Dokonalý jarní úklid vaší domácnosti krok po kroku

Tipy a inspirace 21. června 2020 | 08:48 — Anna Novotná
Teplý vzduch a sluneční paprsky, které nás v letních měsících čekají, mohou být dobrými pomocníky při úklidu domácnosti. Právě nyní je ideální čas vyvětrat dům a z gruntu ho zbavit prachu, nečistot, roztočů a plísní.
Další 3 fotografie v galerii
Je ideální čas vyvětrat byt či dům a zbavit ho nečistot, prachu, roztočů i plísní / JumpStory

Jaro je ideální doba k novému začátku, pomyslnému vymetení pavučin a srovnání všech šuplíčků, zkrátka k opravdovému jarnímu úklidu. Začít můžete tím, že konečně splníte resty. Pusťte se do úkolů, které dlouho odkládáte.

Splňte resty, plánujte

Vytepujte koberce, ty kusové vezměte ven a řádně je vyklepejte. Potřebujte-li natřít starší nábytek, je čas se toho chopit právě teď, protože tuto činnost byste měli dělat zásadně venku, abyste se nenadýchali nebezpečných výparů z barev. Přesaďte také pokojové rostliny – na povrchu hlíny se totiž mohou tvořit plísně, které následně dýcháte. Navíc rostliny budou mít více místa pro kořeny a umožníte jim lepší růst.

Tip: Sepisujte si v průběhu roku „to-do“ list činností, které je třeba splnit. Už dopředu si naplánujte víkend, kdy se do všeho pustíte. Nedostanete se pak do situace, kdy budete mít z neustálého odkládání špatné svědomí. Pokud se vám restů nahromadilo více, dejte prioritu pěti z nich – a na další si vyhraďte nový termín. Případně jestli má vaše domácnost více členů, úkoly si rozdělte.

Vysajte i temné kouty

Ačkoliv spousta lidí má generální úklid spojený s předvánočním obdobím, ve skutečnosti jsou vhodnější spíše teplé měsíce, kdy máte možnost dostatečně vyvětrat po použití dezinfekčních prostředků. Základem je však důkladné odstranění prachu, a to jak z podlah a nábytku, tak i z „temných a zapomenutých koutů“. Umyjte skleničky ve vitrínkách, odsuňte skříňky a komody a vysajte i za nimi. Odstraňte nečistoty z těžko přístupných míst, škvír a rohů. Při luxování je důležité používat kvalitní vysavač, ideálně s HEPA filtrem, který veškeré nečistoty zachytí a nevypouští je zpátky do ovzduší, takže dýcháte pak čistější vzduch. 

Tip: Vysoce výkonné akumulátorové vysavače umožní jednoduše vysávat nejen podlahy různého typu (tvrdé podlahy, koberce), ale i pavučiny ze stropu, prach z nábytku a choulostivých povrchů, drobky zapadlé v čalounění gauče i vlasy a chlupy v těsných prostorách schodů. 

Čisté stěny

Teplé a slunné měsíce jsou vhodné také k výmalbě interiéru, protože stěny lépe schnou, když se naplno větrá. Nově vymalovat se doporučuje přibližně každých pět let – a to nejen z estetických důvodů, ale zejména proto, že stěny pohlcují nečistoty a prach. U některých místností by to mělo být ještě častější, například v kuchyni se stěny kvůli výparům a mastnotě špiní rychleji, v koupelnách či sklepích zase kvůli vlhkosti hrozí vznik plísní. Pokud se chcete zbavit plesnivé stěny, vždy před výmalbou postiženou část nejprve ošetřete protiplísňovým prostředkem a posléze ji mechanicky odstraňte. Následně vymalujte protiplísňovým nátěrem, abyste zamezili další tvorbě plísně. 

Tip: Snadnou údržbu zdi mohou zajistit omyvatelné tapety z vinylu, které se často používají do kuchyní či koupelen. Mají zvýšenou odolnost proti otěru, proto jsou vhodnou alternativou i do dětského pokoje. 

Křišťálově čistá okna

Pro mytí oken si vyhraďte den, kdy není moc velké horko a nepálí sluníčko, protože pak přípravek na skla rychle vysychá a vznikají šmouhy. Okna myjte až poté, co v domě vysajete prach, aby se vám skla hned nezaprášila. Nejprve očistěte rámy, až poté skla. A aby se okna nešpinila tak rychle, můžete použít přípravek odpuzující vodu, anebo skla ošetřit speciálním nanočističem na sklo a zrcadla, díky němuž nebudou nečistoty na povrchu ulpívat. 

Tip: Pokud vás nebaví drhnout skla, nechte to na robotickém čističi oken, který se dá sehnat přibližně od 6 000 korun. Levnější modely jsou připojeny do elektrické sítě, ty dražší fungují i bezdrátově. Dají se ovládat dálkovým ovladačem a některé dokonce prostřednictvím chytrého telefonu. 

Voňavý bytový textil 

Když budete mýt okna, nezapomeňte přitom vysát také prach na konzolích a vyprat závěsy a záclony. Pokud je perete v pračce, používejte speciální síťky pro jemné prádlo a po vyprání je ještě mokré pověste zpátky do oken, aby nedošlo ke zmačkání. Nezapomínejte ani na další bytový textil jako jsou povlaky polštářků na gauči, ubrusy, přehozy... Tyto doplňky sice zútulní bydlení, ale může se v nich držet prach, nečistoty i pyl. Pokud jste alergici, jejich množství v domácnosti minimalizujte.

Tip: Nečistoty i roztoči se mohou usazovat také v peřinách a polštářích. Dávejte proto lůžkoviny pravidelně větrat. Ačkoliv většina lidí tuto činnost dělá právě v teplých měsících, roztoči mají paradoxně teplo a vlhko rádi! V tomto případě je tedy výhodnější sušení v sušičce anebo za chladných a suchých dnů. Přikrývky by se měly měnit po 5 až 10 letech. 

Čistý a voňavý vzduch

Bytová vůně: Kontrolujte složení osvěžovačů vzduchu a dávejte pozor na levné varianty, abyste si ruku v ruce s vůní neplnili ovzduší i škodlivými látkami. Provonět byt lze také prostřednictvím přírodních vůní – například čerstvými květinami, levandulovými sáčky, bylinkami...

Čistička vzduchu: Odstraňuje plynné škodliviny, alergeny a nečistoty z ovzduší, což ocení zejména alergici nebo domácnosti s malými dětmi či zvířecími mazlíčky. Některé čističky zároveň fungují jako zvlhčovač vzduchu, čímž v místnosti udržují zdravé klima. V létě navíc slouží jako ventilátor chladící proudem vzduchu.

Pozor na čistící prostředky: Nejrůznější dezinfekční prostředky, čističe, aviváže, prací prášky a další přípravky mohou být při vdechování nebo přímém působení na kůži škodlivé, proto je skladujte mimo obytné prostory. Mějte vyhrazenou místnost, kde tyto prostředky uzavřete, anebo je alespoň schovejte do skříňky. Zvláště, pokud máte zvířata či malé děti, uzamkněte přípravky pod zámek – jejich požití může ohrozit zdraví nebo i život. Psali jsme také: Jak vyčistit zaneřáděný gril během několika minut.

Témata: úklid, jaro, domov, dům, byt, čistota
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Dokonalé prázdninové letovisko? Plážové ráje Bodrumu nabízí úchvatné písečné pláže i skryté zátoky

Dokonalé prázdninové letovisko? Plážové ráje Bodrumu...

Balení bez námahy – módní tipy pro chytré a stylové...

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete...

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci...

Egyptská Taba: Vítejte v ráji dobrodruhů

Přemýšlíte o změně? Pár tipů na místa pro život, kde si...

Zavřít reklamu