Jarní nebo velikonoční věnec na dveře si hravě zvládnete vyrobit sami

Tipy a inspirace 05. dubna 2020 | 11:08 Marie Drahá
Symbolem jara jsou květiny a pestré barvy. Sluší nejen zahrádkám, ale i vchodovým dveřím. Už vám je zdobí jarní věnec? Jednoduchá dekorace oživí každou domácnost a netřeba přitom sahat hluboko do peněženky. Dá se vyrobit doslova za pár korun.
Dalších 11 fotografií v galerii
Z živých květin je jarní věnec bezkonkurenčně nejhezčí / Internet

Věneček na vchodových dveřích dělá radost pokaždé, když se odněkud vracíte, pro ostatní je pak symbolem toho, že za zdmi domu bydlí lidé, kteří mají vkus a cit pro krásu. Květinářství jsou plná krásných věnců, ale největší radost udělá vždy ten, který si sami vyrobíte.

Korpus je základ

Pokud se chcete letos prvně pustit do tvoření, můžete si v květinářství pořídit slaměný, proutěný nebo polystyrenový základ. Jestli byste rádi ušetřili, vydejte se na procházku do přírody a vyrobte si korpus vlastní. Kruh můžete splést z březových větviček, vrbového či lískového proutí, červeně zbarvených větviček svídy bílé, dokonce i ze suché trávy. Základ nemusí být nutně uhlazený, hezky vypadá i „rozcuchaný“ věneček. Aby hezky držel svůj tvar, pomozte si tvarovacím drátkem. Ostatně i ten může posloužit jako samotný základ pro zdobení.

Čím jarní věnec ozdobit

Možností, jak věnec ozdobit, je neskutečně mnoho. Nejdřív ale zkuste využít všeho, co nabízí příroda. Je to totiž nejlevnější způsob, jak si dekoraci vyrobit. Společně s dětmi se podívejte při procházce po kouscích mechu, větvičkách stálezeleného buxusu nebo břečťanu. K přizdobení věnce se hodí také barvínek.

Na jarním věnečku by neměly chybět květiny. Je na vás, zda dáte přednost živým ze zahrádky, nebo si pořídíte umělé. Hezky na něm budou vypadat narcisky, tulipány, petrklíče i hyacinty, stejně tak primule, sněženky, konvalinky nebo modřence. Živé rostlinky jsou líbivější, bohužel nevydrží příliš dlouho a je potřeba je obměňovat. Pomoci si můžete plastovými ampulemi na vodu, které k dekoraci připevníte. Umělé ozdoby vám zase vydrží několik let.

Symbolem Velikonoc jsou vajíčka. Ke zdobení se hodí vyfouknutá křepelčí vajíčka, případně části slepičích skořápek. Skořápky od vajec je škoda vyhazovat do koše. Vybělí prádlo, vyčistí pleť a pomohou i v kuchyni, psali jsme zde. Také v květinářstvích se dají pořídit drobná dekorační vajíčka, kromě nich také kuřátka, slepičky, kohouti, zajíčci, peříčka, motýlci nebo ptáčci. Nejdřív se však poohlédněte doma, zda vám nezbyly nějaké ozdoby z loňska, které byste ještě mohli využít.

Ozdoby můžete na základ připevnit drátkem nebo si vzít ideálně na pomoc tavnou pistoli. Podle potřeby doplňte věneček stuhou či krajkou, která se k dekoracím barevně hodí. Myslete i na to, že věnec nemusí být nutně ozdobený celý. Efektně vypadají i věnečky, které mají dekoraci pouze vespodu nebo zboku.

Kde bude věnec viset?

Při tvoření nezapomínejte na to, kde bude jarní věneček viset. Je rozdíl, pokud zdobí vchod do bytu v panelovém domě nebo je vystaven rozmarům počasí. Byla by škoda, kdyby jej zničil první větší vítr nebo déšť.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Jedinečná příroda a skvělé pláže. Objevte zapomenuté skvosty Chorvatska

Jedinečná příroda a skvělé pláže. Objevte zapomenuté...

Srdce milovníků koupání i cyklistiky zaplesá. Poznejte...

Kvůli konci pandemického stavu se některým Čechům dovolená...

Nejkrásnější pláže světa pro letošní rok. Svého...

Buďte v obraze. Do kterých zemí můžete cestovat bez omezení...

Strach z covidu vystřídal strach z války. Co byste měli...

Zavřít reklamu