Jak si zjednodušit jarní úklid

Tipy a inspirace 29. února 2020 | 08:11 — Marie Drahá
Březen je obdobím, kdy se snažíme vygruntovat po zimě celý dům. Generální úklid však zabere mnoho času i sil. Chcete si jarní očistu trochu zjednodušit? Zapojte do uklízení ostatní a postupujte promyšleně - den po dni, místnost po místnosti.
Dalších 5 fotografií v galerii
Není třeba pořizovat si nejrůznější přípravky, vystačíte si s citronem, octem a jedlou sodou / Internet

Už jen při představě slov jarní úklid se většině zježí vlasy na hlavě. Důvodem je skutečnost, že řada z nás postupuje při práci velmi neorganizovaně. Začne pobíhat sem a tam, uklízet několik věcí najednou a rázem je nepořádek v několika místnostech, po čistém domě ani památky. Zkuste chaosu letos předejít a úklid si pečlivě naplánovat.

Nejdříve si v bodech sepište, co všechno je potřeba doma udělat. Vytvořte si seznam po místnostech. V přůběhu prací můžete jednotlivé položky odškrtávat a dílo vám pak půjde hezky od ruky. Na co všechno při tom nezapomenout?

Kuchyně

Důsledný úklid kuchyně zabere zřejmě nejvíc času. Je potřeba vyklidit skříňku po skříňce, vytřít všude prach a znovu pečlivě urovnat nádobí i potraviny na své místo. Během toho vytřiďte veškeré nádobí, které nepoužíváte a sypké potraviny uzavřete do plastových či skleněných dóz. Předejdete tomu, že se u vás zabydlí  mravenci.

Důkladnou očistu si žádají i veškeré spotřebiče. Umyjte mikrovlnku, troubu, vyčistěte ledničku i mrazák. Na konec si nechte dřevěná prkénka, kachličky a povrch linky. Nezapomeňte ani na místa, na nichž stojí konvice, toustovač nebo kávovar.

Obývací pokoj

Pokud zde pravidelně utíráte prach a luxujete, nestrávíte v obývacím pokoji moc času. Speciální péči však věnujte knihám, kde se usazuje prach ve velkém. Nezapomeňte je projet po horní straně vysavačem, případně zahlcenou knihovnu protřídit. Zorganizujte si CD a další věci, veškeré textilie hoďte do pračky a nahraďte čistými. Platí to i pro koberečky.

Koupelna a toaleta

Pořiďte si novou houbu na mytí i kartáček na zuby, pokud jste to neudělali nedávno. Protřiďte veškerou kosmetiku v koupelně a prošlé věci nebo ty, které nepoužíváte, vyhoďte nebo darujte. Vyperte si také štětce na pudr a tvářenku. V koupelně vyměňte ručníky, osušky i koberečky. Perte osušky, ručníky i prádlo tak, abyste alergeny v domácnosti eliminovali.

Vyleštěte veškeré baterie, umyjte vanu včetně sprchového koutu a kachliček. Čisticím přípravkem projeďte i svou pračku. Dezinfekce toalety se řadí k pravidelným činnostem.

Dětský pokoj

Zkuste společně s dětmi protřídit všechny hračky, plyšové vyprat a z dalších utřít prach, případně je nechat projet myčkou na nádobí. Zbytečnosti po domluvě s dětmi vyhoďte.

Ložnice

Kromě výměny ložního prádla vyndejte z postele matraci a pořádně ji vyluxujte z obou stran. Proberte noční stolky a vyházejte z nich veškeré zbytečnosti. Ukliďte si v šatníku a věci, které nenosíte, vytřiďte. Zimní věci pomalu začínejte nahrazovat jarními kousky. Nezapomeňte utřít prach z listů všech rostlinek a horní rámy obrázků. Vyměňte záclony i závěsy.

Speciální kategorií je mytí oken a žaluzií. Vrhněte se na ně až tehdy, když vám to čas dovolí. Jestli nemáte na tuto činnost čas ani chuť, uvažujte o úklidové firmě. Vzhledem ke konkurenci na trhu vás služba rozhodně nezruinuje.

Několik rad, bez kterých se neobejdete

1. Zkuste do úklidu zapojit i partnera, případně děti. Pokud je požádáte o lehčí úkoly, nijak jim to neublíží a vám se současně uleví. Proč by měla být celá domácnost jenom na vás?
2. Vždy začněte tím, z čeho máte největší hrůzu – ať už je důkladná dezinfekce koupelny nebo organizace kuchyňských skříněk. Jakmile totiž budete mít nejhorší za sebou, zbytek už půjde daleko snáz.
3. Jarní úklid neznamená provést činnosti, kterým se věnujete každý týden. Zaměřit byste se měli naopak na věci, které děláte jednou za čas nebo na ně zapomínáte. Patří mezi ně prach na vysokých skříních, vypínače, kliky u dveří i samotný vysavač.
4. Před zahájením úklidu vyperte všechny hadříky. Špinavé by za sebou zbytečně zanechaly šmouhy. Nejlepší volbou jsou hadříky z mikrovlákna, které povrch současně vyleští.
5. Vyhněte se nákupu celé řady přípravků. Vystačíte si s octem, citrony nebo kyselinou citronovou. Uklidíte s nimi stejně dobře a navíc ekologicky. Vždy postupujte odshora dolů a od suchého k mokrému. Vyhnete se pak zbytečnému víření a roztírání prachu po bytě.
6. Během uklízení zkuste odolat pokušení zapnout televizi nebo telefonovat. Vše, co vás vyruší od práce, jarní úklid zbytečně prodlouží. Dobrou kulisou je temperamentní hudba, díyk které vám půjdou i ty méně oblíbené činnosti pěkně od ruky.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Plnou parou do léta. Nejkrásnější italské pláže, které by byl hřích nevidět

Plnou parou do léta. Nejkrásnější italské pláže, které...

Zchlaďte se po práci u vody. Zkuste přírodní jezera s...

Zapomenutý kout Evropy a cíl pro turisty, kteří hledají...

Nasaďte helmu a poznejte méně známé, ale pohádkově...

Češi budou o letošních dovolených trhat rekordy. Důvodů je...

Na co se musí Češi připravit při cestách do zahraničí....

Zavřít reklamu