Kokosový olej je v domácnosti skvelým pomocníkem. Vyčistí nerez a odstraní i žvýkačku z koberce

Tipy a inspirace 02. května 2020 | 11:32 — Marie Drahá
Pokud jste s ním dosud pouze pečovali o pokožku nebo připravovali jídlo, vězte, že existuje nespočet možností, jak kokosový olej v domácnosti využít. Pomůže vám při čištění nádobí, dřevěného nábytku i kožených bot. A to zdaleka není vše.
Další 4 fotografie v galerii
Kokosový olej je právem označovaný jako malý zázrak / Internet

Kokosový olej je malý kosmetický zázrak. Můžete si s ním vyživit obličej, zvláčnit pokožku celého těla a dokonce si s ním i vyčistit zuby. Při dlouhodobějším používání je dokáže vybělit stejně jako ta nejdražší pasta, navíc bez chemie. Kokosový olej si můžete společně s koupelovou solí přilít do vany a relaxovat. Zbavíte se toxinů a celou koupelnu si díky němu příjemně provoníte.

Věděli jste však, že vám tento oblíbený produkt pomůže i při čištění sprchového koutu? Stačí jej smíchat s jedlou sodou a výsledkem bude nejen zářivé sklo, ale také povrch, který déle odolá kapkám vody. Z kokosového oleje si rovněž lze vyrobit ekologický prací prostředek. Mýdlovou tekutinu získáte smícháním oleje, vody, louhu a esenciálních olejů.

Vyleští litinu, vyčistí prkýnka, smyje lepidlo

Ještě více využití najde kokosový olej v kuchyni. Běžně se používá při přípravě zdravých sladkých jídel nebo v asijské kuchyni. Krom toho jej ale neváhejte použít na vymazání litinového nádobí, kterému tím prodloužíte jeho životnost. Přetřít s ním můžete také dřevěná kuchyňská prkýnka. Díky oleji budou znovu jako nová.

Jestli chcete uchránit své plastové nádoby od zabarvení, před uskladněním jídla je vytřete kokosovým olejem. Jednoduchým trikem tomu zabráníte. Olej použijte klidně i na odstranění etiket a lepidla z kupovaných skleniček od jídla. Půjdou dolů mnohem snáz.

Olej použijte na dřevo, nerez, žulu i kov

Zřejmě vás nepřekvapí, že lze kokosový olej použít na čištění a leštění nábytku. Hodí se nejen na dřevo, ale také na kovové nebo žulové povrchy, kde dokáže zakrýt drobné oděrky i škrábance. A účinek je hned dvojí. Olej totiž zamezí tomu, aby se na nábytku tolik usazoval prach. Vyzkoušet jej můžete dokonce na nerezový povrch spotřebičů. Když s ním potřete panty, věčně vrzající dveře se budou konečně otevírat bez hlasitého skřípání.

Spletly si vaše děti nábytek s malířským plátnem? Pokud měly k dispozici voskovky, kokosovým olejem je jednoduše smyjete dolů. Poradí si dokonce i se žvýkačkami na sedačce, nábytku, koberci nebo ve vlasech. Olej žvýkačku postupně rozpustí, takže se jí zbavíte bez toho, aniž by kdekoliv zanechala flek.

Ochrání zahradní nábytek proti korozi

Uplatnění najde kokosový olej i na terase. Přetřete s ním zahradní kovový nábytek, který má tendenci rezivět, a nechte několik hodin působit. Olej funguje jako spolehlivá ochrana proti korozi a nábytek díky němu hezky prokoukne. Až budete chtít odehnat z vaší blízkosti komáry, zapalte si svíčku vyrobenou z kokosového oleje. Stačí do povoleného oleje ve skleničce umístit knot, nechat ztuhnout a zapálit.

A až se budete chystat do terénu, nezapomeňte si olejem přetřít kožené boty. Obnoví jim barvu, zamaskuje skvrny a jestli zaprší, jen tak nepromoknou. Dále čtěte: Jak si vyrobit vlastní dezinfekci na povrchy v domácnosti. Bez toxinů a stoprocentně účinnou.

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Tatra, která je dnes pilířem automobilky, je na trhu už deset let. Prodaly se jich tisíce do celého světa

Hrabat listí, nebo nechat být? Užitečné informace, které...

Nové využití pro staré noviny. Leští, absorbují vlhkost i...

Stačí třicet kaštanů a připravíte mast, která uleví...

Šípky dokáží výrazně pomoci s imunitou. Nálož zdraví z...

Pro koho je kočka ideálním společníkem a kdo by se jí měl...

Pařezy můžete odstranit jinak než tvrdou prací. Pomůže...

Zavřít reklamu