Stop skvrnám na prádle. Co rozhodně nedělat a jak s fleky efektivně zatočit
Přinášíme pár rad, co rozhodně nedělat, a jak se skvrnami efektivně zatočit.
Jednoduché pravidlo
Všechny skvrny mají několik společných věcí. Platí pravidlo, že čím dříve se o nich dozvíte a začnete jejich odstranění řešit, tím lépe. Skvrnám nedejte čas vsáknout, pokud je to možné. Použijte klidně jakoukoliv dostupnou vodu či minerálku, kterou máte po ruce. Čím méně času dostane skvrna na vsáknutí, tím snadnější pro vás bude její odstranění. Prádlo se skvrnami neházejte rovnou do pračky, ale namočte jej do studené vody, díky čemuž zabráníte, aby skvrna uschla.
Ptáte se, proč použít studenou vodu? Vysvětlení je jednoduché: teplo u skvrn podporuje jejich stálost, čemuž se chceme vyhnout. Další chybou, kterou se často mnoho lidí dopouští, je tření látky o sebe. Tímto stylem skvrnu lépe neodstraníte, ale naopak můžete zapříčinit její rozšíření a hlubší proniknutí do tkaniny. Po čem tedy sáhnout?
Efektivní pomocníci
Účinného pomocníka ve formě odstraňovače skvrn se rozhodně vyplatí mít doma v poličce vedle vašich oblíbených prostředků na praní. Odstraňovače skvrn vybírejte v obchodě podle typu tkanin, na kterých nejčastěji skvrny řešíte, a zohledněte, zda je přípravek určen na barevné či bílé prádlo.
Všechny odstraňovače nejsou vhodné na vybrané tkaniny a některé jsou účinné pouze při vyšších teplotách. Při odolných skvrnách se doporučuje aplikovat odstraňovače skvrn přímo na danou látku, jinak se přidávají do bubnu pračky. Před vložením do pračky nezapomeňte vždy skvrnu odmočit ve studené vodě. Následné praní v pračce si poradí s rozpuštěním všech přípravků a odstraněním skvrn z oděvů.
Oděv perte vždy dle pokynů pro péči o danou látku a využijte nejteplejší program, který je pro látku bezpečný. Po praní se vždy vyhněte vložení do sušičky, dokud nemáte jistotu, že je skvrna zcela odstraněna. Vysoká teplota, které by byl oděv v sušičce vystaven, by pouze způsobila ustálení skvrn.
Tipy a triky
Vyzkoušejte trik s nebarveným papírovým ručníkem, který funguje jako náhradní absorpční povrch pro skvrnu. Zašpiněnou stranu oděvu položte na papírový ručník a aplikujte na látku odstraňovač skvrn. Nechte ručník, aby špínu absorboval, ale nedovolte, aby látka uschla a došlo k usazení skvrny. Odstraňovač skvrn bude mít čas vsáknout do látky a část špíny látku opustí a přenese se na jiný povrch, tedy papírový ručník. Pokud doma nemáte kvalitní odstraňovač skvrn, lze použít a vyzkoušet poklady z kuchyně.
Triky našich babiček
U bavlněných materiálů můžete sáhnout po lehké kyselině, jako je například ocet, dále můžete vyzkoušet absorbenty, jako je sůl, jedlá soda nebo kukuřičný škrob. Na skvrny od potu naše babičky zkoušely kombinaci citronové šťávy s octem. Nechte kuchyňské pomocníky působit cca 15 minut a před praním oděv důkladně opláchněte.
U dětí jsou zase běžné skvrny od čokolády, kterých se těžko zbavuje. Zkuste dát kus oděvu potřísněný čokoládou do mrazáku a čokoládu pak vydrolte, poté smyjte zbytky vlažnou vodou se solí a vyperte. U syntetických materiálů, jako je polyester či nylon, používejte pouze prostředky pro dané materiály určené, jelikož nevhodné prací prostředky mohou látku rozpustit a zničit plasty, které jsou v těchto látkách použity.
Stejně choulostivé jsou i vlněné materiály, kdy bělidla a kyseliny mohou vlnu poničit. Vlněné oděvy, na kterých řešíte skvrny, namočte vždy tak, aby nedošlo k jejich roztažení a deformaci, a zacházejte s nimi opatrně i při ručním ždímání. Psali jsme také: Jak vyčistit bílé tenisky, aby zářily čistotou a vypadaly znovu jako nové.