Jak si svépomocí vymalovat byt snadno, rychle a bez kocourů

Tipy a inspirace 03. dubna 2020 | 12:39 — Marie Drahá
Omezení volného pohybu kvůli koronaviru využívá řada lidí ke zvelebení svého obydlí. Rozhodli jste se vymalovat? Máme pro vás pět dobrých rad, jak vylíčit byt jednoduše, v co nejkratším čase a hlavně bez kocourů.
Další 4 fotografie v galerii
Nepodceňujte přípravu, aby se z malování nestala noční můra / Internet

Malování patří mezi nejlevnější způsoby, jak rychle proměnit vlastní bydlení. V dnešní době jej navíc zvládne opravdu i amatér. Aby se z malování nestala noční můra a výsledek splnil vaše očekávání, nezapomeňte se řídit několika základními radami.

V prvé řadě sledujte počasí a pro malování si vyberte slunečné dny. Budete moci více větrat, barva vám díky tomu bude na stěnách lépe schnout, navíc se vyhnete nedomalovaným místům nebo případným šmouhám, které byste mohli při umělém světle lehce přehlédnout. Dobrý termín vám zkrátka usnadní mnohé.

1. Kvalitní příprava = bez stresů

Pokud nehodláte strávit další dva dny po malování úklidem, důsledně zakryjte veškerý nábytek igelitem a přelepte páskou. Sundejte ze stěn všechny poličky a obrazy a podlahu vyložte kartony. Lišty na podlaze, zárubně dveří, okenní rámy, vypínače a zásuvky oblepte maskovací páskou. A můžete malovat bez stresů, že něco umažete nebo přetáhnete.

2. Stěny se nesmí loupat

Kritickým okem zhodnoťte všechny stěny v bytě. Olupují se? Pak vám nezbývá než je oškrábat – tedy alespoň v místech, kde jsou mapy skutečně znatelné. Žádný nátěr by na nich nevydržel. Veškeré nerovnosti následně vyrovnejte tmelem a připravte si ochranný nátěr, tedy penetraci. Jestli jste zdi škrábali před posledním malováním a jsou bez větších vad, můžete penetrovat rovnou.

3. Penetrací zabráníte šmouhám

Někdy je lákavé vymalovat bez penetrace, protože je to rychlejší. Toto řešení ale nedoporučujeme. Ochranný nátěr totiž povrch zpevní, zbaví jej prašnosti a stěny lépe nasají barvu i další vrstvy. Penetrací navíc předejdete šmouhám. Profesionálové radí penetrovat válečkem zespodu nahoru a hodně na něj tlačit. Uspoříte materiál a nebudete muset tolik uklízet.

4. Řiďte se slunečními paprsky

Kolik koupit barvy? Stačí spočítat plochu stěn, a pak už se jen řídit návodem konkrétní barvy. Rozhodně se vyplatí zvolit kvalitu od prověřených výrobců. Platí, že čím hrubší je povrch, tím víc barvy bude potřeba. Aby nebyly vidět šmouhy, měla by se vždy natírat ve směru dopadajících paprsků slunce. Nejjednodušší je práce s válečkem, s nímž dosáhnete i na strop pomocí dlouhé násady. V rozích vám však usnadní práci štětec.

5. Druhý nátěr musí být pečlivý

Vždy začínejte stropem, který namalujte s přesahem, poté pokračujte stěnami. U prvního nátěru si nemusíte dávat tolik záležet, pečlivý a pravidelný by měl být ten druhý. Mezi jednotlivými nátěry by měl být alespoň čtyřhodinový odstup, aby stihly stěny pořádně zaschnout. Nezapomeňte na důkladné větrání! Pořádně se zabydlet zkuste raději až následující den. Dále čtěte: I v nejisté době lze stavět či rekonstruovat. Držte se ale několika dobrých rad.

Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Bouřky mohou být nebezpečné. Proč byste měli vynechat sprchování a mytí nádobí během bouřky?

Jaké jsou výhody běhu? Fakta a mýty o tomto sportu

Co můžete očekávat, když přivedete dítě do domácnosti se...

Jak správně prát tenisky v pračce, aby se nezničily ani boty...

Jedlá soda je dostupný a účinný pomocník v péči o psa či...

Jak jednoduše vyrobit trendy paletový nábytek na zahradu i do...

Nový trend vtrhl do českých měst, střešní včelaření je...

Zavřít reklamu