Dobře nažehlené oblečení nic nenahradí! Pravidla, se kterými vám půjde žehlení snadněji a rychleji

Tipy a inspirace 23. září 2017 | 17:53 — Anna Novotná
Žehlení patří pro většinu lidí k těm méně oblíbeným domácím činnostem. I když jsou už na trhu sušičky, díky kterým mnohé kusy prádla ani žehlit nemusíte, stejně se žehličky a prkna jen tak nezbavíte.
Další 3 fotografie v galerii
Žehlení vám usnadní několik fíglů. Roli hraje nejen žehlička, ale i žehlící prkno nebo technika žehlení. / Shutterstock

Existuje ale pár fíglů a triků, se kterými vám půjde žehlení snadněji a rychleji od ruky.

Roztřídění prádla

Než se do žehlení vůbec pustíte, měli byste si prádlo pečlivě roztřídit podle druhu látky. Nejprve si žehličku nastavte na nižší teplotu a začněte s tkaninami, které jsou z umělých látek, ty se musí žehlit na nižší stupeň než třeba bavlna nebo len. Polyester, flanel a tvíd žehlete skoro za studena nebo zlehka přes bavlněnou utěrku nebo ručník. Látku, přes kterou budete žehlit, použijte také u triček s nápisy, výšivkou nebo zdobením. Samet a manšestr vždy před žehlením otočte. Naruby žehlete také tmavou bavlnu, předejdete tak světlým šmouhám. Vždy žehlete směrem zezdola nahoru. Kruhové pohyby látku ničí.

Tip: Pokud přeci jenom po žehlení zůstanou nějaké skvrny, tak je potřete citrónovou šťávou smíchanou s moučkovým cukrem a dejte vyprat.

Není prkno jako prkno

K dokonale vyžehlenému prádlu si dopomůžete nejen kvalitní napařovací žehličkou, důležité je také mít kvalitní žehlicí prkno. Pokud budete žehlit na zemi, těžko vám ke krásnému prádlu dopomůže sebelepší žehlička.

Je až k nevíře, kolik lidí stále kvůli úspoře místa žehlí na stole, na zemi nebo na posteli. Prkno by mělo být vhodně zaoblené a dostatečně široké, abyste na něm pohodlně vyžehlili trička a košile. Také by mělo disponovat výškově nastavitelnou žehlicí plochou s dostatečným rozsahem, aby i vyšší postavy žehlily pohodlně. Novinkou jsou také technologicky pokročilé potahy prken, které zaručí rychlejší a preciznější vyžehlení díky své speciální struktuře.

Jak správně vyžehlit kalhoty

Kalhoty si nejprve otoččte na rubovou stranu a jako první vyžehlete kapsy, pak otočte a vyžehlete líc. Následně se pas kalhot navlékněte na žehlící prkno a otáčejte ho kolem dokola. Pak sundejte, dejte nohavicena sebe a srovnejte švy. Vrchní nohavici odklopte, vyžehlete vnitřní stranu od paty až po rozkrok. Pak otočte a vyžehlete druhou stranu nohavice a nakonec celý postup zopakujte i u druhé nohavice.

Tip: Nemáte-li po ruce žehličku, složte vlhké nohavice džínů k sobě a odspodu je srolujte. Váleček pak položte na topení a nechcte uschnout.

Žehlící maturita: Košile

Asi největší žehlící výzvou je mít krásně vyžehlené košile. Ty vždy před samotným žehlením ještě trochu navlhčete vodou ve spreji nebo žehlete ještě vlhké. Začněte u manžet a pak přejděte k límečku. Rukávy žehlete ze spodní i svrchní strany. Pořiďte si vděčnou pomůcku - rukávník, bez něho si žehlení košil velmi ztížíte. Tělo, jak se v žehlících kruzích nazývá zbytek košile, žehlete ze spodní strany. Je to ta nejlehčí část ale dejte pozor na faldy na bocích. Po vyžehlení dejte košili hned na ramínko, aby mohla vychladnout a nepomačkala se. Co se týče materiálu, tak lněné košile se budou mnohem více mačkat než ty bavlněné.

Tip: Nemáte čas si před schůzkou vyžehlit košili? Pověste ji vedle vany, když ji napouštíte, nebo vdle sprchy při sprchování. Díky současnému působení páry a gravitace se sklady narovnají a vaše košile bude "vyžehlená". Možná ne tak dokonale, jako žehličkou, ale ostudu si určitě neutrhnete!

Jak zabránit zmačkanému oblečení na cestách?

Pokud cestujete a chcete, aby oblečení vypadalo dobře i po vytažení z kufru, víme, jak na to! Nemusíte trávit hodiny skládáním peerfektně nažehleného oblečení. Místo toho rozprostřete na rovnou podložku oblečení na sebe - jedno na druhé - a vše srolujte do pevného válečku. Ten pak uložte do kufru. Až oblečení vytáhnete, nebude takřka vůbec pomačkané!

Pokud se vám přece jen do žehlení nechce, přečtěte si naše tipy, jak mít co nejkrásnější prádlo i bez použití žehličky!

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Covid se opět raketově šíří. Kde je situace nejhorší a kam můžete vyrazit bez omezení ?

Covid se opět raketově šíří. Kde je situace nejhorší a...

Chorvatská kuchyně: poznejte místní speciality

Černá můra cestovatelů se vrací. Rozběhlá turistická...

Cigareta za tisíce a další nástrahy, kterým letos Češi...

Za co vás čeká v zahraničí tučná pokuta? Pozor na...

Proticovidová opatření řada zemí zrušila. Cestovatelé ale...

Zavřít reklamu