, červotoč, štěnice a další vetřelci. Jak je...

Jak ochránit dřevo na zahradě i v domě. Díky těmto tipům...

Připravte si speciální výluh z kopřivy. Zbaví vaši zahradu...

Dopřejte balkonovým rostlinám během léta tuto péči a...

Zavřít reklamu