Jak vyčistit rezavou skvrnu ve vaně či toaletě. Postačí i domácí pomocníci

Tipy a inspirace 16. května 2020 | 09:46 — Anna Novotná
Někdy se stane, že teče rezavá voda. A někdy se přihodí, že tato rez zanechá stopy v umyvadle, vaně nebo záchodové míse. Rez také může způsobit tvrdá voda, která je bohatá na železo a na povrchu zaschne. Může se stát, že v umyvadle či vaně necháte položený mokrý kovový předmět a rez se zanedlouho objeví. Naštěstí se jí můžete zbavit poměrně snadno.
Další 4 fotografie v galerii
Skvrny od rzi v koupelně můžete odstranit poměrně snadno / Shutterstock/Depositphotos

Rezavé skvrny se běžně vyskytují na smaltovém, litinovém či porcelánovém dřezu. Najdete je i ve vaně či v toaletě. Dobrou zprávou je, že skvrny od rzi v koupelně můžete odstranit poměrně snadno bez velkého úsilí. Dokonce k tomu nemusíte ani používat chemické prostředky.

Vinný ocet a kuchyňská sůl

Účinným prostředkem na rezavé skvrny je směs vinného octa a obyčejné kuchyňské soli. Připravte tento čistič smícháním 50 ml octa a jedné lžíce soli. Pokud potřebujete větší množství, není problém. Roztok ohřejte na 70 stupňů Celsia. Pak potírejte skvrny a nechte působit alespoň 20 minut. Poté samozřejmě důkladně opláchněte. V případě potřeby postup opakujte.

Další domácí možnosti

Na rez jsou účinné i další prostředky, které možná máte běžně doma. Jednou z nich je kyselina citronová. Tu používejte ve formě koncentrovaného roztoku. Nanášejte na postižená místa a nechte opět nějakou dobu působit. Pak všechno důkladně opláchněte.

Na některé typy skvrn postačí obyčejný ocet. Jestliže je totiž skvrna spojena s vodním kamenem, stačí, když ho ocet rozpustí a spolu s kamenem zmizí i rez. Bude-li mít ocet vyšší teplotu, bude účinnější.

Jedlá soda a voda

Pokud máte doma schovanou jedlou sodu, můžete se radovat. Má spousty různých využití. Pohlcuje pachy a hodí se i k úklidu. Pomůže vám s vyčištěním rzi. Nasypte ji na rezavé skvrny, které následně vyčistěte starým zubním kartáčkem. Předtím ho však namočte do vody.

Pokud vám to hned nepůjde, zkuste na rezavé skvrny nasypat jedlou sodu znovu a polijte ji malým množstvím vody. Nechte ji působit alespoň dvě hodiny a následné čištění s kartáčkem by vám mělo jít snadněji.

Vinný ocet a jedlá soda

Pokud vám čištění pouze s jedlou sodou nepůjde, zkuste jiný způsob. Připravte si k jedlé sodě i vinný ocet. Tyto ingredience můžete použít na porcelán i nerezovou ocel. Kromě nich si připravte i alobal. Nejprve vinný ocet a jedlou sodu naneste na skvrny ze rzi a nechte několik minut působit. Následně zmačkejte kuličku z alobalu a rez s ní vydrhněte.

Brambor a mýdlo

Když vám doma schází jedlá soda, možná budete mít alespoň brambory s mýdlem. Pokud vlastníte pouze tuhé mýdlo, nechte ho rozpustit ve vodě. Nachystejte si velký brambor a rozkrojte ho napůl. Ponořte ho do tekutého mýdla a vydrhněte s ním rezavé skvrny.

Prevence před rzí

Rezavým skvrnám můžete předcházet. Stačí si dávat pozor, jaké předměty pokládáte do vany či umyvadla. Třeba holicí pěny mají na dně kovové kroužky, které se namočí a povrch kvůli nim může zreznout. Raději tyto předměty ukládejte pouze do skříněk. Dále každý den oplachujte vanu s umyvadlem vodou, abyste odstranili veškeré zbytky železa. Psali jsme také: Jak si vyrobit vlastní dezinfekci na povrchy v domácnosti. Bez toxinů a stoprocentně účinnou.

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Svět zasáhla smutná zpráva: Princezna Kate má rakovinu a podstupuje chemoterapii

Jaké jsou výhody běhu? Fakta a mýty o tomto sportu

Co můžete očekávat, když přivedete dítě do domácnosti se...

Jak správně prát tenisky v pračce, aby se nezničily ani boty...

Jedlá soda je dostupný a účinný pomocník v péči o psa či...

Jak jednoduše vyrobit trendy paletový nábytek na zahradu i do...

Nový trend vtrhl do českých měst, střešní včelaření je...

Zavřít reklamu