Jak se vyhnout explozi v kuchyni? Tyto věci do mikrovlnky nikdy nedávejte

Spotřebiče 08. září 2018 | 10:47 — Marie Drahá
Mikrovlnná trouba přišla na svět před osmdesáti lety ve Spojených státech. Přestože pro své využití záhy dobyla celá svět, dodnes o ní panuje řada mýtů. Jedna věc je však jistá. Pokud si nechcete ublížit, uvedené experimenty v ní rozhodně nezkoušejte.
Dalších 6 fotografií v galerii
Jsou materiály a potraviny, které mohou troubu zničit a vám ublížit / Shutterstock

Mikrovlnné trouby prošly za dobu své existence obrovským vývojem. V padesátých letech minulého století, kdy se poprvé dostaly do prodeje, byly na průměrnou kuchyni velmi objemné. Určeny byly na ohřev jídla. Dnes nechybí mikrovlnky takřka v žádné domácnosti a nabízejí celou řadu funkcí. Dá se v nich zavařovat, péct i vařit. Oběd tak můžete mít hotový do patnácti minut, zjistíte zde.

Tím, zda je mikrovlnka škodlivá, vhodná pro děti, nebo dokáže uchovat vitaminy v potravinách, se zabývat nebudeme. Milovníkům tohoto spotřebiče však není od věci připomenout, co do mikrovlnky zásadně nepatří. Kromě nevhodných plastových nádob nebo boxů na jídlo je to celá řada dalších materiálů a potravin. A těmi začneme.

Vejce

Volské oko nebo přímo hemenex je hotový na speciálním nádobí v mikrovlnce během chvilky, navíc bez zbytečného tuku. Nikoliv však vajíčko ve skořápce, které v troubě díky rostoucímu tlaku exploduje. Pára se totiž nemá kudy dostat ven.

Marshmallow

Explodovat mohou v mikrovlnce i malé tvarovatelné bonbony marshmallow. Zahříváním se totiž nafukují. Říkáte si, že by vás nikdy nenapadlo je ohřívat? V Americe, Británii i Austrálii se běžně opékají nad ohněm jako naše špekáčky.

Hrozny

Zničit mikrovlnnou troubu dokážou i bobulky hroznového vína. Málokoho je asi napadne přihřívat, ale najdou se takoví. Není to dobrý nápad. Víno se rozletí na všechny strany a exploduje.

Listová zelenina

Jiskřit vám začne v mikrovlnné troubě i listová zelenina. Zatímco ohříváte, během chvilky vám může spotřebič jídlo docela zničit.

Chilli papričky

Oblíbená pikantní pochutina sice nezničí mikrovlnnou troubu, ale vám může přivodit na kůži skvrny podobné popáleninám. Během zahřívání se totiž z papriček vypařuje látka zvaná kapsaicin, která dokáže způsobit pálení očí i krku.

Hrnek vody

Nikdy se nepokoušejte udělat si čaj v mikrovlnce tím způsobem, že do ní vložíte hrnek plný vody. Jakmile vodu zamícháte, přilijete chladnější vodu nebo přidáte čaj, může vám explodovat přímo do tváře!

Hliníková fólie

Pokoušeli jste se někdy roztavit na snídani máslo a vložili jste jej omylem i s fólií do mikrovlnky? Pak jste si určitě dopřáli po ránu velké vzrušení v podobě malého ohýnku. Hliník s mikrovlnami reaguje okamžitě.

Kov

O jiskření v troubě se postará i sebemenší množství kovu, které může být obsaženo v některých glazurách nádobí. Právě proto nepatří do mikrovlnky za žádnou cenu ani kovové termosky.

Další články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Last minute Turecko s cestovní kanceláří TUI aneb Prožijte dovolenou snů

Last minute Turecko s cestovní kanceláří TUI aneb Prožijte...

Dlouhá cesta může být pro dítě utrpením, nová auta ale...

Dokonalé prázdninové letovisko? Plážové ráje Bodrumu...

Balení bez námahy – módní tipy pro chytré a stylové...

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete...

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci...

Zavřít reklamu